Matovič dal prezidentke ultimátum. Povinné testovanie alebo lockdown

Po Zuzane Čaputovej, Richardovi Sulíkovi či ďalších štátnych autoritách premiér Igor Matovič našiel vinníkov za neotváranie škôl priamo na ministerstve školstva - môžu za to úradníci. Tvrdil, že keby pustil neotestované deti do škôl, tak by v nemocniciach ležali mŕtvoly na chodbách. Pohrozil opäť lockdownom a dal pri ňom ultimátum prezidentke.

05.12.2020 14:03 , aktualizované: 06.12.2020 15:34
debata (748)

Matovič hovorí len o dvoch možnostiach – celoplošné testovanie alebo lockdown. Do testovania však pôjde len vtedy, keď získa širokú politickú podporu. Podľa televízie Markíza chce na budúci týždeň požiadať o stretnutie prezidentku, ktorá doteraz apelovala na to, aby ďalšie celoplošné testovanie bolo len dobrovoľné.

„Ak pani prezidentka povie, že naozaj testovanie len dobrovoľné, tým pádom spraví krížik nad plošným testovaním, lebo nebudeme vyhadzovať peniaze do koša, a v tom prípade vlastne povie, áno, Slovensko zatvárame do lockdownu,“ povedal pre TV Markíza premiér.

Kedy by bol lockdown, to by záležalo od prezidentky, vyhlásil Matovič. Už skôr v sobotu na otázku v relácii RTVS, aké vianočné sviatky budú mať Slováci, odpovedal, že žiada odborníkov, ktorí odsúdili plošné testovanie, aby sa postavili pred ľudí a povedali, aké budeme mať sviatky. Opäť zopakoval, že buď sa bude masívne testovať alebo bude lockdown. Rozhodnutie, či bude, nechá premiér na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Takto vyzeralo dobrovoľné testovanie vo Viedni

Rakúšania sa na prítomnosť koronavírusu mohli v decembri otestovať dobrovoľne.

Fotogaléria
Ľudia čakajú v rade na prvé hromadné testovanie...
Rakúski vojaci v ochranných odevoach počas...
+3Ľudia čakajú v rade na prvé hromadné dobrovoľné...

Šeliga: Smerujeme k lockdownu

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že Slovensko smeruje k lockdownu. Uviedol to v nedeľu diskusnej relácii televízia Markíza Na telo s tým, že očakáva, že sa koalícia a opozícia stretne aj za účasti prezidentky Zuzany Čaputovej a dohodnú sa na politickom konsenze, ako riešiť koronavírus na Vianoce. Šeliga zároveň uviedol, že nespochybňuje, že hlavnú úlohu má v tomto predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Pri školách našiel Matovič vinníkov – úradníkov

Školy mohol otvoriť aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), ale úradníci okolo neho by museli chcieť. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽANO), ktorý poznamenal, že počas víkendu sa pilotne testuje desiatka škôl.

Matovič tvrdí, že do diskusie k otváraniu škôl sa zapojil po tom, čo úradníci na pláne mohli mesiac pracovať, ale neurobili pre to nič. Poukázal, že za dva dni vypracovali plán, aby sa mohli školy opäť otvoriť.

„Ako premiér som sa rozhodol pomôcť svojmu ministrovi a ukázať mu, že sa to dá,“ povedal Matovič s tým, že teraz celú agendu odovzdávajú ministerstvu školstva. Poukázal, že Gröhlingovi nič nevyčíta, podľa neho veľa záleží od ľudí, ktorých okolo seba minister má.

Dištančné vzdelávanie podľa predsedu vlády nie je v niektorých školách také kvalitné ako prezenčné. Verí, že k desiatke škôl, ktoré sa do testovania cez víkend zapoja, sa pridajú cez týždeň ďalšie. Podľa neho sa však nájdu aj školy, ktoré otvoria až v januári. Poukázal na to, že deti sú podľa štúdií približne o polovicu menej infekčné, avšak rizikom je, že sú asymptomatické. Premiér potvrdil, že ak sa v triede otestujú všetky deti, môžu sa vzdelávať v jednej triede bez ohľadu na ich počet. Opatrenie päť žiakov a učiteľ v triede platí podľa slov Matoviča len pre deti zo sociálne slabších rodín, ktoré nemajú prístup k počítaču a internetu.

VIDEO: Matovičov plán pre školy. Pre neprajníkov figa borová.

Video

V diskusnej relácii premiér tiež uviedol, že má informácie o tom, že sa realizujú kontroly v obchodoch, keďže sa v niektorých nachádza väčší počet zákazníkov, ako by sa mal. Zároveň bude žiadať, aby sa človek, ktorý je zodpovedný za rozhodnutie o tom, že pendleri budú od pondelka potrebovať test na prekročenie hraníc, verejne ospravedlnil. Premiérovi sa nepozdáva najmä to, že to pendleri nevedeli skôr. Myslí si, že to malo byť komunikované skôr. „Je zbytočné dostávať ľudí do takého stresu,“ poznamenal. Tvrdí, že na ústrednom krízovom štábe nebol a nie je to ani jeho povinnosť, aby sa ho zúčastňoval. Pendleri podľa premiéra nie sú až takým veľkým rizikom. „Je to otázka pár týždňov, že Slovensko bude nebezpečnejšia krajina ako okolité krajiny, voči ktorým sa ideme takto brániť,“ poznamenal.

VIDEO: Matovič žiada ospravedlnenie za spochybňovanie jeho nápadu na plošné testovanie a vyzýva štátne autority, ktoré ho spochybňovali, aby predstúpili pred verejnosť a ohlásili lockdown.

Video
748 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #Igor Matovič