Hlas nominuje za predsedu parlamentu Richarda Rašiho. Fico to rešpektuje

Richard Raši bude nominantom strany Hlas na post predsedu Národnej SR. Povedal to minister práce a podpredseda strany Erik Tomáš v diskusnej relácii Rádia Expres. Trvá na stanovisku, že pozícia naďalej patrí Hlasu aj po zvolení lídra strany a bývalého predsedu parlamentu Petra Pellegriniho za prezidenta. Premiér Robert Fico (Smer) nomináciu Richarda Rašiho na post rešpektuje.

15.04.2024 13:07 , aktualizované: 16:49
Richard Raši Foto: ,
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši
debata (16)

„My sa budeme dožadovať dodržania koaličnej dohody. Ak má existovať nejaká dôvera medzi partnermi, má sa opierať o koaličnú dohodu a programové vyhlásenie vlády,“ zdôraznil Tomáš s tým, že zvolením Pellegriniho za prezidenta sa nezmenili počty poslancov a politická mapa.

Pellegrini: Môj mandát poslanca zanikol
Video

Ozrejmil, že podpredsedníčka Hlasu Denisa Saková sa rozhodla pokračovať v práci ako ministerka hospodárstva. Zatiaľ nepovedal, kto nahradí Rašiho na poste ministra investícií a informatizácie.

Pri voľbe nového predsedu parlamentu neočakáva Tomáš od opozície podporu. Podčiarkol preto, že zvoliť si ho musí koalícia. „Pokiaľ k dohode nedôjde, tak žiadna voľba nebude. Nič sa ale nedeje, nenaruší to chod parlamentu,“ uviedol s tým, že vedením NR SR už je poverený podpredseda snemovne Peter Žiga (Hlas). Dodal tiež, že miesto Pellegriniho do parlamentu nastúpi náhradník a zákony vládnej koalície by mali prechádzať.

Peter Pellegrini Čítajte viac Žezlo prevezme dočasne Žiga. Pellegrini mal čas, ale ústava nie. Funkcia šéfa NR SR aj mandát poslanca mu zanikli

Fico nomináciu Rašiho rešpektuje

Premiér Robert Fico (Smer) rešpektuje nomináciu Richarda Rašiho na post predsedu Národnej rady na miesto novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho a právo Hlasu kandidáta navrhnúť.

Poukázal na koaličnú dohodu. Naďalej si však myslí, že pre stabilitu vládnej koalície by bolo lepšie iné riešenie. Zároveň avizoval, že voľbe predsedu parlamentu sa budú venovať až po voľbách do Európskeho parlamentu.

„Rešpektujem právo strany Hlas na nomináciu kandidáta na post predsedu NR SR, lebo tak je to v koaličnej zmluve. Ale ako politik som považoval za potrebné povedať svoj názor, čo si myslím, pokiaľ ide o stabilitu vládnej koalície,“ uviedol premiér na pondelkovej tlačovej konferencii. Podčiarkol, že si váži koaličnú zmluvu. Dodal, že o nominácii vedeli, pretože ich koaličný partner informoval.

Premiér počas víkendu vyhlásil, že „trojička“ v podobe prezidenta Pellegriniho, jeho na poste premiéra a lídra SNS Andreja Danka ako šéfa NR SR by poukazovala na stabilitu vládnej koalície. Označil to za svoj politický názor, keďže rešpektuje, že post patrí podľa platnej koaličnej zmluvy Hlasu.

Hlas na vyjadrenie reagoval, že Ficov názor nezastáva. Podpredseda strany a minister práce Erik Tomáš v pondelok informoval, že kandidátom strany na post šéfa parlamentu bude súčasný minister pre investície a informatizáci­u Raši.

Danko už po voľbách prezidenta hovoril, že SNS je pripravená rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa po prezidentských voľbách zásadne mení politická mapa.

fico, danko, pellegrini Čítajte viac Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu
16 debata chyba
Viac na túto tému: #richard raši #predseda parlamentu #Erik Tomáš