Pokračovanie článku: Ódor sa ujal funkcie. Premiér predstavil priority vlády a kabinet

Noví ministri predstavili svoje priority

VIDEO: Nová vláda u prezidentky
Video

Vicepremiérka zodpovedná za plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková chce, aby financie z plánu obnovu aj iné prostriedky z Európskej únie (EÚ) boli čo najprospešnejšie využité.

Slovenská zahraničná politika bude podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Wlachovského naďalej jasná, čitateľná a hodnotová. Dôraz bude podľa neho klásť na presadzovanie slovenských záujmov vo svete a pomoc firmám a občanom SR.

Šéf rezortu obrany Martin Sklenár deklaroval, že Slovensko bude pokračovať aj v podpore Ukrajiny. Chce tiež pokračovať v rozbehnutých projektoch a v spolupráci s partnermi a spojencami z EÚ i NATO. Sklenár si rezort prevzal aj s ceremóniou čestnej stráže. Jeho predchodca Jaroslav Naď prejavil radosť, že ministerstvo dáva práve Sklenárovi, ktorý podľa neho bude pokračovať v dobrých veciach, ktoré začal. „Budeme pokračovať v obstarávaní vrtuľníkov Viper, vozidiel 4×4, ručných zbraní aj protivzdušnej obrany,“ vraví Sklenár. Chce pokračovať aj v pomoci Ukrajine. „Vojna na Ukrajine definuje súčasnú dobu. Ukrajina musí vyhrať, inak sa svet zásadne zmení,“ vraví nový minister obrany.

Bútora, Dubovcová, Palkovič Čítajte viac Pozrite si profily nových ministrov: Ktorí odborníci povedú Slovensko do predčasných volieb?

Minister vnútra Ivan Šimko chce okrem iného zabezpečiť stabilitu pre bezpečnostné zložky. Plánuje tiež pokračovať v „zápase o očistu verejného života“. „Budeme uprednostňovať zákon pred politikou,“ doplnil.

Ministerstvo hospodárstva sa chce podľa jeho šéfa Petra Dovhuna zamerať na realizáciu opatrení, ktoré zmiernia dôsledky energetickej krízy. Slovensko je podľa ministra financií Michala Horvátha nadmieru zadlžená krajina. Avizuje, že chce predstaviť plán, ako sa z tejto situácie dostať.

Ľudovít Ódor
Peter Dovhun bude minsitrom hospodárstva.
+13Ivan Šimko bude ministrom vnútra.

Šéf rezortu dopravy Pavol Lančarič deklaroval, že sa k práci postaví s maximálnym rešpektom. „Je tam veľa procesov, projektov, veľa našich spoločných peňazí a o tie sa treba primerane a dobre starať,“ doplnil. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš sa bude okrem iného podľa vlastných slov zaoberať cenami potravín či dovozom ukrajinských komodít.

Minister investícií Peter Balík sa chce zamerať na maximálne efektívne čerpanie európskych peňazí, naštartovanie čerpania v novom programovom období a spustenie projektov v oblasti digitalizácie a informatizácie. Šéfka rezortu spravodlivosti Jana Dubovcová chce riešiť akútne problémy, dokončiť súdnu reformu a projekty z plánu obnovy a pripraviť dobré podmienky na činnosť rezortu v budúcom období.

Nová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková sa chce zamerať na plynulý chod rezortu, eurofondy a plán obnovy, ako aj plnenie si zákonných povinností, napríklad zvýšenie príspevku na sociálne služby či stanovenie minimálnej mzdy na budúci rok. Šéf envirorezortu Milan Chrenko avizuje pokračovanie v aktivitách smerom k prechodu na zelenšie a zodpovednejšie Slovensko.

Minister školstva Daniel Bútora by rád nadviazal na dobre rozbehnuté veci svojho predchodcu Jána Horeckého. Školský systém podľa neho potrebuje predvídateľnosť a stabilitu. Spomenul tiež kurikulárnu reformu a súvisiace zmeny. Zamerať sa chce i na témy generačnej komunity, segregácie či koncepčné dokumenty.

Ministerka kultúry Silvia Hroncová považuje za zásadnú úlohu nastavenie nových mechanizmov a ekonomických vzťahov s RTVS. Zmapovať chce aj rezortné inštitúcie a podporné fondy, čerpanie eurofondov a podmienky financovania kultúry.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič chce pokračovať v realizácii projektov z plánu obnovy či zaviesť nový platobný mechanizmus pre nemocnice – DRG systém. Dôraz bude klásť i na optimalizáciu siete nemocníc či zdravotných základných služieb. Poukázal tiež na potrebu dodržiavania rozpočtovej vyhlášky.

Zoznam členov novej vlády

 • Predseda vlády: Ľudovít Ódor
 • Podpredsedníčka vlády Slovenskej republiky pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov: Lívia Vašáková
 • Minister zahraničných vecí: Miroslav Wlachovský
 • Minister vnútra: Ivan Šimko
 • Minister obrany: Martin Sklenár
 • Ministerstvo spravodlivosti: Jana Dubovcová
 • Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie: Peter Balík
 • Minister pôdohospodárstva: Jozef Bíreš
 • Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny: Soňa Gaborčáková
 • Minister hospodárstva: Peter Dovhun
 • Minister financií: Michal Horváth
 • Minister dopravy: Pavol Lančarič
 • Minister školstva: Daniel Bútora
 • Minister zdravotníctva: Michal Palkovič
 • Ministerka kultúry: Silvia Hroncová
 • Minister životného prostredia: Milan Chrenko
324 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľudovít Ódor #úradnícka vláda #Čaputovej úradnícka vláda