Wikileaks odhaľuje postoj Ficovej vlády k rusko-gruzínskej vojne

Citlivé depeše z amerického veľvyslanectva v SR, týkajúce sa postojov predstaviteľov bývalej slovenskej vlády ohľadne rusko-gruzínskeho konfliktu v roku 2008, zverejnila kontroverzná stránka WikiLeaks.

03.12.2010 07:20 , aktualizované: 10:25
Putin, vojna, Osetsko Foto:
Ruské vojská obsadili v roku 2008 Gruzínsko.
debata (26)

V dokumentoch, prístupných na webovej stránke rusrep.ru, sa okrem iného spomínajú reakcie americkej strany na vyjadrenia vtedajšieho slovenského premiéra Roberta Fica.

Fico o vojne : Vieme kto provokoval

Ten pred novinármi 13. augusta 2008 uviedol: „Niekto provokoval, vieme, kto provokoval. Potom prišla nejaká reakcia, ktorá bola veľmi silová“. Poznamenal, že situáciu nemožno vnímať čierno-bielo.
Fico ďalej konštatoval, že tam, kde sú zabíjaní ľudia, je nevyhnutné okamžite zastaviť streľbu a dospieť k prímeriu.

Americký veľvyslanec Vincent Obsitnik hovoril 15. augusta so slovenským ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom, aby zopakoval názor USA na rusko-gruzínsky konflikt, uvádza sa v dokumente na WikiLeaks. Kubiš, ktorý sa práve vrátil z dovolenky, sa s Obsitnikom plne zhodol na tom, že je dôležité, aby Rusko dodržiavalo dohodu o prímerí z 13. augusta a rešpektovalo územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Gruzínska.

Ako sa píše v depeši, „vzhľadom k dedičstvu roku 1968 Kubiš plne chápal povahu ruského útoku na nezávislý štát“.

V reakcii na veľvyslancovu otázku o vyjadreniach Fica Kubiš uviedol, že už zo strany svojho premiéra neočakáva žiadne podobné vyhlásenia.

Vtedajšia štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Oľga Algayerová podľa depeše na stretnutí s veľvyslancom povedala, že prezident Ivan Gašparovič aj Fico akceptujú a súhlasia s bodmi, ktoré predložil ambasádor Algayerovej 11. augusta. Uviedla tiež, že Ficove vyjadrenia pred novinármi boli nesprávne interpretované alebo vytrhnuté z kontextu.

Bývalý premiér trvá na svojom

Fico nemieni na svojom postoji meniť „ani jedno jediné slovo“. „Ja na tom jednoducho trvám, Gruzínsko provokovalo,“ vyhlásil Fico pred novinármi v Bratislave s tým, že nevidí dôvod na to, aby svoje vtedajšie tvrdenia korigoval. „Ak som mal odvahu povedať, že som videl na úvod provokáciu Gruzínska, čo je na tom zlého,“ konštatoval.

Ak to americký veľvyslanec vnímal ako postoj, ktorý sa mu nepáčil, to už je jeho vec, poznamenal bývalý premiér.

Pripomenul, že to, čo napísal americký veľvyslanec do depeše, nevzniklo tak, že to „niekde vykutrali, odpočuli alebo odsledovali“, ale išlo o jeho verejné vyjadrenie. Keby som ja písal depeše, tak by sa možno ani americkému veľvyslancovi nepáčilo, čo o ňom napíšem, dodal.

Rétorika pripomínajúca komunistickú éru

Wikileaks takisto priniesla dokument s názvom "Slovenské ministerstvo zahraničných vecí vyjadruje hlboké znepokojenie ohľadne krokov Ruska v Gruzínsku.

Zverejnená správa pochádza od vtedajšieho zástupcu veľvyslanca USA Keitha Eddinsa a hovorí okrem iného o stretnutí riaditeľa Odboru štátov SNŠ a štátov v oblasti Balkánskeho polostrova na MZV Štefana Rozkopála s ruským veľvyslancom v SR Alexandrom Udaľcovom.

Rozkopál charakterizoval kroky a rétoriku Ruska ako „neakceptovateľné, zatemnené a pripomínajúce komunistickú éru“.

Poukázal na súhlas slovenskej strany s postojmi USA a hovoril o svojich dojmoch z nedávnych rozhovorov na ministerstve s ruskými diplomatmi. Poznamenal, že jazyk, ktorý používal na stretnutí s ním ruský veľvyslanec, naňho zapôsobil „mimoriadne negatívne“. Tvrdil, že ruský veľvyslanec spomenul „Sovietsky zväz“, pričom následne sa opravil, a urobil aj viacero podobných verbálnych „pošmyknutí“, ktoré vytvorili veľmi anachronickú atmosféru, uvádza sa v dokumente, prístupnom na stránke rusrep.ru.

V odpovedi na otázku štátnej tajomníčky Oľgy Algayerovej, ako môže byť v súlade s deklarovanými cieľmi Ruska bombardovanie lokalít hlboko vnútri gruzínskeho územia, ruský veľvyslanec zopakoval vyjadrenia prezidenta Dmitrija Medvedeva a premiéra Vladimira Putina o „potrestaní agresorov“.

Na následnom stretnutí s Rozkopálom bol však veľvyslanec priamejší. Na otázku, ako môže byť ničenie gruzínskych komunikačných zariadení v súlade s misiou „chrániť“ civilistov a príslušníkov mierových síl, ruský diplomat poznamenal, že „toto je vojna, a vo vojne je jednou z prvých priorít zničiť komunikačné zariadenia nepriateľa“, uvádza sa v dokumente na rusrep.ru.

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ľuboš Schwarzbacher vo štvrtok v reakcii na zverejňovanie dokumentov zo SR na stránke WikiLeaks uviedol: „Nebudeme verejne hodnotiť konkrétne pasáže zverejňovaných dokumentov, ktoré sa týkajú zahraničnopoli­tických postojov bývalej vlády. Domnievame sa však, že neautorizovaná manipulácia s utajovanými skutočnosťami neprospieva diplomatickej práci, ktorá si často vyžaduje dôvernosť a diskrétnosť“.

26 debata chyba