Čaputová poslednýkrát ako hlavná veliteľka síl vymenovala generálov. Armáde vyjadrila uznanie a vďaku

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok povýšila a vymenovala generálov Ozbrojených síl. V príhovore v Prezidentskom paláci zdôraznila, že povýšení dôstojníci zosobňujú aj prínos Slovenska a jeho armády v rámci spojenectva v Severoatlantickej aliancii (NATO).

18.04.2024 15:34
debata (23)
Prezidentka vymenovala generálov Ozbrojených síl
Video
Zdroj: TA3

Do hodnosti generálmajora povýšila prezidentka brigádnych generálov Juraja Štefanku a Jaroslava Kráma, do hodnosti brigádneho generála povýšila plukovníka Aurela Sabóa.

„Počas vyše štvrťstoročia, čo slúžite v ozbrojených silách ste si nielen zvyšovali vašu kvalifikáciu a znalosti, ale spolu s nimi ste zvyšovali úroveň a pripravenosť OS SR,“ vyzdvihla prezidentka doterajšie profesijné pôsobenia generálov.

Prezidentka povýšila a vymenovala generálov OS SR

Prezidentka zdôraznila, že povýšení dôstojníci zosobňujú aj prínos Slovenska a jeho armády v rámci spojenectva v NATO.

Fotogaléria
Zľava plk. gšt. Aurel Sabó menovaný na hodnosť...
Sprava podpredseda vlády a minister obrany...
+9Prezidentka Zuzana Čaputová vystupuje s...

Poukázala na to, že skúsenosti nadobudli aj počas vzdelávacích programov v zahraničí, štruktúrach NATO či mierových misiách, ktoré z nich urobili nielen špičkových príslušníkov slovenskej armády, ale potvrdili i previazanosť slovenských ozbrojených síl so spojeneckými vojskami Aliancie.

„Prínos tohto partnerstva v súčasnosti preveruje zhoršená bezpečnostná situácia. Je dôležité povedať, že v tejto situácii nie sme len konzumenti výhod, ale aj prínosom pre svojich partnerov. Kvalitu tohto príspevku zosobňujete i vy, vaším pôsobením na zodpovedných veliteľských pozíciách,“ dodala prezidentka.

Beáta Hanušniaková / Zuzana Čaputová / Čítajte viac Ozbrojené sily majú prvú brigádnu generálku. Čaputová vymenovala do funkcie plukovníčku Hanušniakovú

Vzhľadom na fakt, že štvrtková udalosť bola pre Čaputovú posledným ceremoniálnym aktom menovania generálov OS SR vo funkcii hlavy štátu a hlavnej veliteľky OS SR, vo svojom príhovore adresovala tiež uznanie a vďaku samotným ozbrojeným zložkám.

„Cením si vašu profesionalitu, oddanosť a nasadenie pri prekonávaní kríz, ktorým sme čelili v predchádzajúcich rokoch. Vám osobne i všetkým občanom SR želám, aby zavládli pokojnejšie časy,“ dodala.

Novovymenovaný brigádny generál Aurel Sabó v príhovore zdôraznil štyri piliere definujúce profesionálny rast všetkých povýšených – rodinu, samotnú prácu v armáde, vnútorné hodnotové nastavenie a organizačnú kultúru a napokon i kognitívne a fyzické schopnosti, ktoré umožňujú zlepšovať sa.

„Budeme si vážiť a chrániť pevnosť svojich pilierov, aby sme efektívne mohli plniť svoje povinnosti a čo najlepšie slúžiť našej vlasti,“ vyhlásil generál Sabó, súčasný rektor Vojenskej akadémie generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.

Návrhy na vymenovanie a povýšenie profesionálnych vojakov OS SR do vyššej generálskej hodnosti predkladá prezidentke vláda na návrh ministra obrany.

Pach odchádza. V armáde slúžil 44 rokov

Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozlúčila s generálmajorom Ivanom Pachom, ktorý odchádza do výslužby. Kariéru zavŕšil ako veliteľ pozemných síl.

Fotogaléria
Generálmajor Ivan Pach pózuje s prezidentkou...
Generálmajor Ivan Pach prichádza s manželkou na...
+13Generálmajor Ivan Pach prichádza na rozlúčkový...
Ivan Pach / Zuzana Čaputová / Čítajte viac Generálmajor Pach končí v armáde po vyše 44 rokoch. Rozlúčila sa s ním Čaputová
23 debata chyba
Viac na túto tému: #generál #Ozbrojené sily SR #Zuzana Čaputová