Pre situáciu v DSS v Pezinku bolo začaté trestné stíhanie

Na základe prijatého trestného oznámenia sa prípadom súvisiacim s domovom sociálnych služieb v Pezinku zaoberajú policajti Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

17.04.2020 10:52 , aktualizované: 13:35
Polícia, nákaza, koronavírus, pezinok, dss Foto:
Za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení policajti vykonávajú neodkladné a neopakovateľné úkony v rámci prehliadok nebytových priestorov v budove domova sociálnych služieb.
debata (138)

Za dodržiavania prísnych bezpečnostných opatrení policajti v tejto súvislosti vykonávajú neodkladné a neopakovateľné úkony v rámci prehliadok nebytových priestorov v budove domova sociálnych služieb, pričom v blízkosti predmetného zariadenia bola zriadená aj provizórna výsluchová miestnosť.

Informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

Smer chce zvolať mimoriadny výbor pre situáciu v DSS v Pezinku

Opoziční členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci chcú zvolať mimoriadne rokovanie pre situáciu v Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. Informoval o tom člen výboru Erik Tomáš (Smer) na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že sa chcú pýtať na aktuálnu situáciu a opatrenia, ktoré chce vláda podniknúť. Tvrdí, že sa nedostatočne rýchlo konalo zo strany vyššieho územného celku, ako aj zo strany štátu. Predseda Smeru Robert Fico dodal, že ako opozičná strana chcú klásť legitímne otázky, či ide o dôsledok pandémie nového koronavírusu alebo zlyhanie štátu.

„Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb od 23. marca predkladala vláde súhrn opatrení pre DSS. Vláda sa aspoň jedným z týchto opatrení chcela zaoberať ešte pred Veľkou nocou, napriek tomu ho odložila z rokovania,“ povedal Tomáš s tým, že malo ísť napríklad o testovanie klientov po návrate z nemocnice. Rozhodnutie podľa neho prišlo neskoro. Tvrdí, že testovania sa stále nevykonávajú, pretože nie je vypracovaná smernica.

Dodal, že na výbor chcú pozvať ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) a predstaviteľov asociácie. Myslí si, že Slovensko by malo zvládnuť testovať aj všetkých zamestnancov domovov, aby sa predišlo nákaze. „Chceme odbornú diskusiu, chcem aby ten výbor aj bol o niečom,“ dodal. Upozornil, že nedostatočne vysvetlené je aj to, do akej miery platia opatrenia vyplývajúce z núdzového stavu pre DSS.

Fico poukázal aj na nedostatok zdravotníckych pomôcok v domovoch sociálnych služieb či nedostatočnú izolovanosť nakazených pacientov od ostatných. Vysvetlil, že ako opozičná strana chcú klásť vláde legitímne otázky, či to, čo sa udialo v poslednej dobe v Pezinku, je len výsledok pandémie alebo dôkaz zlyhania štátu a vyššieho územného celku, ktorý je zriaďovateľom.

Fico zároveň kritizoval situáciu v súvislosti s predkladaním programového vyhlásenia vlády (PVV). „Samotný priebeh prípravy a predloženia PVV potvrdzuje, že vo vnútri vládnej koalície je obrovské napätie,“ podotkol. Podľa jeho slov si chceli aj v Smere-SD dokument prečítať pred rokovaním o ňom, aby vedeli ľuďom povedať, aký bude ich postoj k dokumentu. Poukázal aj na to, že z prvej pomoci ľuďom a firmám v súvislosti s krízou ešte nevyplatili ani cent.

Hlavné mesto začne s testovaním zamestnancov zariadení sociálnych služieb

Hlavné mesto začne s testovaním zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Primátor Bratislavy Matúš Vallo o tom informoval na dnešnej tlačovej konferencii. „Hoci vláda sa zatiaľ rozhodla netestovať zamestnancov, mesto začne s cieleným testovaním zamestnancov zariadení sociálnych služieb podľa odporúčaní odborníkov z oblasti epidemiológie,“ uviedol primátor. „Mesto Bratislava prevádzkuje sedem zariadení pre seniorov, v ktorých máme vyše 1 150 klientov. Prísne bezpečnostné opatrenia sme v týchto zariadeniach začali robiť už 3. marca,“ povedal Vallo a dodal, že ešte pred potvrdením prvého prípadu COVID-19 na Slovensku mesto obmedzilo návštevy vo svojich zariadeniach pre seniorov a skupinové aktivity.

