Vo svete pribudli za týždeň viac ako dva milióny infikovaných

, , , 28.10.2020 06:00, aktualizované: 19:32
koronavírus, India, voľby
Voľby v Indii počas pandémie. Autor: ,

Celosvetovo minulý týždeň pribudli viac ako dva milióny potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom v stredu Svetová zdravotnícka organizácia. Uviedla, že od začiatku pandémie to bolo najkratšie obdobie, počas ktorého nastal taký exponenciálny rast počtu nových prípadov.


19:30 Organizátori kultúrnych podujatí, ktoré sa v dôsledku pandémie koronavírusu nebudú môcť uskutočniť ani v prvej polovici roka 2021, budú môcť predĺžiť platnosť zakúpených vstupeniek do konca júna 2022. Vyplýva to z novely, ktorou sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Organizátori môžu tiež majiteľovi v cene lístka ponúknuť poukážku na iné podujatie konané do polovice roka 2022. Ak držiteľ vstupenky trvá na vrátení peňazí, organizátor je povinný mu vyhovieť do 13 mesiacov od neuskutočnenia podujatia. Novela nadväzuje na prijatú legislatívnu úpravu v máji 2020 v súvislosti s prvou vlnou pandémie nového koronavírusu.

19:25 Po rokovaniach so štátnymi úradmi začala spoločnosť Volkswagen Slovakia pripravovať testovanie zamestnancov antigénovými testami na COVID-19 vo vlastnej réžii. Úrady firme umožnili testovať zamestnancov v mimoriadnom termíne, a to v piatok 30. októbra. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

„Testovanie bude Volkswagen realizovať počas všetkých troch zmien a na viacerých odberových miestach v rámci celého bratislavského závodu,“ uviedla Makayová. „Vzhľadom na limitované interné kapacity odporúčame najmä nevýrobným zamestnancom, aby sa zúčastnili víkendového, štátom riadeného testovania v mieste svojho pobytu,“ dodala hovorkyňa. Doteraz Volkswagen Slovakia testoval v odôvodnených prípadoch vybrané skupiny zamestnancov PCR testami.

19:20 Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín sa prostredníctvom videokonferencie dohodli na zatvorení reštaurácii, barov, kín, divadiel i ďalších prevádzok s cieľom zastaviť prudký nárast počtu nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AP. Opatrenia majú byť v platnosti od budúceho pondelka (2. novembra) najmenej do konca novembra. Na verejnosti budú povolené zhromaždenia najviac desiatich osôb z nie viac ako dvoch rôznych domácností. Zakázané majú byť i verejné udalosti a zápasy futbalovej Bundesligy budú bez divákov. Školy, škôlky, predajne však zostanú otvorené. Reštaurácie budú môcť predávať jedlo „so sebou“.

19:05 V Nitre budú ľudí testovať na 64 odberných miestach. „Na poslednú chvíľu sme museli hľadať nové testovacie miesta. Dostali sme odporúčanie nájsť ďalších deväť miest,“ povedal hovorca nitrianskeho magistrátu Tomáš Holúbek. Radnica sa chcela vyhnúť testovaniu na základných školách, čím si výber vhodných miest trochu sťažila. „Ak sme ich do zoznamu zahrnuli, tak len spôsobom, že testovanie bude prebiehať vonku, prípadne v telocvičniach,“ objasnil Holúbek.

Na väčšine odberových miest sa využíva exteriér. Na troch stanovištiach sa môžu dať záujemcovia otestovať priamo z auta. Mesto avizovalo, že tehotné ženy s preukazom, ako aj mamičky s kočíkmi budú mať pri testovaní prednosť. V snahe vyhnúť sa dlhému čakaniu sa niektorí Nitrania chystajú na testovanie do okolitých obcí. „Chceli by sme tomu zabrániť ,živým‘ on-line monitorovaním odberných miest,“ prezradil Holúbek.

18:52 V Trnave zriadili 55 odberných miest na 39 stanovištiach. Ľudí budú testovať vnútri alebo v kombinovaných priestoroch, ktoré zväčša kopírujú volebné miestnosti. „Prosíme ľudí, aby uprednostnili odberové miesto prislúchajúce k ulici, na ktorej bývajú, a aby čas návštevy prispôsobili navrhnutému abecednému rozpisu,“ apeluje primátor Peter Bročka. Na on-line výzvu mesta, ktoré hľadalo pomocníkov najmä pri registrácii ľudí prichádzajúcich na test, zareagovalo za necelé dva dni až 763 záujemcov. Samospráva pracuje na tom, aby mali ľudia prehľad o vyťaženosti jednotlivých odberných miest. „Pripravujeme webstránku, kde budú aktualizované informácie o dĺžke čakania na jednotlivých odberných miestach,“ doplnila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

18:40** Banská Bystrica hlási dostatok dobrovoľníkov** na administratívne práce počas odberov. Po výzve mesta sa im ich prihlásilo až 700. Z nich vybrali 200 záujemcov, s ktorými vraj intenzívne komunikujú. Horšie je to so zdravotníkmi, no tých má zabezpečiť armáda. Na testovanie majú Banskobystričania k dispozícii v trinástich lokalitách mesta 22 objektov so 68 odbernými miestami. Väčšinou sú to priestory základných a stredných škôl, no je medzi nimi tiež budova bývalého MNV, hasičská zbrojnica či futbalové ihrisko.

