Vláda väčšinu požiadaviek sestier nesplnila

Zdravotné sestry zostávajú nespokojné aj po tom, čo vláda predložila návrhy, ako riešiť ich požiadavky. Mzdy, ktoré požadovali zvýšiť z 1,80 eura na 3,50 až 4 eurá na hodinu, im chce kabinet upraviť najviac na tri eurá. O ďalšej podmienke, skoršieho odchodu do dôchodku, vláda nechce ani počuť. Sestry preto nevylučujú, že v septembri prídu na rad tvrdšie kroky.

17.06.2011 12:00
debata

„Nie je to úplne to, čo sme chceli,“ zhodnotila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová po štvrtkovej schôdzi zdravotníckeho výboru, na ktorej sa poslanci zaoberali návrhmi vlády na vyriešenie požiadaviek sestier.

Zvýšenie platov je podľa nej nedostatočné. „Ponúkajú nám tri eurá pre sestru, ktorá má stredoškolské vzdelanie, špecializáciu, 30 rokov praxe. Robotník na stavbe má viac,“ povedala Lévyová.

Riešením nie je podľa nej ani úprava pracovného času v Zákonníku práce namiesto zníženia penzijného veku na 52 rokov. Sestry by po novom nemali po päťdesiatke pracovať v trojzmennej prevádzke. Podľa Lévyovej to však väčšine nepomôže, ale, naopak, uškodí. „Ak by tieto sestry prestali pracovať v trojzmennej prevádzke, znamenalo by to 40-percentný úbytok sestier, nehovoriac o tom, že sú to sestry pred dôchodkom a odrazilo by sa to aj na výške ich dôchodku,“ povedala.

Vláda vo svojom návrhu nesplnila ani prísľub, že zdravotné sestry dostanú úľavu od určitých poplatkov v zdravotníctve. Podľa predsedu zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ) sa tak nestalo, lebo podľa súčasne platných zákonov poplatky neexistujú. „Dnes zákon pozná iba poplatok za recept, LSPP a dopravnú zdravotnú službu, takže úľavy, ktoré by sme vedeli dať, by boli iba symbolické.“

Jediná vec, ktorá sa sestrám podarila presadiť, nielen pre seba, ale všetkých zdravotníkov, je, že zamestnávateľ im bude musieť poskytnúť päť dní voľna na vzdelávanie. Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) to kritizuje. „Toto je iba polovičaté riešenie. Keď sa má riešiť problém apoliticky a keď je vôľa ho riešiť, tak nech sa rieši komplexne.“

Zástupcovia petičného výboru sa dozvedeli konkrétne návrhy vlády len pár hodín pred schôdzou zdravotníckeho výboru. Chcú ich preto ešte prerokovať vo svojich regionálnych základniach, kým ich definitívne odmietnu. Ako povedala Lévyová, potom však už budú postupovať radikálnejšie. „My sme deklarovali jasne, že máme pripravené aj ďalšie kroky a nevylúčili sme aj tvrdšie kroky.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba