Vybavenie penzie môže meškať

Vybavovanie dôchodkov koncom roka môže trvať dlhšie ako inokedy. Sociálna poisťovňa totiž očakáva nárast počtu žiadostí o penziu, aj v súvislosti s práve schváleným zákonom o sociálnom poistení. Ten od januára sprísni podmienky na získanie predčasného starobného dôchodku, preto je predpoklad, že viacerí občania budú chcieť ešte využiť súčasné pravidlá. Tak sa totiž zachovali vlani, keď sa tiež sprísňovali podmienky pre predčasnú penziu.

02.11.2007 07:07
Dôchodca Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Nemáme záujem predlžovať lehoty stanovené zákonom, bude však záležať na tom, o koľko sa zvýši počet došlých žiadostí v porovnaní s priemerom. Odborné pracovné kapacity Sociálnej poisťovne sú nastavené na zhruba 7-tisíc nových žiadostí mesačne,“ uviedla hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná. V decembri si zamestnanci navyše budú čerpať dovolenky a riešiť okrem bežnej práce aj vianočné príspevky a vdovské dôchodky. Vybavenie penzie preto môže meškať.

Keď sa v auguste minulého roka menili podmienky na priznanie predčasnej penzie, poisťovni v júni a v júli prišlo 30-tisíc nových žiadostí. Čo bolo dvakrát toľko ako počas iných mesiacov. Ľudia, ktorí oň požiadali ešte pred prvým augustom, mohli odísť do predčasného dôchodku o rok skôr bez toho, aby sa im výsledná suma znižovala o pol percenta mesačne.

Dnes majú takú výhodu len v prípade, že odídu do penzie najviac pol roka pred riadnym termínom. Od januára toto zvýhodnenie zanikne celkom. Všetky predčasné dôchodky sa teda budú krátiť o pol percenta za každých 30 dní, ktoré žiadateľovi chýbajú do dôchodkového veku. „Je to dobré rozhodnutie zrušiť túto úľavu, veľmi často sa totiž v praxi zneužívala,“ tvrdí majiteľ poradenskej firmy pre dane a odvody Jozef Mihál.

Po novom bude tiež možné získať predčasnú penziu najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Navyše naň bude mať nárok len ten žiadateľ, ktorý bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov, a nie desať, ako to platí dnes. Nepríde však o právo popri penzii súčasne pracovať.

Vládny návrh zákona o sociálnom poistení obsahoval aj paragraf, podľa ktorého by poberatelia predčasných starobných dôchodkov nesmeli byť súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistení, a teda by si nemohli zvyšovať budúci dôchodok. Poslanci však tento paragraf zo zákona vyhodil. Predčasní penzisti si tak aj naďalej budú môcť o niečo zvýšiť penziu tým, že sa dobrovoľne dôchodkovo poistia.

Podmienka, podľa ktorej Sociálna poisťovňa prizná predčasný dôchodok len tomu, komu vyjde vyšší ako 1,2-násobok životného minima, v zákone zostáva. To znamená, že predčasná penzia musí dosiahnuť najmenej 6 157 korún.

Zákon, ktorý predčasné dôchodky sprísňuje, sa do parlamentu zrejme ešte raz vráti. Pripúšťajú to sami koaliční poslanci, schválili v ňom totiž dve navzájom si odporujúce ustanovenia. Či a kedy ho prezident Ivan Gašparovič pošle poslancom späť, ešte nie je jasné. „S výsledkom hlasovania je pán prezident oboznámený. Zatiaľ však z Národnej rady zákon nedostal, tak sa k nemu nemôže vyjadriť. Keďže sú tam sporné body, o to väčšiu pozornosť mu musí venovať,“ reagoval prezidentov hovorca Marek Trubač.

debata chyba