Bohoslužby sa môžu opäť konať, avšak s obmedzeným počtom ľudí

Od stredy sa opäť môžu konať v kostoloch bohoslužby, avšak za prísnych hygienických opatrení s obmedzeným počtom ľudí. Vyplýva to zo spojenej druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu koronavírusu na Slovensku.

06.05.2020 08:17
kostol omša Koronavírus Foto: ,
Na snímke veriaci s ochrannými rúškami kľačia počas verejnej bohoslužby v Dóme sv. Alžbety, ktorá sa konala za prísnych hygienických podmienok v Košiciach 6. mája 2020.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) odporúča kňazom, aby vo väčších farnostiach, ktoré majú denne dve omše, jednu z nich vyčlenili pre seniorov. Týka sa to najmä nedeľných bohoslužieb. Zároveň pripomína, že nový koronavírus je spojený s väčším rizikom pre starších, preto odporúča, aby seniori vo vyššom veku svoju prítomnosť na bohoslužbách ešte zvážili. Zároveň KBS pripomenula, že až do úplného odvolania opatrení, ktoré limitujú zhromažďovanie sa, zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky.

Kňazi musia v chrámoch vhodným viditeľným spôsobom označiť miesta, kde veriaci môžu v laviciach sedieť pri zachovaní pravidla obsadenia každého druhého radu a dvojmetrových odstupov. Podobne treba na podlahe chrámu označiť miesta určené na státie, aby medzi jednotlivými veriacimi zostali minimálne dvojmetrové rozstupy. KBS v odporúčaniach pre duchovných uviedla, že v kostole je potrebné zabezpečiť pravidelné vetranie a dezinfekciu. Vynechávať sa bude znak pokoja, prípadne sa nahradí úklonom hlavy. Sväteničky budú prázdne a v laviciach nesmú byť spoločné knižky, texty či ružence.

Pri vstupe do kostola musí byť pre veriacich k dispozícii stolík s dezinfekciou na ruky. Sväté prijímanie sa bude rozdávať do rúk.

Verejné sväté omše sa na Slovensku neslúžili od 10. marca.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #KBS #cirkev #bohoslužby