„To, čo mestu chýba a čo v tejto situácii potrebuje, je jasné usmernenie a pravidlá z úrovne štátu, ktoré definujú jednoznačné postupy pre prípady podozrenia na ochorenie a rovnako pre testovanie, či už klientov, alebo personálu,“ povedal primátor a doplnil, že ešte predtým, ako vláda SR prijala uznesenie o tom, že samosprávy majú mať pripravené karanténne priestory pre seniorov a ľudí bez domova, Bratislava ich už pripravovala. „Ide o dočasné karanténne zariadenie opatrovateľskej služby na Sekurisovej v Dúbravke a na Konvalinkovej v Karlovej Vsi, do ktorých budú umiestňovaní noví klienti pred prijatím do existujúcich zariadení, aby sa u nich vylúčilo ochorenie. Rovnako máme pripravené izolačné zóny, do ktorých budú ihneď presunutí klienti, ktorí vykazujú symptómy nákazy,“ doplnil Vallo. Mesto má vytvorené aj karanténne miestnosti v existujúcich zariadeniach, kde budú klienti vracajúci sa z hospitalizácií na 14 dní umiestnení.

Primátor ďalej uviedol, že mesto týždenne z vlastných prostriedkov a za pomoci sponzorov zadovažuje ochranné prostriedky pre zariadenia pre seniorov. „Dňa 3. marca sme preškolili celý personál týchto zariadení o preventívnych opatreniach, dňa 4. marca sme zmenili režim vychádzok a prestali sme prijímať nových klientov, zmenili sme režim obedov a denne meriame teplotu zamestnancom a klientom týchto zariadení,“ vysvetlil Vallo a doplnil, že zástupcovia magistrátu každý týždeň prostredníctvom internetu komunikujú so všetkými riaditeľkami týchto zariadení. „Máme pripravený krízový plán s 21 bodmi a zvažujeme že v troch menších zariadeniach prejdeme na týždennú rotáciu služieb zmien opatrovateliek,“ doplnil primátor.

„My ako mesto sme pripravení, máme vypracované krízové plány a presné protokoly postupu, riaditeľky vedia, ako majú postupovať, a personál je takisto preškolený,“ uviedla Táňa Sedláková zo sekcie sociálnych vecí magistrátu. Mesto je podľa nej pripravené a dokáže klientov s podozrením na ochorenie izolovať, avšak potrebuje pomoc od štátu a regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Každé zariadenie má svoj plán, máme vytvorené infekčné aj karanténne zóny, ktoré sú už mesiac nachystané,“ doplnila riaditeľka zariadenia Domov jesene života Branislava Belanová.

V nadväznosti na nedávne udalosti v Domove sociálnych služieb Pezinok apeluje vedenie Bratislavy na vládu a Úrad verejného zdravotníctva SR, aby dali mestám a všetkým zriaďovateľom zariadení sociálnych služieb jasné a jednoznačné usmernenia, ako majú postupovať pri testovaní. Zároveň žiadajú, aby bolo zabezpečené promptné testovanie klientov s podozrením na ochorenie priamo v zariadeniach, keďže ide často o ležiacich pacientov a inak ako v zariadení sa ich testovať nedá. „Potrebu jednoznačných usmernení sme pocítili aj vo štvrtok pri riešení dvoch klientov s podozrením na COVID-19 v našich zariadeniach," doplnil Vallo a dodal, že na výsledky týchto testov mesto zatiaľ čaká.


VIDEO: Koronavírus je aj v ďalších domovoch, tvrdí minister Krajčí.

Video

DSS Pezinok na Hrnčiarskej ulici je od soboty v karanténe a v okolí domova je ochranné pásmo. U viacerých klientov i zamestnancov sa potvrdilo ochorenie COVID-19, niekoľko chorých zomrelo. V tejto súvislosti skončila vo funkcii riaditeľka domova Viola Schmidtová. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba informoval, že po ukončení karantény sa uskutoční v zariadení kontrola s cieľom zistiť, či nedošlo k pochybeniam pri poskytovaní starostlivosti.

138 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19