Z Bojnej vyháňajú detektoristov miestni

Len 5 percent predmetov v múzeách na celom svete je vraj výsledkom bádania archeológov. Všetko ostatné sa do vitrín malo dostať vo forme darov od súkromných zberateľov aj od detektoristov.

02.06.2012 06:00
Hritz Foto:
Detektoristi predbehli archeológov aj v lokalite pri obci Bojná, hovorí Štefan Hritz z Archeologického ústavu.
debata (4)

„Aj veľká časť nálezov v Múzeu Veľkej Moravy v Bojnej pochádza zo súkromných rúk,“ vysvetľuje túto štatistiku Jiří Janošík, psychológ, nehistorik, ktorý veľkú časť z týchto predmetov vykúpil v starožitníctvach. Vynovené múzeum nedávno slávnostne otvorili.

Podobne to bolo aj v prípade jedného z najcennejších nálezov – pozlátených plakiet z 9. storočia, ktoré dokazujú, že kresťanstvo prišlo na územie Slovenska ešte pred Konštantínom a Metodom. Plakety sa podarilo podľa Janošíka vykúpiť od súkromníka v hodine dvanástej. Zaslúžil sa o to najmä archeológ Karol Pieta, pretože presvedčil viacero inštitúcií a ľudí, aby sa poskladali a plakety sa odkúpili. Inak by sa predali do zahraničia, pravdepodobne do Nemecka.

Tam by skončil aj vzácny zvon z rovnakého obdobia. Ten vykúpil z vlastných peňazí Janošík. ,,Možno to z právneho hľadiska nie je celkom kóšer. Ak by som to však nespravil, skončil by v Mníchove." Podobné zvony sa na celom svete dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Je vzácne, že sa ten bojniansky našiel vcelku, pretože lokalitou sa zrejme prehnala vzbura. „Pohania v tej dobe kostoly zborili, farárov vyhnali a zvony rozbili alebo roztavili.“

Na prelome milénií lesy pri Bojnej plienili hordy detektoristov. Podľa archeológov sem chodili tímy zo zahraničia a je tak trochu zázrak, že sa po nich podarilo nájsť ďalšie úlomky zvonov. Časť z nich našiel Štefan Hritz z Archeologického ústavu. Podľa neho je situácia s detektoristami na hrane. „Ak by sme s niektorými z nich nespolupracovali, o mnohých nálezoch by sme nevedeli. Vďaka nim sme objavili napríklad prvé hroby z púchovskej kultúry.“

Dnes sem už chodí oveľa menej vykrádačov, a to najmä vďaka miestnym ľuďom. Pochopili, že za dedinou majú skryté bohatstvo. „Sú na to hrdí. Keď chodia po lese a vidia niekoho s detektorom, vedia, čo majú robiť, často nám volajú. Výborná je spolupráca aj s lesníkmi,“ dodal Hritz.

4 debata chyba