Vláda Ivety Radičovej stratila dôveru, poslanci neschválili euroval

Vláda Ivety Radičovej sa po roku a troch mesiacoch rozpadla. Osudným sa jej stal Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (ESFS), ktorý poslanci v Národnej rade odmietli. Premiérka ešte ráno spojila hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery jej vláde. Za ESFS hlasovali iba 55 z 124 prítomných poslancov. Proti hlasovalo 9 poslancov, 60 nehlasovalo.

Radičová
Premiérka Iveta Radičová
Autor:

Mechanizmus podporili členovia SDKÚ, KDH a strany Most, SaS nehlasovala. Rovnako sa zachoval najsilnejší poslanecký klub Smeru. Ten síce zabezpečil uznášaniaschopnosť parlamentu, za euroval však ruku nedvihol.

Hlasovaniu predchádzala takmer šesťhodinová rozprava. Poslanci i viacerí ministri v nej zopakovali svoje postoje, ktoré prezentujú už niekoľko mesiacov. Predovšetkým pravicové koaličné strany sa navzájom obviňovali z rozpadu vlády. Liberáli, ktorých hlasovanie malo rozhodnúť o ďalšom fungovaní vlády, zotrvali na postoji, že nebudú hlasovať proti programovému vyhláseniu. Viackrát zopakovali, že Slovensko je unikátom, keď vládu položí hlasovanie, ktoré je v rozpore s koaličnou dohodou.

K slovu sa teraz dostane prezident Ivan Gašparovič. Ten rozhodne, akým smerom sa bude slovenská politická scéna ďalej uberať. Či navrhne predčasné voľby, alebo rekonštrukciu vlády, sa rozhodne zrejme až po rokovaní s lídrami parlamentných strán.

„Či sme v koalícii, alebo v opozícii, máme spoločný záväzok. Ochrániť občanov maximálne, ako to dokážeme,“ povedala tesne pred hlasovaním premiérka Iveta Radičová. „Dnes rozhodujeme o dobrom mene a dôveryhodnosti Slovenska. Rozhodujeme o tom, kam bude Slovensko a jeho občania patriť, je to o tom, kto budú naši partneri. Je to o tom, či sa sami vylúčime zo spoločenstva úspešnejších. Prosím vás, dôverujte tejto vláde, že narába zodpovedne s verejnými financiami,“ dodala.

Za krízu si môžete sami, odkázal Fico koalícii

Za to, v akom stave je vládna koalícia, si môže sama. Je to daň za politické rozhodnutia v roku 2010, uviedol predseda Smeru Robert Fico. Povedal to na margo širokej pravicovej vlády, kde sú podľa neho protichodné názory, od legalizácie marihuany až po zákaz potratov.

Fico, pripomenul, že listom ponúkol stranám koalície rokovania o eurovale. „Dostali sme odpoveď s poďakovaním, že téma eurovalu je vnútornou vecou vládnej koalície. My sme tomuto odkazu porozumeli. Smer rovnako uznáva, že zodpovednosť za vládnutie má koalícia, ktorá má 79 hlasov,“ dodal.

Predseda Smeru poznamenal, že spojením hlasovania s vyslovením dôvery vláde vylúčili jeho stranu z hlasovania. „Tak, ako je národnoštátnym záujmom schváliť euroval, je národnoštátnym záujmom aj mať silnú, proeurópsku vládnu koalíciu,“ povedal.

Fico Radičovej a Miklošovi tiež pripomenul, ako údajne zneužívali tému eurovalu a pomoci zadĺženým krajinám pred parlamentnými voľbami.

Nerobme opäť zo Slovenska čiernu dieru, vyzval Dzurinda

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda zopakoval, že dnes sa nerokuje o Grécku, Taliansku, Portugalsku ani Španielsku, podľa neho ide o budúcnosť Európy a aj o budúcnosť našich detí. „Európa zápasí o svoju záchranu. A my ako jediná krajiny zo sedemnástich zdupkáme a neprispejeme ani jedným percentom?,“ opýtal sa šéf diplomacie a líder SDKÚ.

Dzurinda tiež pripomenul Slovensko z 90-tych rokov, keď ho americká diplomacia prirovnala k či­ernej diere. „A ako sa vtedy k nám zachoval ten hnusný Brusel? Nechal nám voľnú stoličku. Škriabali sme sa veľmi ťažko a vyšli sme veľmi vysoko. Dnes by mi bolo veľmi ľúto, ak by sme sa sami vrhli do priepasti. nevytlačme sa na okraj európskeho diania. Dnes si v Bratislave podávajú kľučky špičkoví európsku politici, vo svete nás rešpektujú. Bude to tak aj ďalej? Budú sa nás pýtať? Nedovoľme, aby sa Slovensko opäť stalo čiernou dierou Európy,“ povedal Dzurinda.

Expremiér priznal, že šéfovi parlamentu Sulíkovi ponúkol stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, aby jej ponúkol lepší návrh, ako je euroval. „najprv súhlasil, potom povedal, že to nemá zmysel,“ skonštatoval.

Peter Osuský (OKS) v reakcii na ministrove slová poukázal na to, že z eurozónu ako elitný klub majú zdobiť elitné pravidlá. Zdôraznil tiež, že Slovensko v prístupovom procese do EÚ nedostalo nič zadarmo a apeloval, aby nebol nikto z poslancov pranierovaný za to, že sa správa v súlade so svojim svedomím.

Martin Poliačik z SaS sa Dzurindu opýtal, či mu nie je ľúto, že pravidlá, ktoré pre nás platia, pre ostatných nemusia. „Treba povedať, že v čase, keď ekonomika na svete rástla, na Slovensku sa prijímali reformy. V čase, keď si svet užíval, na Slovensku ľudia trpeli transformáciou­,ktorá tu prebiehala. Nemal by sa teraz svet od Slovenska učiť“,? opýtal sa.

Ak nevnímame zmenu situácie, nezaslúžime si vládnuť

„Nie je možné z členstva v EÚ brať iba výhody a práva. Nie je možné 17 percent rozpočtu hradiť z vreciek daňových poplatníkov EÚ. Teraz už neexistujú riešenia iba na úrovni jednotlivých krajín, princípom riešenie je solidárnosť všetkých krajín,“ povedala v parlamente tesne pred hlasovaním o eurovale premiérka Iveta Radičová.

Na Sulíka, ktorý tvrdil, že hlas za euroval je poruśenie koaličnej zmluvy, Radićová reagovala, že druhú vlnu krízy tiež v programe nemali. „Princípy, na ktorej vznikla EÚ, boli mnohými krajinami porušované. Preto je tu čas na hľadanie nových pravidiel kontroly a sankcií,“ povedala. „Vláda, ktorá nevníma zmenu situácie, si nezaslúži vládnuť,“ dodala.

Radičovej príspevok odmenili koaliční poslanci potleskom.

Sulík premiérke: Si si istá, že konáš správne?

„Hlasovanie za euroval je v rozpore s koaličnou zmluvou,“ povedal v rozprave predseda SaS Richard Sulík. Narážal na to, že jeho traja koaliční partneri budú hlasovať za euroval aj napriek nesúhlasu SaS. „Naša vláda je zrejme svetový unikát, keď sa rozhodne spojiť hlasovanie o dôvere vláde s hlasovaním o navýšení eurovalu, ktoré je v rozpore s programovým vyhlásením,“ povedal.

Predseda parlamentu kritizoval fakt, že euroval nebude zachraňovať iba krajiny, ale aj banky. Tvrdí, že jeho strana nie je apriori proti pôžičkám preproblémové krajiny. „Napríklad pôžička pre Írsko bola dobrým riešením,“ poznamenal.

„Nie sme prilepení na stolićky, máme svoju česť. Spojenie hlasovania s vyslovením dôvery vláde považujem za vydieranie. Mrzí ma to o to viac, že strana SaS za ňou stála najviac z celej koalície,“ dodal Sulík. Svoje vystúpenie zakončil otázkou pre premiérku: „Si si istá, že konáš správne?“

Pri prvých Sulíkových slovách sa poslanci Smeru zdvihli a opustili rokovaciu miestnosť.

Na Sulíkove vystúpenie zareagoval vo faktickej poznámke Béla Bugár (Most-Híd). Ten ho obvinil, že slovo solidarita nemá čo robiť v názve SaS. Kritizoval ho za to, že odmietol ponuku spolurozhodovať o každej pôžičke pre zadĺžené krajiny. 

Na snímke premiérka Iveta Radičová(SDKÚ) a predseda
parlamentu(SaS) Richard Sulík počas rozpravy.
Na snímke premiérka Iveta Radičová(SDKÚ) a predseda parlamentu(SaS) Richard Sulík počas rozpravy.
Autor: TASR

Z eurovalu sa u nás vytĺka politický kapitál, tvrdí Mikloš

„Vo svete panuje zhoda na tom, že posilnenie eurovalu je nevyhnutným minimálnym nástrojom na odvrátenie krízy vo svete. Zhodli sa na tom politickí lídri i MMF a Svetová banka. Zhodli sa na tom všetky vlády eurozóny a šestnásť parlamentov eurozóny,“ povedal minister financií Ivan Mikloš.

„Euroval nie je ideálne riešenie, ale dnes nemáme lepšiu alternatívu. Neurobiť nič, alebo odmietnuť ho znamená ohrozenie meny, úspor aj pracovných príležitostí,“ povedal. „Pokojne sa zhodneme aj na tom, že je to zlé riešenie, ale nič lepšie v súčasnosti nie je,“ dodal.

Podľa ministra práve neschválenie tohto nástroja môže znamenať škodu pre slovenských daňových poplatníkov. Mikloš odmietol všetky obvinenia euroskeptikov, ktorí podľa neho šírili mýty o eurovale . 

Kritizoval aj svojho koaličného partnera SaS. „U nás sa táto diskusia spolitizovala, ľahko sa na nej vytĺka politický kapitál. Ten je vždy škodlivý, či už ide o pravicový, alebo ľavicový populizmus,“ poznamenal Mikloš.

„Bol by som radšej, keby sme Slovensko zviditeľnovali reformami, ako v rokoch 2002–2006 a nie ako krajinu, ktorá chce brať benefity bez zodpovednosti,“ do­dal.

Mikloš zároveň požiadal vśetkých poslancov o podporu pre európsky finančný stabilizačný mechanizmus.

Čo sa dialo od rána na Úrade vlády:

Premiérka Iveta Radičová informovala, že hlasovanie o navýšení eurovalu spojí s hlasovaním o dôvere jej vláde. Poslanci SaS hlasovať nebudú. Viac v článku
Vláda Ivety Radičovej sa potápa, na palube je aj euroval

Poslanci Národnej rady vedú rozpravu o eurovale. Ak každý zahlasuje tak, ako deklaruje, vláda Ivety Radičovej padne. Premiérka  sa onedlho sa dozvie, či jej kabinet má podporu všetkých koaličných partnerov.

Napriek dôležitosti hlasovania, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou „potopí“ vládu aj euroval, v rokovacej sále vládne dobrá nálada, nič nepripomína blížiaci sa koniec pravicového kabinetu.

Na hlasovanie sa prišli pozrieť aj novinári zo zahraničia, nechýbajú televízne štáby z Nemecka, či redaktori z najprestížnejších svetových médií. Schôdza zaujíma aj diplomatov.

Anketa v parlamente

Myslíte si, že bude ďalej pokračovať spolupráca súčasných koaličných strán?

Robert Fico, predseda Smeru
To je ich problém, my sme opozičná strana. To je na nich, je ich 79. Oni majú v rukách karty, oni musia teraz rozdávať iniciatívy, musia podávať návrhy. My sa budeme na nich pozerať zboku.

Robert Kaliňák, podpredseda Smeru
V tejto chvíli si neviem predstaviť vôbec nič.

Marek Maďarič, podpredseda Smeru
To, čo robia dnes, sa nedá nazvať spoluprácou. Otázka znie, či budú ďalej v koalícii. Neviem si to predstaviť. Myslím si, že to nie je možné, ak má Slovensko aspoň trochu fungovať. Koaličná väčšina je veľmi tesná a ešte k tým sporom, ktoré sme doteraz videli, pribudol tento zásadný rozdiel, ktorého sprievodným javom bola strašne veľa invektív, obviňovaní či už priamych alebo nepriamych. Čiže myslím si, že tá koalícia nebude takto ďalej pokračovať.

Ján Mikolaj, poslanec SNS
Dúfam, že nie. Ukazuje sa, že je to chaotická vláda. Katastrofa, takže verím, že nie.

Anna Belousovová, nezávislá
Už od začiatku sa dal takýto vývoj očakávať. Táto koalícia bola zjednotená len nad platforme proti predchádzajúcej politike. Boli to veľmi rôznorodé subjekty a nič ich ideologicky nespájalo. Vzhľadom na aktuálny stav, je to nezodpovedné správanie tejto koalície. Nachádzame sa v období celosvetovej ekonomickej krízy, ktorá sa prenáša na plecia jednoduchéh občana doma. Namiesto hľadania ochrany Slovenska pred dopadmi krízy sa vláda vyše roka sústreďuje len na vytváranie napätia vo svojom vnútri a riešenie škriepok.

Anton Marcinčin, KDH
S SaS už nie je možné počítať. Európski poitici nám to aj vhľadom na dopad na trhy tak ľahko nezabudnú. Korekciu možno očakávať až vtedy, keď sa situácia nejakým spôsobom vyrieši, či už ju vyriešime my – a veľmi rýchlo, alebo ju bude musieť riešiť Brusel bez nás. Obávam sa, že nám potom Európa ukáže chrbát a že to veľmi rýchlo pocítime. (su)

******AKTUALI­ZUJEME**

Súvisiace články:

parlament, NR SR, nrsr

Kto môže za chybné prieskumy?

12.03.2012 16:00

Slabé odhadnutie podpory Smeru, preceňovanie KDH a nadhodnotenie strany 99%. To sú asi najväčšie chyby, ktorým sa ani tohto roku nevyhli predvolebné prieskumy.

Ján Slota

Slota: Voľby boli prehrou slovenského národa, nie SNS

12.03.2012 15:25

To, že Slovenská národná strana vo voľbách neuspela, nie je jej prehra, ale prehra slovenského národa, čo sa v krátkom čase určite ukáže. Povedal to predseda SNS Ján Slota.

voľby 2012, urna, hlasovanie

Mečiar už pohorel aj v Ladomerskej Vieske, Figeľov Čaklov chce Fica

12.03.2012 15:06

Pozrite sa, ako volili rodáci lídrov jednotlivých politických strán. Najväčšiu podporu mal József Berényi v rodnej Okoči.

Venezuela, Nicolas Maduro,

Venezuela nemá lieky, prezident požiadal OSN o pomoc

25.03.2017 10:40

Nicolás Maduro požiadal v piatok Organizáciu Spojených národov o pomoc pri zvyšovaní zásob liekov, s ktorých nedostatkom jeho krajina už dlhšie zápasí.

bielovodská dolina, vysoké tatry

Na riziko vzniku požiaru budú vo Vysokých Tatrách upozorňovať plagáty

25.03.2017 09:46

Tatranská samospráva a hasiči chcú návštevníkov Tatranského národného parku upozorňovať na nebezpečenstvo vzniku požiaru prostredníctvom plagátov.

londýn, útok, terorista

Londýnsky terorista pred útokom žartoval

25.03.2017 09:00

Kto bol útočník z Londýna? To je otázka, ktorá tri dni po najkrvavejšom teroristickom čine v Británii za bezmála 12 rokov vyšetrovateľov najviac zaujíma.

summit, pápež, eu, rím

Summit EU27 má ukázať jednotu európskych krajín

25.03.2017 08:57

Odhodlanie pokračovať ďalej spoločne aj potom, čo Veľká Británia odíde, chcú dnes dať jednoznačne najavo vrcholní predstavitelia zvyšných 27 štátov Európskej únie.