18:20 Testovanie v meste Modra bude v exteriéri v priestranstve pred Kultúrnym domom Ľ. Štúra, Sokolská 8 (2 odberné miesta), pred Kultúrnym domom Kráľová, Partizánska 88 (2 odberné miesta), v areáli Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej, Kostolná 3 (jedno odberné miesto) a pred športovou halou Základnej školy Ľ. Štúra, Komenského 1/A (2 odberné miesta). „Systém usmerňovania občanov na testovanie spresníme v dostatočnom časovom predstihu,“ avizuje samospráva. Modra zároveň žiada občanov o pomoc. Priznáva, že bez dobrovoľníkov celoplošné testovanie nezvládne. „Dobrovoľníci budú pomáhať s registráciou a usmerňovaním občanov,“ uviedlo mesto. Avizuje, že obyvateľov bude informovať cez svoj web i sociálne siete.

18:15 V Pezinku sa bude testovať na 13 odberných miestach. Deväť z nich bude v exteriéri, a to na parkovisku pred Domom kultúry Pezinok, parkovisku na Radničnom námestí, v priestore dvora Gymnázia Pezinok, amfiteátra, na štadióne na Cajle, pred výmenníkovou stanicou na Svätoplukovej ulici, v priestore dvora Denného centra na Hrnčiarskej ulici či dvoroch základných škôl Fándlyho a Orešie. Tri odberné miesta budú v interiéri na základných školách Kupeckého a na Bielenisku i v športovej hale na Komenského ulici. „Novinkou bude odberné miesto formou "drive-through“ v Kameňolome. Odber v ňom vykonajú bez toho, aby ste opustili svoje auto," uviedlo mesto Pezinok na svojom webe. Mesto vytvorilo pre občanov aj interaktívnu mapu s odbernými miestami.

18:02 Mesto Senec zverejnilo zoznam 10 odberných miest, a to dve miesta na Základnej škole (ZŠ) A. M. Szencziho, Námestie A. Molnára 2 (telocvičňa), jedno miesto bude v Mestskom kultúrnom stredisku, Námestie 1. Mája (kinosála), dve miesta v ZŠ Mlynská 50 (telocvičňa), jedno miesto na Slnečných jazerách juh (spoločenská miestnosť), dve miesta ZŠ J. G. Tajovského, Tajovského 1 (telocvičňa), jedno odberné miesto na Gymnáziu A. Bernoláka Areál Slávia (telocvičňa) a jedno odberné miesto bude vo vestibule Strednej školy automobilovej a podnikania, Kysucká 14.

17:17 Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 sa v Žiline uskutoční na 71 odberných miestach v 32 lokalitách. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka by sa malo otestovať približne 65 000 ľudí s trvalým pobytom v Žiline vo vekovej kategórii od 10 do 65 rokov.

„V skupine na sociálnej sieti ‚Odberné miesta Žilina – celoplošné testovanie COVID-19‘ vznikla občianska iniciatíva, ktorá vyzýva Žilinčanov, aby informácie o naplnenosti jednotlivých odberných miest zdieľali v reálnom čase. Aktuálne informácie Žilinčania nájdu na internetovej stránke mesta, na osobitnej internetovej stránke https://koronavirus.zilina.sk, na mestskej stránke na sociálnej sieti či v mobilnej aplikácii Žilina,“ dodal hovorca mesta. Mapu odberných miest na celoplošné testovanie na COVID-19 nájdu Žilinčania na internetovej adrese https://koronavirus.zilina.sk/…-testovanie/.

16:50 V Martine bude v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 zriadených 50 tímov na 21 odberných miestach. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej sú v rámci konkrétnych miest zriadené stanice na testovanie pre jeden alebo viacero tímov, v závislosti od veľkosti a hygienických štandardov.

16:40 Od stredy platia v Maďarsku sprísnené pravidlá epidemiologickej karantény, na základe ktorých občania vracajúci sa zo zahraničia musia absolvovať karanténu. Musia si tiež nainštalovať a aktivovať aplikáciu, ktorou polícia môže sledovať dodržiavanie karantény, informoval spravodajský server mfor.hu. Príslušnú úpravu zákona zverejnili v utorok v štátnom vestníku, pričom do platnosti vstúpila v stredu. V zmysle nej na hraniciach už polícia neposudzuje každý prípad individuálne, ale automaticky nariadi každému úradnú karanténu v dĺžke, v akej to určuje aktuálne vládne nariadenie.

