Znásilnenú Afganku uväznili

Hoci je obeť, pyká ako zločinec. Afganku, ktorú znásilnil manžel jej sesternice, poslal sudca za mreže, pretože mala sex so ženatým mužom. Po zneužití otehotnela, dieťatko vychováva vo väzení. Šok z prípadu umocňuje to, že ak sa vydá za páchateľa, odpustia jej zvyšok trestu. Príbeh 21-ročnej Gulnaz zachytáva dokumentárny film, ktorý nakrútila britská režisérka Clementine Malpasová.

30.11.2011 09:40
Kábul, Afganistan, Afganky Foto:
Ženy prechádzajú popri hroboch v Kábule. Viac než jedno desaťročie od pádu vlády Talibanu sú Afganky naďalej často terčom ponižovania, zastrašovania a dokonca ak ich niekto znásilní, súdy rozhodnú, že ony porušili zákon.
debata (4)

Afganka sa stala obeťou násilníka pred dvomi rokmi. „Neoznámila som to hneď, lebo som sa bála pomsty,“ povedala Gulnaz. Vlastná rodina by ju mohla zabiť, pretože mala nemanželský sex. Odvahu udať páchateľa nabrala až v tomto roku.

Zločinca odsúdili na sedem rokov, Gulnaz najprv dostala tri roky. Keď sa odvolala, vymerali jej až dvanásť rokov. Nakoniec trest znížili na tri roky. „Bola odsúdená za to, že skutok nahlásila s oneskorením,“ vysvetlil generálny prokurátor Rahmatulláh Nazarí.

Súd zároveň rozhodol, že Gulnaz sa môže predčasne dostať na slobodu. „Vydám sa za páchateľa. Nemám na výber. Urobím to kvôli dcérke,“ povedala znásilnená žena. Zločinec je naďalej ženatý s jej sesternicou, pričom podľa afganského práva môže mať viac manželiek.

Hrozný osud Afganky, na ktorý upozornil film, rozhneval ochrancov práv žien. Do prípadu sa obula Gulnazina advokátka, z USA pochádzajúca aktivistka Kim Motleyová. Trvalo jej iba 48 hodín, aby zozbierala takmer päťtisíc podpisov pod petíciu, aby ženu prepustili z väzenia.

Žiadosť dostal v nedeľu na stôl prezident Hamid Karzaj, vo štvrtok sa stretne s právnymi poradcami, aby posúdil prípad. „Môže jej okamžite udeliť milosť. Verím, že to spraví. Bol by to dobrý precedens pre ďalšie Afganky, ktoré sa stali obeťami podobných zločinov,“ zdôraznila Motleyová, ktorá je zdesená z toho, že súd ponúkol žene slobodu výmenou za sobáš s páchateľom.

Príbehy, podobné ako zažíva Gulnaz, neprestávajú vyvolávať búrlivé vášne. Prelomiť tabu však nie je jednoduché. Ozvali sa kritické hlasy na adresu Európskej iniciatívy za demokraciu a ľudské práva, ktorá si u režisérky Malpasovej objednala nakrútenie dokumentu o Afgankách pykajúcich za takzvané morálne zločiny. Iniciatíva spadá pod Európsku úniu. Krátko pred premiérou filmu sa ale misia EÚ v Afganistane rozhodla zabrániť premietaniu. Dôvod? Režisérka odhalila v dokumente totožnosť žien, čím mala ohroziť ich bezpečnosť.

Kritici sa chytajú za hlavu – čo sa to deje, keďže kauza Gulnaz sa prepiera v svetových médiách už takmer tri týždne? Malpasová je rozčarovaná. Upozornila, že znásilnená žena dala súhlas, aby zverejnila jej identitu; rovnako sa rozhodla ďalšia Afganka vo filme: 26-ročná Farída, ktorú odsúdili za to, že utiekla od násilného manžela. „Ide predsa o rozhodnutie žien vyrozprávať svoje príbehy. Obdivujem ich odvahu. Neprináleží nám odmietnuť ich hlas,“ zdôraznila autorka dokumentu.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba