Voliť sa bude podľa starého zákona

Zámer ministerstva vnútra, aby sa v budúcich parlamentných voľbách postupovalo podľa nového volebného kódexu, prekazil pád vlády.

14.10.2011 14:00
voľby, volebné miestnosti, urna, voliči Foto:
Ilustračné foto
debata

Keďže šéf rezortu Daniel Lipšic (KDH) už nestihne presadiť nové pravidlá, predčasné voľby, ktoré nás čakajú 10. marca 2012, opäť pripravia podľa starého zákona.

Nový volebný kódex mal zaviesť jednotnú úpravu volebných lístkov, doručovanie zoznamu kandidátov voličom, zrušiť moratórium s výnimkou dňa volieb, ale aj zjednotiť niektoré voľby do jedného termínu, napríklad regionálne s komunálnymi či prezidentské s eurovoľbami. Mal vyriešiť aj problém s porušovaním volebnej kampane a moratória, pretože v minulosti takéto prípady často nikto netrestal. Jednotlivé voľby sa navyše riadia podľa rôznej legislatívy. „Pre každé voľby bol prijatý iný zákon,“ hovorí riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová.

Vzhľadom na to, že nový volebný kódex Lipšic zatiaľ nestihol ani predložiť, pre parlamentné voľby stále platí starý zákon z roku 2004. „Budeme preto postupovať podľa neho,“ dodala Škultétyová. To znamená, že už do 11. decembra tohto roka musia politické strany predložiť kandidačné listiny. Dovtedy musia zaplatiť aj volebnú kauciu vo výške takmer 16 600 eur. „Tá je na to, aby do volieb išli tie strany, ktoré majú skutočný záujem dostať sa do parlamentu, nielen snahu zviditeľniť sa,“ vysvetlila Škultétyová.

Na volebnú kampaň môžu pritom strany minúť ľubovoľnú sumu. Obmedzenie platilo len do roku 2002, keď na to politické subjekty mohli investovať maximálne 12 miliónov korún. Šesť strán, ktoré sa vlani dostali do Národnej rady, na volebnú kampaň vynaložili spolu desať miliónov eur. Najviac vtedy minula SDKÚ, SNS a Smer.

Volebné moratórium platí už len v deň volieb, hranica potrebná na vstup strany do parlamentu je päť percent. „Ak ide o koalíciu zloženú z dvoch-troch strán, hranica sa dvíha na sedem percent a koalícia najmenej štyroch strán potrebuje minimálne desať percent,“ spresnila Škultétyová.

Predčasné parlamentné voľby v roku 2012

  • do 11. decembra 2011 – každá politická strana alebo koalícia, ktorá sa zúčastní vo voľbách, musí podať kandidačné listiny zapisovateľovi Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) a zároveň do komisie delegovať jedného člena a jedného náhradníka, musí tiež uhradiť volebnú kauciu 16 596 eur
    • do 16. decembra 2011 – predseda vlády musí zvolať prvé zasadnutie ÚVK, ktorá má päť dní, aby preskúmala odovzdané kandidačné listiny
    • do 31. decembra 2011 – ÚVK zaregistruje kandidačné listiny, jej zapisovateľ potom do 24 hodín od rozhodnutia upovedomí strany o registrácií alebo odmietnutí kandidačnej listiny, odmietnuté subjekty majú tri dni, aby sa odvolali na Najvyšší súd, starostovia vytvoria volebné okrsky a určia volebné miestnosti
    • do 14. februára 2012 – obec pošle voličom informácie o čase a mieste konania volieb a zabezpečí, aby každý volič dostal zoznam kandidátov
    • 18. februára 2012 – začína sa vysielanie politickej reklamy (kampane) v médiách
    • 10. marca 2012 – voliť sa bude od 7. do 22. h, no starosta obce môže začiatok posunúť aj o dve hodiny skôr //(rak)

    //

Ako dopadnú predčasné voľby, kto bude po marci 2012 vládnuť?

Vladimír Bužek, fyzik
Krištáľovú guľu som si teraz nechal doma, takže neviem odpovedať, netuším. Tajný tip nemám a v tejto situácii asi nemá zmysel hádať. Nemám predstavu, naozaj.

Pavol Marchevský, politológ
Najpravdepodob­nejšie sú dva scenáre. Koalícia Smeru s KDH, ale to bude závisieť od priebehu vnútrostraníckych diskusií, alebo koalícia Smeru s SDKÚ, možno už na to Slovensko dozrelo.

Richard Raši, Smer
Rašiho voláte, nie Sybilu. Dúfam, že voľby dopadnú v prospech Smeru – sociálnej demokracie. Sybila povie konkrétne čísla.

Tibor Bastrnák, Most-Híd
Samozrejme o tom rozhodnú voliči, tipovať môžeme. Je to veľmi ťažké, ale podľa mňa jedným z účastníkov vlády bude Smer.

Tomáš Koziak, politológ
Predpokladám, že Smer bude vedúcou politickou silou, ktorá bude zostavovať vládu. A koalícia bude menšia, ako bola teraz.

Zsolt Simon, Most-Híd
Ja dúfam, že pravica.

Martin Bútora, sociológ
Karty sú rozdané nanovo a začne sa jedna veľká verejná debata, netrúfam si predpovedať výsledok. Nechcel by som sa púšťať do prognóz, nedokážem to odhadnúť.

Gábor Gál, Most-Híd
Dúfam, že ja nie. To sa nedá predvídať.

Pavol Abrhan, KDH
Ako rozhodnú občania, tak dopadnú voľby. A podľa toho budú musieť politici hľadať riešenie, aby mohla byť v čase ekonomickej krízy na Slovensku stabilná vláda. My budeme presviedčať, aby volič dal hlas KDH.

Ondrej Dostál, OKS
Nebudem špekulovať, o tom rozhodnú voliči.

Peter Kalist, SaS
Pravica, Fico nemôže vládnuť sám. Pokiaľ by mal vládnuť Fico, musí mu niektorá zo súčasných pravicových strán pomôcť.

Viera Tomanová, Smer
Nepatrím medzi tých, ktorí by teraz o niečom takom rozmýšľali a tipovali. Dôležitejšie je, aký program bude najlepší a ktorý bude pre ľudí.

Anna Belousovová, nezávislá
Tí, ktorí sa cítia príliš istí víťazstvom, ešte to podľa mňa isté nemajú. Ako sa hovorí a platí na Slovensku: Človek mieni, Pán Boh mení.

Štefan Kužma, SDKÚ
To keby som vedel. Môžem mať akurát túžbu. Radi by sme boli, keby sme vládli my.

Rudolf Sikora, výtvarník
Verím, že voľby dopadnú lepšie, ako sa zdajú na prvý pohľad. Možno táto koalícia, čo teraz padla, ešte nie je úplne odpísaná.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba