Sýrska vláda a Rusi podnikli intenzívne letecké útoky na povstalcov

05.07.2018 12:15

Sýrske vládne sily a ruské letectvo uskutočnili za 15 hodín viac ako 600 vzdušných útokov na mestá ovládané povstalcami na juhozápade Sýrie. Informovalo o tom vo štvrtok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Po štyroch dňoch obmedzeného bombardovania sa v stredu obnovili intenzívne letecké útoky po stroskotaní rozhovorov medzi povstaleckými skupinami a ruskými dôstojníkmi. Sily sýrskeho prezidenta Bašára Asad sa spolu so svojimi spojencami snažia znovu dobyť juhozápad krajiny, jednu z posledných bášt rebelov v Sýrii, a tiež oblasť na severozápade susediacu s Tureckom, pripomína agentúra Reuters.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) stúpol na vyše 270.000 počet Sýrčanov, ktorí museli v dôsledku bojov na juhozápade krajiny za uplynulé dva týždne ujsť zo svojich domovov.

Sýrske vládne jednotky začali s rozsiahlou ofenzívou proti vzbúrencom v provincii Dará na juhu Sýrie 19. júna. Práve provincia Dará sa považuje za kolísku sýrskeho protivládneho povstania, ktoré vypuklo v marci 2011. Počas najnovšej ofenzívy sa podarilo vládnym silám s leteckou podporou Ruska ovládnuť veľkú časť povstaleckého územia, keď sa viacero miest vzdalo.

Zintenzívnené útoky v južnej Sýrii odsúdil pápež František, ktorý vyzval, aby ľudia žijúci na tomto území boli ušetrení od ďalšieho utrpenia.

#vojna v Sýrii #povstalci #Bašár al-Asad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk