Pokračovanie článku: Školám chýba 3,5-tisíc učiteľov. Štát im ponúkol príspevok 50 eur

Dieťa, ktoré od septembra nastúpi prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, má nárok na zvýšený prídavok. Jeho celková výška bude 136,33 eura, pričom rodičom prvákov bude zvýšený prídavok vyplatený v októbri, informuje rezort práce.

Od 1. septembra 2019 má dieťa, ktoré nastúpilo prvýkrát do prvého ročníka základnej školy, nárok na zvýšený prídavok. „Rozšíril sa tak účel prídavku o čiastočnú úhradu školských potrieb na účel podpory plnenia školských povinností nezaopatreného dieťaťa,“ uviedli z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

rodina, papier Čítajte viac Deti v hľadáčiku politikov. Porastú prídavky na deti o 50 či 200 eur?

V praxi to znamená, že rodičovi takéhoto dieťaťa vyplatia popri riadnom, mesačne vyplácanom prídavku na dieťa, aj jednorazový zvýšený prídavok. „Celková suma prídavku sa tak zvýši o 106,33 eura za mesiac september. Celková výška prídavku tak bude 136,33 eura,“ priblížili z ústredia. Na jedno dieťa je príspevok poskytnutý iba raz.

Podľa ústredia nie je potrebné, aby rodič žiadal o tento zvýšený príspevok na úrade práce. Príspevok bude vyplácaný automaticky. „V prípade, ak oprávnená osoba nepoberá prídavok na dieťa v Slovenskej republike, ale prídavok poberá v inom členskom štáte EÚ, nárok si uplatňuje podaním žiadosti o zvýšený prídavok na dieťa,“ informovali z ústredia.

Podľa súčasnej platnej legislatívy poskytovanie tohto zvýšeného príspevku sa od januára 2023 ruší, potvrdilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. (tasr)

© Autorské práva vyhradené

72 debata chyba
Viac na túto tému: #učiteľ #ministerstvo školstva #nový školský rok