16:02 WHO zároveň upozorňuje na to, že počet hospitalizovaných pacientov (aj ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti) sa zvýšil v 21 európskych krajinách. Zhruba 18 percent ľudí nakazených koronavírusom je podľa odhadov WHO hospitalizovaných v nemocniciach, z toho sedem percent potrebuje umelú podporu dýchania. Krajiny, ktoré hlásia najvyššie počty prípadov zostávajú podľa WHO už tri týždne nezmenené – sú to India, Spojené štáty, Francúzsko, Brazília a Británia.

15:59 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že vo svete bolo za posledný týždeň hlásených viac ako dva milióny nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najkratší časový úsek od začiatku pandémie, za ktorý bol zaznamenaný taký exponenciálny nárast novoinfikovaných, informovala agentúra AP. WHO vo svojej pravidelnej týždňovej analýze už druhý týždeň po sebe uviedla, že najväčšie množstvo nových prípadov – viac ako 1,3 milióna (približne 46 percent) z celkového počtu nových prírastkov na svete – eviduje európsky región. V porovnaní s uplynulým týždňom sa o 35 percent zvýšil i počet úmrtí, uvádza WHO.

15:31 Vo Vysokošpeciali­zovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša (VOÚG) v Košiciach v súčasnosti evidujú 40 prípadov pozitívne testovaných pacientov, a to na oddeleniach geriatrie a oddelení dlhodobo chorých (ODCH). V karanténe je v súvislosti s koronavírusom 31 zamestnancov. „Situácia je kritická, ale toho času už stabilizovaná,“ povedal pre TASR riaditeľ zariadenia Juraj Sýkora.

15:15 Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná. Ukázali to výsledky testovacej štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktoré na stredajšej tlačovej konferencii predstavil predseda vlády Igor Matovič. Kým predtým sa rátalo s citlivosťou týchto testov okolo 30 percent, štúdia ukázala, že ich senzitivita je 67 percent. Z výsledkov štúdie tiež vyplýva nulová chybovosť pri určení falošnej pozitivity.

15:05 Od 2. do 8. novembra sa obmedzí pohyb, a to v čase od 5.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa. Obmedzenie sa nevzťahuje na osobu s potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra od subjektu zapojeného do operácie Spoločná zodpovednosť. Vyplýva to z návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu, ktorý v stredu schválila vláda. Platné sú aj ďalšie výnimky na cestu na obstaranie nevyhnutných potrieb, cestu do a zo školy či do zdravotníckeho zariadenia. Viac TU.

14:52 Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár vyzval vládu SR, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na koronavírus. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládnych predstaviteľov, aby si sadli za stôl s odborníkmi a prerokovali ďalšie kroky. Za dôležité považuje mať pripravenú stratégiu a povedať, čo bude ďalej.

„Máme vážne podozrenie, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné,“ komentoval s tým, že za vhodné nepovažuje hnať sa za tým, aby Slovensko bolo v niečom prvé. Dôležité je, aby bolo úspešné. Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci.

Testovanie na Orave bolo podľa šéfa SLK slov s „vypätím všetkých síl“. Kollár očakával, že sa niekto zamyslí nad výsledkami a povie ako ďalej. Rovnako sa pýta, kto sa bude prípadne starať o nakazených zdravotníkov. Dodal, že na testovanie chýbajú zdravotnícki pracovníci, problematické je podľa neho aj materiálne vybavenie. Význam vidí v pravidelnom testovaní v zdravotníckych zariadeniach, napríklad v domovoch sociálnych služieb, potravinárstve či strategických podnikoch. Celoplošné testovanie považuje za „vydieranie“. Ľudia podľa jeho slov nemajú na výber.

13:18 Zdravotnícku časť odberného tímu počas celoplošného testovania bude tvoriť vždy jedna osoba z kategórie A, ktorá realizuje výter. Túto kategóriu môže podľa platných predpisov vykonávať lekár, sestra, praktická sestra a zdravotnícky záchranár. „Okrem toho môžu výtery v tíme s osobou z kategórie A realizovať aj pôrodná asistentka, zdravotnícky laborant, študent medicíny (5. ročník), študent medicíny (6. ročník), študent ošetrovateľstva (2. a 3. ročník sestra) a študent urgentnej zdravotnej starostlivosti (2. a 3. ročník – zdravotnícky záchranár),“ vysvetľuje rezort obrany.

Činnosti súvisiace s vykonávaním diagnostického testu, okrem realizácie výteru, môže vykonávať aj zubný lekár, farmaceut, fyzioterapeut, verejný zdravotník, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, optometrista, farmaceutický laborant, masér, očný optik, ortopedický technik, zubný asistent, sanitár, logopéd, psychológ, liečebný pedagóg a laboratórny diagnostik.

13:16 Rezort obrany stále hľadá zdravotnícky personál na celoplošné testovanie obyvateľov. Zdravotníci môžu pomáhať priamo vo svojom regióne. Záujemcovia môžu kontaktovať príslušné regionálne veliteľstvo telefonicky alebo e-mailom. Platí to aj v prípade, že sa už registrovali prostredníctvom formulára. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Vyhrať nad nepriateľom môžeme iba spoločne a uvedomujeme si, že bez vás, zdravotníkov, to nepôjde. Pomôžte svojim najbližším, rodine, priateľom a známym priamo vo svojom regióne, buďte hrdinami týchto dní,“ vyzval zdravotníkov minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Zoznam kontaktov je zverejnený na www.somzodpovedny.sk/zdravotnici.

12:29 Dodržiavanie povinnej karantény nariadenej pre pozitívne testovaných po víkendovom plošnom testovaní na ochorenie COVID-19 budú policajti kontrolovať náhodne i cielene. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol v stredu po rokovaní vlády.

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, má sa preukázať negatívnym testom,“ pripomenul minister. Režim práce či kontrolu zamestnancov po testovaní si podľa neho musia prevádzky zabezpečiť samy. Problematiku ľudí bez domova budú do veľkej miery riešiť hlavne obce a samospráva. „My budeme, samozrejme, s nimi spolupracovať,“ dodal šéf rezortu.

12:13 Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v stredu oznámil, že mal pozitívny výsledok testu na koronavírus a je v domácej karanténe. Na Twitteri zároveň vyjadril nádej, že z izolácie bude môcť pokračovať v práci, informovala agentúra DPA. Irán zaviedol v ostatnom čase pre narastajúce počty prípadov infekcie opätovný lockdown vo viacerých veľkých mestách a z domu dostala nariadené pracovať približne polovica štátnych zamestnancov. Koronavírusom sa v tejto krajine od začiatku pandémie nakazilo vyše 580 000 ľudí a viac ako 33 000 v súvislosti s nákazou zomrelo.

12:09 V Poľsku pribudlo od utorka rekordných 18 820 nových prípadov nákazy koronavírusom a 236 súvisiacich úmrtí. Denný prírastok nakazených je vôbec najvyšší od začiatku pandémie. Informovala o tom v stredu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva. Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je aktuálne 13 931 ľudí, ďalších 479 288 osôb je v karanténe a 47 242 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom.

12:02 Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusu v Rusku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 16 202, čím ich celkový počet dosiahol 1 563 976. Pribudlo aj rekordných 346 úmrtí infikovaných osôb. V stredu o tom informovala agentúra TASS a denník The Guardian. Počet úmrtí sa tak zvýšil na 26 935. Smrtnosť na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, je v Rusku aktuálne 1,72 percenta. Ruské úrady nariadili s účinnosťou od stredy nosenie rúšok na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, v hromadnej doprave, na parkoviskách i vo výťahoch.

11:20 Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Z toho sú štyri miesta drive in, určené prioritne pre obyvateľov, ktorí sa pre zdravotný hendikep nemôžu na testovanie dostaviť inak ako autom. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.

Trenčianska radnica sa v záujme personálneho pokrytia odberných miest obrátila so žiadosťou o pomoc na zdravotníkov. Na webovej stránke umiestnila dotazník, prostredníctvom ktorého sa môžu zdravotníci prihlásiť. Radnica upozorňuje zdravotníkov, ktorí vyplnili národný formulár, aby sa prihlásili aj prostredníctvom trenčianskeho lokálneho.

11:00 Plošné testovanie antigénovými testami na nový koronavírus budú môcť obyvatelia v Prievidzi absolvovať na 35 miestach, z toho dve budú drive-thru. Informoval o tom v stredu hovorca mesta Michal Ďureje. Väčšinu odberných miest zriadi mesto v miestnostiach s väčšou kapacitou, ako sú telocvične či športová hala. Vo viacerých z nich bude k dispozícii viac odberných tímov.

9:56 Nákazu koronavírusom potvrdili v Maďarsku za posledný deň u 2291 ľudí. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo ďalších 43, zväčša starších chronicky chorých osôb a v nemocniciach leží s uvedeným ochorením 3166 pacientov. Vyplýva to z údajov vládneho servera koronavirus.gov­.hu, ktoré boli zverejnené v stredu.

Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 263 chorých. Z ochorenia sa zotavilo 17 098 ľudí. Aktuálne je nakazených 47 257 osôb, pričom celkový počet potvrdených prípadov infekcie od vypuknutia epidémie stúpol na 65 933. V súvis­losti s ochorením Covid-19 zomrelo v Maďarsku už 1578 ľudí.

9:32 Za utorok pribudlo v Nemecku 14 964 novoin­fikovaných, čo je výrazne viac ako ich hlásili v utorok (11 409). Predošlý rekord zo soboty predstavoval 14 714 novona­kazených. Cez víkend Nemecko navyše prekonalo hranicu viac než 10-tisíc úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom.

Od vypuknutia pandémie bolo tak v krajine potvrdených už 449 275 prípadov nákazy. Od začiatku pandémie evidujú v Nemecku 10 098 obetí na životoch, za posledných 24 hodín ich pribudlo 27. Z ochorenia Covid-19 sa podľa odhadov RKI uzdravilo približne 326 700 ľudí.

9:27 V prefektúre Kašgar v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny otestovali v priebehu uplynulých dní na nový koronavírus všetkých 4,7 milióna tamojších obyvateľov. K plošnému testovaniu, ktoré sa skončilo v utorok večer, došlo po tom, ako sa vírus v sobotu potvrdil u jednej z obyvateliek, pričom infekciu v jej prípade nesprevádzali nijaké príznaky, informovala čínska televízia CGTN.

Spomedzi celej testovanej populácie malo pozitívne výsledky len 183 ľudí. Bezpríznakových bolo 161 z nich, zatiaľ čo 22 ďalších vykazovalo niektoré zo symptómov ochorenia Covid-19. Miestne úrady oznámili, že v oblasti prebieha epidemiologický výskum s cieľom zistiť, ako sa tam koronavírus SARS-CoV-2 dostal. Tím expertov však už vylúčil, že by mala nákaza v Kašgare spojitosť s júlovým prepuknutím infekcie v Urumči, metropole oblasti Sin-ťiang.

K okamžitému plošnému testovaniu celej prefektúry Kašgar došlo po tom, ako bola 24. októbra nákaza novým typom koronavírusu potvrdená u jednej dedinčanky z tamojšieho okresu Šu-fu. Žena bola bezpríznaková a koronavírus sa u nej potvrdil pri teste na nukleové kyseliny. Nasledovný deň preukázali testy nákazu novým koronavírusom u ďalších 130 ľudí, všetko zamestnancov továrne, v ktorej pracujú aj rodičia zmienenej dedinčanky.

9:14 Slovenskí biskupi sa rozhodli nanovo vyhlásiť dôrazný piatkový pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Urobili tak na zasadaní Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa konalo prostredníctvom internetu 26. a 27. októbra. Informovala o tom KBS.

„Od 30. októbra až do 18. decembra, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a 60. rokom života, ktorí sú celkom zdraví a netrpia žiadnymi ochoreniami, nech sa počas týchto ôsmich piatkov postia takým spôsobom, ako sa zvykneme postiť na Veľký piatok,“ uviedol predseda KBS Stanislav Zvolenský. To znamená, že sa veriaci majú zdržať mäsitých pokrmov, najesť sa dosýta len raz za deň s tým, že môžu ešte dvakrát zjesť menší pokrm. (tasr)

8:46 Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín ďalších 7474 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pribudlo aj rekordných 165 úmrtí infikovaných osôb, vyplýva z údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Doteraz najvyšší počet úmrtí za deň (141) úrady zaznamenali 21. októbra. K 28. októbru tak na Ukrajine evidujú celkovo 363 075 infiko­vaných. Najvyšší počet novopotvrdených infekcií zaevidovali v Charkovskej (+635) a Odeskej (+567) oblasti i hlavnom meste Kyjev (+563). Počet celkový obetí epidémie na Ukrajine stúpol na 6755. Aktívnych prípadov ochorenia je 207 678. Z nákazy sa vyliečilo už 148 642 ľudí.

8:39 Mesto Banská Bystrica verí, že aj napriek zmätočnej komunikácii zo strany Ústredného krízového štábu SR a štátnych orgánov, ktorá prichádza k samosprávam v súvislosti s celoplošným testovaním občanov na koronavírus, sa podarí každú zmenu svojim obyvateľom odkomunikovať včas. Konštatovala to hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Aktuálna zmena aj v prípade banskobystrickej samosprávy spočíva nielen v tom, že testovanie bude realizované počas víkendu 31. októbra a 1. novembra, hoci sa pôvodne pripravovalo na tri dni, ale zmenil sa už aj čas testovania. Odberné miesta majú byť k dispozícii od 7.00 až do 22.00 h. Pôvodne avizovaný termín testovania občanov bol plánovaný od piatka 30. októbra do nedele 1. novembra v čase od 8.00 do 20.00 h.

Mesto v utorok tak nevedelo s určitosťou potvrdiť, či budú otvorené všetky vytypované odberné miesta, o ktorých informovalo ešte v pondelok (26.10.). V Banskej Bystrici sa nateraz počíta so 68 odbernými miestami vrátane dvoch mobilných odberových jednotiek. (tasr)

8:28 Na odmeny zdravotníkom, ktorí pomáhali v prvých mesiacoch zvládať boj s pandémiou nového koronavírusu, pôjde zo štátneho rozpočtu 37 532 245 eur. Vyplýva to z materiálu Odmeňovanie určených zdravotníckych pracovníkov, ktorí od 1. apríla 2020 do 31. júla 2020 pôsobili v prvej línii a v červenej zóne v súvislosti so vzniknutou situáciou týkajúcou sa akútneho respiračného syndrómu spôsobeného novým koronavírusom. Návrh Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR schválila na stredajšom rokovaní vláda.

Z celkovej sumy vyčlení rezort 13 335 790 eur pre zdravotníkov pracujúcich v podriadených organizáciách MZ, pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v prvej línii a v červene zóne, ktorí nie sú podriadenými organizáciami rezortu, je alokovaných 24 196 455 eur­. (tasr)

7:44 Organizácia Spojených národov (OSN) zrušila všetky osobné stretnutia vo svojom newyorskom sídle potom, čo bol u piatich členov nigérijskej misie pri OSN zistený koronavírus. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Nigéria je súčasťou 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN, ktorá sa naposledy osobne stretla vo štvrtok.

Väčšina práce OSN prebieha od jari online vzhľadom na to, že USA sú krajinou, ktorá registruje najviac prípadov koronavírusovej infekcie. V poslednej dobe ale táto organizácia so 193 členskými krajinami začala opäť organizovať niektoré schôdzky prezenčne. Nariadené boli pritom prísne opatrenia – diplomati museli mať nasadené rúška a dodržiavať odstupy. Obmedzený bol tiež počet osôb na stretnutiach.

Hovorca OSN Stéphan Dujarric uviedol, že v posledných týždňoch vchádzalo do budovy OSN v New Yorku 1300 až 1400 ľudí. Osobné stretnutia budú zrušené minimálne do konca týždňa, uviedol generálny tajomník OSN António Guterres.

7:27 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) je presvedčený, že dve vlny celoplošného testovania pomôžu zraziť krivku nakazených tak, že 15. novembra bude môcť vláda pristúpiť k uvoľňovaniu opatrení. Uviedol to dnes pred rokovaním vlády SR. (sita)

7:15 V Česku sa počet nakazených koronavírusom zvýšil za utorok o 15 663. Počet nových infikovaných sa tak po štyroch dňoch vrátil nad 15-tisíc. Prípady nákazy sa napriek prísnym opatreniam nedarí výrazne znižovať. Denne zomrie okolo 100 ľudí s koronavírusom. Informácie priniesol v stredu ráno portál Novinky.cz s odvolaním sa na web ministerstva zdravotníctva.

O polnoci začalo v Česku platiť nariadenie vlády, ktoré sprísňuje doterajšie pravidlá – napríklad sa zaviedla úplná novinka, nočný zákaz vychádzania. Tiež sa obmedzili cesty počas dňa, keď je možné ísť do práce, na nákup základných potrieb či k lekárovi.

Chorých ľudí je teraz v ČR vyše 170-tisíc, väčšinou majú mierny priebeh ochorenia Covid-19. Úmrtí s koronavírusom pribúdalo od minulej stredy každý deň viac ako sto. Za utorok ministerstvo uvádza 98 zosnulých, ale tento údaj sa obvykle zvyšuje pri neskorších aktualizáciách. Dosiaľ najviac pacientov zomrelo v jeden deň v pondelok, bolo ich 139.

Rýchlo sa zvyšuje aj počet hospitalizovaných. Podľa posledných známych čísiel v pondelok pribudlo v nemocniciach 578 pacientov s infekciou a je ich tam celkovo 6191. V ťažkom stave sa nachádza 893 z nich. Na pražskom Námestí republiky sa zídu odporcovia vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Organizátori nazvali akciu Manifestácia za slobodu a pravdu – podľa svojich slov odsudzujú teror a manipuláciu. Na sociálnych sieťach prisľúbili účasť stovky ľudí.

7:09 Opakovaný test na prítomnosť nového koronavírusu bol u banskobystrického primátora Jána Noska pozitívny. Zverejnil to sám v utorok večer na sociálnej sieti s tým, že „zatiaľ má mierne príznaky, ale cíti sa dobre“.

Ako uviedol, stále komunikuje s kolegami z Únie miest Slovenska, aby si vymieňali informácie a skúsenosti z príprav na celoplošné testovanie.

6:57 Vláda SR v stredu schválila návrh na obnovenie poskytovania tzv. SOS dávky. Suma tejto pomoci sa súčasne zvýši z 210 eur na 300 eur mesačne. Ide o dávku určenú pre ľudí, ktorí pre koronakrízu prišli o zárobkovú činnosť a nemajú nárok na žiadnu inú finančnú pomoc od štátu.

Vyplýva to z novely nariadenia vlády o niektorých opatreniach v oblasti dotácií v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v čase mimoriadnej situácie, ktorú v stredu schválila vláda. SOS dotáciu by podľa rezortu práce a sociálnych vecí mohlo dostávať približne 10-tisíc ľudí mesačne. (Viac tu)

6:57 Dvom sestrám obvineným z toho, že v nedeľu 27-krát nožom pobodali ochrankára obchodu v časti West Side amerického mesta Chicago, keď ich požiadal o nasadenie rúška a použitie dezinfekcie na ruky, nariadili v utorok väzbu bez možnosti prepustenia kaucie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Údajný útok v nedeľu večer 25. októbra spáchali dve podozrivé, Jessica Hillová (21) a Jayla Hillová (18). Ich 32-ročnú obeť hospitalizovali v kritickom stave. Uviedla to policajná hovorkyňa Karie Jamesová.

Hádka sa začala, keď ženy odmietli splniť požiadavku ochrankára, aby si nasadili rúško, a vyústila do fyzickej potýčky – jedna zo žien muža udrela. Jessica Hillová údajne vytiahla zo zadného vrecka nôž a začala muža bodať, zatiaľ čo Layla Hillová ho držala za vlasy, aby zostal na mieste. Muž bol pobodaný do hrude, chrbta a rúk.

6:50 Po siedmich mesiacoch sa v Peru znovu pre návštevníkov otvorí starodávne mesto Inkov Machu Picchu, ktoré bolo uzavreté kvôli šíreniu koronavírusu. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Komplex, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a ktorý vlani navštívilo vyše 1,5 milióna turistov, bol pre verejnosť uzavretý v polovici marca. Od roku 1948, keď táto pamiatka prvýkrát privítala turistov, bolo Machu Picchu neprístupné iba druhýkrát. Prvýkrát to bolo v roku 2010, keď zosuvy pôdy zničili miestnu železničnú trať.

Od nedele bude do komplexu denne povolený vstup 675 návštevníkom, povedal agentúre AP riaditeľ miestneho archeologického parku José Bastante. „V súlade s opatreniami sme obmedzili návštevnosť na 30 percent,“ dodal.

Pred vstupom do komplexu bude prichádzajúcim meraná teplota, budú tiež musieť mať nasadené rúško a udržiavať dvojmetrovej rozostupy. Skupiny smú byť maximálne osemčlenné, vrátane sprievodcu. Deťom mladším ako 12 rokov nebude vstup povolený. (čtk)

6:15 Oplatí sa vymeniť PCR testy za antigénové? Podľa novej štúdie Fakultnej nemocnice v Motole nie.

Možno povedať, že troch z desiatich covid pacientov, dokonca aj takých, ktorí mali príznaky, antigénové testy nerozpoznali, upozorňuje prednosta Ústavu lekárskej mikrobiológie 2. LF UK a FN Motol Pavel Dřevínek. (Viac tu)

6:04 Vo svetle zhoršujúcej sa epidemickej situácie na európskom kontinente dnes Európska komisia predstaví návrh spoločného postupu členských krajín v boji proti šíreniu ochorenia Covid-19.

Snahou nových odporúčaní Európskej komisie je predísť komplikáciám spojeným s možným uzatváraním vnútorných hraníc EÚ, ku ktorým krajiny siahali v priebehu jarnej pandemickej vlny. Únijná exekutíva sa chystá okrem iného štáty vyzvať k dlhodobo diskutovanému vzájomnému uznávaniu covidových testov, častejšiemu využívaniu rýchlotestu či lepšiemu informovaniu obyvateľov o prospešnosti očkovania. Po tom, ako EÚ poskytla Česku tri desiatky pľúcnych ventilátorov z núdzových spoločných zásob, by mal Brusel osloviť štáty k ďalšej vzájomnej pomoci v krízových situáciách.

6:00 O sprísnenie opatrení v Nemecku bude prostredníctvom videokonferencie s premiérmi spolkových krajín rokovať kancelárka Angela Merkelová. Švajčiarska vláda má oznámiť dlhodobejšie reštrikcie.

Nemecké opatrenia sa majú týkať uzavretia barov, reštaurácií a zrušenia verejných podujatí, napísali v pondelok miestne médiá. Otvorené však majú zostať školy a obchody, hoci sa ich zrejme prísnejší režim tiež dotkne. V krajine sa za posledný týždeň takmer zdvojnásobili prírastky novo nakazených, Merkelová sa však chce podobne ako lídri ďalších európskych štátov vyhnúť kompletnej uzávere, ktorá by mohla ohroziť krehkú obnovu ekonomiky.

Federálna vláda Švajčiarska, kde sa cez víkend opäť potvrdil najvyšší prírastok nakazených, oznámi nové pravidlá, ktoré budú podľa tamojšieho ministra zdravotníctva Alaina Berseta trvať týždne až mesiace. Obmedzenia však majú byť pravdepodobne miernejšie ako tie zavedené tento rok na jar.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron má v stredu večer prehovoriť k svojim spoluobčanom. Elyzejský palác nezverejnil, čoho sa má jeho príhovor týkať, podobné výstupy však boli v minulosti príležitosťou na oznámenie nových opatrení, podotýka agentúra Reuters.


Zákaz vychádzania: Kam môžete a kam nie

Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Toto opatrenie sa nevzťahuje na:

 • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 29. októbra do 1. novembra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
 • osobu pôsobiacu v bezpečnostnom systéme Slovenskej republiky a osobu v štátnozames­tnaneckom pomere, osobu vykonávajúcu prácu vo verejnom záujme a príslušníka záchranných a bezpečnostných zborov alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia, krízových situácií, mimoriadnych udalostí, stavov tiesne, bezpečnostného manažmentu, ochrany kritickej infraštruktúry, ochrany verejného poriadku a obrany štátu, ktorý sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným od 28. októbra do 30. októbra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 vykonaným od 28. októbra do 30. októbra subjektom podieľajúcim sa na celoplošnom testovaní „Spoločná zodpovednosť“;
 • osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku PCR testu vykonaným počas trvania zákazu podľa tohto uznesenia;
 • cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt do najbližšej maloobchodnej predajne od miesta bydliska a cestu späť;
 • cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným a cestu späť;
 • cestu na vykonanie PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť;
 • cestu na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst a cestu späť;
 • cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný a cestu späť;
 • cestu osoby so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a cestu za účelom starostlivosti o hospodárske zvieratá a cestu späť;
 • dieťa do desiatich rokov veku;
 • cestu dieťaťa do a zo zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku a materskej školy a cestu späť;
 • cestu žiaka nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka základnej školy a žiaka základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelá­vacími potrebami vo všetkých ročníkoch do a zo základnej školy;
 • cestu dieťaťa a žiaka do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie;
 • osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace alebo osobu, ktorá sa preukáže, že jej bolo diagnostikované ochorenie COVID-19 v období od 1. augusta do 15. októbra;
 • osobu, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19;
 • osobu, ktorej bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie;
 • osobu dispenzarizovanú so závažnou poruchou autistického spektra;
 • osobu dispenzarizovanú pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit;
 • onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napríklad onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby;
 • osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast.

Ako to funguje do 1. novembra

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra (zatiaľ) bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania. Sú aj výnimky. Kam možete ísť a kam nie?

V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. V najpostihnu­tejších regiónoch budú môcť ľudia využívať viac výnimiek zo zákazu vychádzania len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. To sú testy, ktoré sa robia z nosohltana. Nesmú byť staršie ako 23. október.

Ak niekto prekonal koronavírus za posledných 90 dní, má výnimku a nemusí isť na celoplošné testovanie.

Očakáva sa, že tieto opatrenia vláda bude postupne predlžovať – pravdepodobne na ďalšie dva týždne.

Kto sa rozhodne netestovať, nebude môcť chodiť do práce. Ak to ide, môže si dohodnúť prácu z domu. Ak nie, nárok na karanténnu PN podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) nemá.

Štát nezatvára obchody, prvý týždeň očakáva, že to mnohé z nich urobia samé. Nakupovať môžete ale len veci základnej životnej potreby: potraviny, lieky a zdravotnícke potreby, hygienický tovar, kozmetiku a inú drogériu, krmivá a potreby pre zvieratá, potreby starostlivosti o deti a pohonné hmoty.

Prejsť sa môžete v prírode, ale len vo svojom okrese a mimo intravilánu obce, teda mimo zastavanej a na zástavbu určenej oblasti. Sú to polia, lesy, lúky, vodné plochy. Bratislava a Košice sa považujú za jeden okres.

Predseda vlády Igor Matovič potvrdil, že počas obmedzenia pohybu sa nemá chodiť ani na cintoríny.

Režim na hraniciach sa zatiaľ nemení.

Sumár opatrení

Školy od pondelka 26. októbra 2020 do piatka 27. novembra 2020

Uzatvorené všetky školy a prechod na dištančnú výučbu

Cieľ: limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami

Výnimky:

 • detské jasle
 • materské školy
 • 1. stupeň základných škôl

Obmedzenie v hromadnej doprave

od pondelka 26. októbra 2020 do nedele 15. novembra 2020

Cieľ: zníženie mobility

Odporúčanie pre vyššie územné celky (VÚC) zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA ORAVA A BARDEJOV

Okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Pilotné testovanie 23. októbra až 25. októbra (piatok, sobota, nedeľa)

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

 • v čase od 1.00 do 5.00 h
 • cesta na testovanie
 • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár
 • starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
 • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom testu (PCR test alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra):

 • cesta do zamestnania
 • sprievod dieťaťa do školy
 • kúpa novín a tlačovín
 • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
 • pobyt v prírode (v okrese bydliska)

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: CELÁ SR

od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:

 • v čase od 1.00 do 5.00 h
 • cesta na testovanie
 • cesta do zamestnania, sprievod dieťaťa do školy
 • kúpa novín a tlačovín
 • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, servis telekomunikačných zariadení, cesta na poštu, do prevádzok poštových, bankových, poisťovacích služieb, čistiarne a práčovne, autoservisu, stanice technickej kontroly, kľúčovej služby a očnej optiky
 • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
 • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Režim na hraniciach a hraniciach s ČR

 • prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa
Úrad vlády, TASR

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #Covid-19
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku