Veľký ostrov na Havaji zasiahli dve silné zemetrasenia

05.05.2018 08:12
Havaj sopka zemetrasenie
Na snímke dym stúpa z krátera Puu Oo na sopke Kilauea po zemetrasení. Autor:

Havajský Veľký ostrov zasiahli dve silné zemetrasenia s magnitúdom 5,4 a 6,9.

Informovala o tom Geologická služba Spojených štátov (USGS). Obe mali epicentrum pri južnom svahu sopky Kilauea, ktorá od štvrtka chrlí lávu a vyžiadala si evakuáciu obyvateľov v okolí či zatvorenie parkov a školských areálov.

Podľa Tichomorského centra varovania pred tsunami (PTWC) druhé silnejšie zemetrasenie nebolo dostatočné silné, aby spôsobilo vlnu cunami. Pre ostrov zatiaľ neplatí žiadne varovanie pred vznikom cunami.

Podľa úradov otrasy nespôsobili väčšie škody. Hovorkyňa Havajského sopečného observatória Janet Babb uviedla, že vedci v súčasnosti spracovávajú dáta zo zemetrasenia a posudzujú, či ovplyvnili erupciu sopky Kilauea.

Úrady nariadili v dôsledku erupcie Kilauea povinnú evakuáciu viac ako 1 700 ľudí z komunít v blízkosti lávy. Zároveň vydali varovanie pred nebezpečím rozstrekovavania horúcej horniny a sírového plynu, ktorý by mohol spôsobiť ťažkosti starším ľuďom a ľuďom z dýchacími problémami. V dôsledku živlu zhoreli už dva domy.

Spomínané druhé zemetrasenie patrí medzi najsilnejšie, ktoré Veľký ostrov, zasiahli za uplynulých viac ako štyridsať rokov. Podľa riaditeľa PTCW Chipa McCreeryho ostrovom otriaslo v roku 1975 zemetrasenie s magnitúdom 7,5 a silnejšie otrasy zaznamenali aj v rokoch 1983 a 2006, kedy dosiahli magnitúdou 6,7.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zemetrasenie #USA #Havaj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku