Volebný hlas krajanom? Maďari sú proti

Čo je viac: dve tretiny, alebo tri štvrtiny? Maďarský premiér, ktorý od vlaňajšieho volebného triumfu obhajuje vládnu politiku vôľou občanov premietnutou do dvojtretinovej parlamentnej väčšiny jeho Fideszu, sa v otázke udelenia volebného práva krajanom ocitá v šokujúcej menšine. Až sedemdesiatsedem percent obyvateľov Maďarska je proti zámeru Viktora Orbána umožniť Maďarom žijúcim v zahraničí voliť poslancov do budapeštianskeho parlamentu.

05.08.2011 08:14
Maďarsko, Fidesz, voľby, hlasovanie
V budúcich parlamentných voľbách v roku 2014 by podľa predstáv Fideszu mali dostať možnosť hlasovať aj krajania bez trvalého bydliska v Maďarsku. Väčšina obyvateľov Maďarska s tým však nesúhlasí.
debata (17)

Orbánova vláda sa chystá na jeseň presadiť nový volebný zákon. Podpredseda Fideszu Lajos Kósa tento týždeň potvrdil, že otázka udelenia volebného práva krajanom žijúcim v zahraničí je už rozhodnutá. „V roku 2014 budú môcť hlasovať za celoštátne stranícke kandidačné listiny, ak dovtedy získajú maďarské štátne občianstvo,“ citoval ho portál orugo.hu.

Budapešť začala od januára tohto roku udeľovať občianstvo aj tým zahraničným Maďarom, ktorí sa nechystajú usadiť v materskej krajine. Doteraz oň požiadalo vyše stotisíc krajanov, prevažne z Rumunska a Srbska. Orbánova vláda pôvodne zamýšľala tento rok udeliť až štyristotisíc občianstiev. Na základe doterajšieho tempa však znalci odhad zredukovali na dvestotisíc. Celkovo Budapešť predpokladá, že na základe nového zákona prijme občianstvo materskej krajiny asi sedemstotisíc zahraničných Maďarov, čo je približne rovnaký počet, ako si pred časom vybavil krajanský preukaz.

Kým proti zjednodušenému udeľovaniu občianstva krajanom až 61 percent obyvateľov Maďarska nenamieta, drvivú väčšinu máta predstava, že by zahraniční Maďari mali aj spolurozhodovať o zložení budapeštianskeho parlamentu. V čerstvo zverejnenom prieskume agentúry Medián iba 15 percent opýtaných bolo za. Pre Orbána je to o to trápnejšie, že ani u voličov jeho strany v tejto otázke nemá väčšinovú podporu. Volebný hlas krajanom by dala len tretina sympatizantov Fideszu, kým takmer dve tretiny sú proti.

Podobne nepríjemne musí byť zaskočené aj vedenie extrémistického Jobbiku. Spomedzi sympatizantov tejto ultranacionalis­tickej strany, ktorá presadzuje, aby krajania mali aktívne i pasívne volebné právo s rezervovanými desiatkami kresiel v budapeštianskom parlamente, iba osemnásť percent je za, o polovicu menej ako pred rokom.

Zato voliči socialistov sú v dokonalom súlade s líniou tejto najsilnejšej opozičnej strany, ktorá by chcela podmieniť volebné právo trvalým bydliskom v Maďarsku. Až 95 percent sympatizantov ľavice je jednoznačne proti tomu, aby cudzinci s maďarskou národnosťou rozhodovali o osudoch Maďarska.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba