V Rimavskej Sobote zomrelo malé dieťa meningokokovú infekciu

06.04.2018 15:22

V lokalite s nízkym hygienickým štandardom v okrese Rimavská Sobota zomrelo v tomto týždni vyše ročné dieťa na meningokokovú meningitídu.

Dieťa bolo hospitalizované na Detskom oddelení vo Všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote s klinickými príznakmi – malo štyridsiatky teploty, fialové škvrny na tele a vracalo. Ako informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, zdravotníci zabezpečili profylaktické podanie antibiotík u všetkých, ktorí prišli s dieťaťom do kontaktu.

Ďalší prípad hemofilovej meningitídy hlásili epidemiológovia z okresu Banská Bystrica u dospelej ženy. Žena bola prijatá na hospitalizáciu do Banskej Byastrice s vysokými teplotami. „V anamnéze boli aj bolesti pravého ucha, zvýšená telesná teplota, bolesti hlavy, v objektívnom náleze boli pozitívne meningeálne príznaky. Mikrobiologické vyšetrenie potvrdilo Haemophilus influenzae. Pacientka nebola očkovaná proti hemofilovým nákazám,“ doplnila Tolnayová.

Hemofilové invazívne infekcie sú závažné prenosné ochorenia s ťažkým klinickým priebehom a s možnými trvalými následkami, až úmrtím. Hemofilové ochorenia spôsobuje baktéria Haemophilus influenzae, ktorá bežne osídľuje horné dýchacie cesty človeka. Ochorenia, ktoré vyvoláva, sa rozdeľujú na neinvazívne (ľahké zápaly dýchacích ciest, zápaly priedušiek, stredného ucha a podobne) a závažné invazívne infekcie (hnisavý zápal mozgových blán, zápal hrtanovej príchlopky s rizikom udusenia, sepsa, zápal pľúc). Nákaza sa šíri vzdušnou cestou od chorých osôb a nosičov.

#smrť #dieťa #Rimavská Sobota #meningitída
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku