Ďalší maďarský zákon vyvolal u slovenských politikov obavy

Maďarský zákon o Trianone vyvolal u slovenských politikov rozčarovanie a obavy. "Trianonská zmluva je platný medzinárodný dokument, ktorý dobrovoľne podpísali všetky zúčastnené strany. Ako taký vyžaduje dodržiavanie a nespochybňovanie jeho cieľov a následkov. Výzvy k jeho revízii, stavanie protitrianonských pomníkov a volanie po prekresľovaní hraníc strednej Európy prostredníctvom nových politických nástrojov považujeme v podmienkach integrujúcej sa Európy 21. storočia za anachronické, nebezpečné a všeobecne neprijateľné," vyhlásil prezident Ivan Gašparovič.

01.06.2010 07:12
Trianon, Maďarsko, Uhorsko Foto:
Ilustračné foto
debata (214)

KDH a SNS podobne ako prezident poukazovali na mierové zmluvy, ktoré skončili dve ničivé vojny v Európe. Predseda KDH Ján Figeľ považuje schválený zákon za plný kontroverzií. „Svojím spôsobom je absurdné v 21. storočí prijímať zákony, týkajúce sa udalostí spred 90 rokov. Toto je v protiklade s duchom modernej Európy, ktorá oslabuje hranice, ale zvyšuje dôraz na právo a jeho dodržiavanie. Inak by sa celá konštrukcia rozpadla.“ V zákone mu chýba jasné odmietnutie revizionizmu. Zákon akoby negoval princíp dobrej vôle, na ktorom boli postavené mierové zmluvy po svetových vojnách. „Považujem to za veľký výkričník pre budúcnosť Európskej únie. Pre Slovensko je to mimoriadne citlivé, pretože práve vtedy, v tejto zmluve, bolo po prvýkrát uznané vo svojich hraniciach,“ dodáva Figeľ.

Rafael Rafaj zo SNS skonštatoval: „Ak je v tom zákone alebo dôvodovej správe zmienka o trianonskom diktáte, tak je to ďalšia mozaika revizionizmu, čo má Maďarsko zakázané mierovými zmluvami. Je to výstražný signál pre spojencov, ktorí garantujú dodržiavanie zmlúv z konca prvej a druhej svetovej vojny. Je to ďalší znepokojujúci výstrel, tentoraz k ohrozeniu našich hraníc. Bez Trianonskej zmluvy by nebola ani slovenská štátnosť, pretože zmluva garantuje našu južnú hranicu.“

Milan Ježovica z SDKÚ spochybnil európanstvo súčasnej politickej reprezentácie. „Signály, ktoré takýmto návratom do minulosti vysiela náš sused, nesvedčia ani o európanstve, ani o dostatku sebavedomia. Slovensko-maďarské vzťahy, ako aj občania oboch štátov, potrebujú pohľad do budúcnosti, nie nekončiace sa návraty do minulosti,“ uviedol. Maďarsko bude od januára predsedať Európskej únii.

SMK je presvedčená, že posadnutosť verejnosti a časti médií tým, čo sa deje v maďarskom parlamente, začína byť kontraproduktívna pre budúcu spoluprácu Slovenska a Maďarska. Obvinenia z revizionizmu SMK odmieta. „Po preštudovaní tohto 5-paragrafového deklaratívneho zákona môžem povedať, že spochybňovanie trianonských hraníc a výzvu na zmenu súčasných štátnych hraníc tu nikto nenájde. Tento dokument hovorí o tom, aby rovnoprávne štáty spolupracovali práve aj ohľadom práv národných komunít a hovorí aj o národnej spolupatričnosti nad existujúcimi štátnymi hranicami.“

Predseda Mostu Béla Bugár v súvislosti s prijatím zákona povedal. „Treba sa poučiť z histórie, nerobiť tie isté chyby a budovať pevnejšiu, stabilnejšiu budúcnosť. Naša strana je o budúcnosti. To znamená, že je možné spomínať na to, čo sa udialo, aké chyby robili vtedajší predstavitelia a neopakovať tie chyby. Pokiaľ toto majú na mysli, je to v poriadku.“

HZDS ani Smer nereagovali. Hovorkyňa HZDS do uzávierky neposlala sľúbené stanovisko. Nestihol ho ani predseda Smeru Robert Fico, ktorý popoludní ako premiér otváral pri Trenčíne ihriská.

214 debata chyba