Čínskeho prezidenta Kongres privítal tvrdo

Akoby navštívil dve rôzne krajiny. Po slávnostnej večeri v Bielom dome čakalo čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v americkom Kongrese mrazivé privítanie.

21.01.2011 09:41
Chu Ťin-tchao, Barack Obama, USA, Čína Foto:
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao a americký prezident Barack Obama.
debata (18)

Namiesto čestných delostreleckých sálv ho kongresmani častovali paľbou tvrdých vyjadrení.

„Stretávam sa s čínskym prezidentom,“ vyhlásil šéf demokratov v Senáte Harry Reid pre nevadskú televíziu. „Je to diktátor, takže v ich forme vlády dokáže presadiť veľa.“ Reid neskôr svoje vyhlásenie zmiernil s tým, že možno Chua nemal nazývať diktátorom.

Čínsky prezident sa v štvrtok stretol s najvyššími predstaviteľmi Kongresu. Tí boli pozvaní aj na stredajšiu slávnostnú večeru, usporiadanú Barackom Obamom, no sedieť pri jednom stole s Chuom odmietli.

Kým Obama ako hlava štátu musel prejaviť pri kritike Pekingu zdržanlivosť, pre kongresmanov útoky na Čínu prinášajú na domácej politickej scéne body. Americká verejnosť je v čase ekonomickej krízy a úbytku pracovných miest mimoriadne kritická proti čínskej obchodnej politike, ktorú považuje za neférovú. Kongresmani sa tak pred Chuovou návštevou nemuseli krotiť.

„Pracovné miesta a americké doláre už dve desaťročia tečú cez Tichý oceán do Číny,“ zastrájala sa floridská republikánka Ileana Rosová-Lehtinenová, ktorá vedie výbor snemovne pre zahraničné veci. „Ale novozvolení poslanci s novou energiou si americkú ekonomiku vezmú späť,“ povedala Lehtinenová, ktorá Chua nazvala novým čínskym cisárom. Ešte ďalej na prípravnom stretnutí Snemovne reprezentantov zašla kalifornská republikánka Dana Rohrabacherová, dlhoročná kritička čínskeho postoja k ľudským právam. Podľa nej by sa USA mali k Číne správať ako k „mafiánskemu režimu, ktorý vraždí vlastné obyvateľstvo“.

Chu po stretnutí s Obamom pritom v zriedkavom vyhlásení pripustil, že jeho krajina v ľudských právach zaostáva. „Čína je rozvojová krajina s početným obyvateľstvom a zároveň na kľúčovej križovatke reforiem. Čelíme mnohým výzvam v sociálnom a ekonomickom rozvoji. Stále toho treba veľa urobiť v oblasti ľudských práv,“ povedal čínsky prezident.

Okrem viacerých obchodných dohôd je výsledkom najdôležitejšej čínskej návštevy v USA za posledných 30 rokov i to, že Peking umožní čínskym pandám zostať v newyorskej zoo i po plánovanom termíne ich vrátenia.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba