Zatepľovanie prerušili kvôli netopierom

Panelák na sídlisku Kľačno v Ružomberku má neoficiálne prvenstvo v počte chránených vtákov, ktoré zahniezdili v jeho štrbinách. Práve preto na zatepľovanie bytovky dohliadajú aj ochranári. Starajú sa o to, aby chránené vtáky, ich mláďatká a tiež netopiere nezahynuli. Na istý čas dokonca zatepľovacie práce prerušia a počkajú, kým vtáky bezpečne opustia hniezda.

24.05.2011 08:37
Ružomberok, zatepľovanie, stavba, netopiere Foto:
Martin Ceľuch zo Spoločnosti na ochranu netopier ukazuje náhradné búdky, ktoré je možné zapracovať do bytoviek, kde môžu aj po zateplení sídliť vtáky.
debata (2)

Súčasný termín je totiž na zatepľovanie s ohľadom na ochranu vtákov riskantný. Keby polystyrén prekryl špáry v paneláku, netopiere a vtáčie mláďatá by tam pochoval zaživa. Zatepľovanie preto ochranári nateraz povolili len na troch stranách bytovky. Aj tam označili miesta, v ktorých nechajú robotníci otvory, kadiaľ netopiere z úkrytov bezpečne vyletia. Až potom ich prekryjú.

Zatepľovanie štvrtej strany musia robotníci úplne prerušiť. „Severná stena je plná belorítok a dažďovníkov, kde sú už aktívne hniezda, do ktorých nechceme, aby sa zasahovalo a preto je potrebné počkať,“ hovorí Juraj Žiak z Národného parku Veľká Fatra. Pokračovať sa bude po 15. auguste, keď vtáky dohniezdia.

Do bytovky sa živočíchy budú môcť vrátiť aj po zateplení, hoci ich pôvodné príbytky zatvoria zatepľovacie vrstvy. Miesto nich tam nájdu špeciálne búdky z polystyrénu, ktoré robotníci vedia zapracovať priamo do zateplenia. Podľa Martina Ceľucha zo Spoločnosti pre ochranu netopierov je veľká pravdepodobnosť, že sa do náhradných búdok nasťahujú. „Netopiere a dažďovníky sú veľmi verné budovám, ktoré využívali predtým. Je už niekoľko zateplených panelákov, kde sú náhradné búdky, a vidno, že tie živočíchy tam hľadajú úkryty,“ povedal.

Pozastavenie prác najprv zaskočilo obyvateľov bytovky. „Ľudia boli pobúrení, preto som rád, že sme našli s ochranármi dohodu a tri steny sa podarí zatepliť už teraz. Zobrali sme si úver, zadlžili sme sa a odrazu by sme nemohli realizovať svoju predstavu o bývaní,“ hovorí šéf bytového družstva Pavol Hláčik.

Vrabce, belorítky, žltochvosty, dažďovníky a netopiere sú chránené živočíchy a ich likvidácia je protizákonná. Necitlivým zatepľovaním sa postupne z ľudských obydlí vytrácajú najmä dážďovníky. „Možno si to málokto z ľudí uvedomuje, ale majú svoj význam. Chytajú obrovské množstvá hmyzu, od ktorého potom majú ľudia pokoj,“ pripomína Žiak. Dážďovníky napríklad v priebehu dňa ulovia niekoľko tisíc komárov a v noci ich úlohu preberú zase netopiere.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba