Odvody z ceny práce stúpnu, rozhodli poslanci

, , 07.12.2017 09:00
pracujúci, zamestnanec, fabrika
Ilustračné foto. Autor:

Od nového roka budú na každej výplatnej páske svietiť plné odvody zamestnávateľov. Firmy totiž definitívne prišli o odvodovú úľavu pre najslabšie zarábajúcich zamestnancov. Samotní ľudia neprídu o nič a nižšie zdravotné odvody budú aj naďalej platiť až do hrubej mzdy 557 eur a to aj s odvodovou položkou, ktorá platí od roku 2015. Takúto zmenu zákona o zdravotnej starostlivosti v stredu schválilo 80 poslancov parlamentu.

Parlament tiež začal rokovať o veľkom balíku zmien viacerých zákonov, od ktorých závisí budúcoročný rozpočet.

„Približne 30 percentám najslabšie zarábajúcich zamestnancov ostane aj naďalej zachovaná odvodová úľava,“ ubezpečil minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Zachovaná daňová úľava pomôže ľuďom zarábajúcim budúcoročnú minimálnu mzdu vo výške 480 eur v hrubom. Pre nižšie odvody sa čistá mzda týchto ľudí dvíha o 6 eur a dosahuje 404 eur. Zároveň s vyšším platom klesá aj odvodová úľava a len o jedno euro si prilepšujú ľudia zarábajúci 557 eur v hrubom, ktorých čistý príjem dosiahne sumu 453 eur.

Zavedenie odvodovej úľavy bolo ekonomickou vlajkovou loďou druhej vlády Roberta Fica. Pri raste platov by úľava mala význam v prípade, že by sa každoročne valorizovala. Smer mal o to záujem, ale po vytvorení koalície ustúpil pravicovým stranám SNS a Most–Híd. Koaliční partneri do vládneho programu pretlačili aj zrušenie daňových licencií a vyššie paušálne výdavky pre živnostníkov. Tieto zmeny nakoniec budú presadené na úkor vyšších odvodov pre zamestnávateľov. V budúcom roku prídu firmy pri hrubom príjme zamestnanca vo výške 480 eur o odvodovú úľavu v sume 18 eur. Tá doteraz znižovala cenu práce. V slovenskej praxi totiž odvody z ceny práce každého zamestnanca platí nielen pracujúci človek, ale aj jeho zamestnávateľ.

Zrušenie odvodovej výhody pre zamestnávateľov zvýši v budúcom roku príjmy troch zdravotných poisťovní približne o 102,8 milióna eur. Odvodová úľava začala platiť v januári 2015 a v tom čase bola miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 12,39 percenta. „Dnes, keď je miera evidovanej nezamestnanosti vo výške 6,14 percenta, nemá zmysel motivovať firmy nižšími odvodmi k zamestnávaniu ľudí,“ uviedol minister práce Ján Richter. Podľa personálnych agentúr navyše dnes na jedno pracovné miesto pripadajú dvaja vhodní uchádzači a podniky musia prijímať aj záujemcov z radov dlhodobo nezamestnaných.

Podpora kúpeľov aj vedy

Počas utorkového rokovania parlamentu sa začalo diskutovať aj o ďalších významných zmenách. Najviac pozmeňujúcich návrhov pridali poslanci k novele zákona o daní z príjmov. „Telegraficky vymenujem hlavne body pozmeňujúcich návrhov: Skrátenie doby odpisov v kúpeľníctve, dochádzanie ľudí za prácou, oslobodenie príjmov z predaja obchodného podielu spoločnosti, oslobodenie od dane z príjmu v prípade reklám neziskových spoločností a zavedenie daňového bonusu pri hypotékach pre mladých,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

V domácich kúpeľoch si počas jedného roka v priemere oddýchne 146-tisíc Slovákov. Už v budúcom roku si každý jeden z návštevníkov bude môcť znížiť daňový základ o 50 eur. Napríklad, ak sa dvaja rodičia vyberú do kúpeľov s dvoma deťmi, jeden z nich si základ dane bude môcť znížiť spolu až o 200 eur a na 19-percentnej dani z príjmu tak ušetrí 38 eur. Očakáva sa, že takto nastavenú daňovú úľavu v roku 2018 využije 60-tisíc ľudí. Samotní kúpeľníci tiež môžu v budúcom roku počítať s výhodnejším odpisovaním technického zhodnotenia majetku.

Firmy si tiež budú môcť v roku 2018 dať do nákladov všetky peniaze zaplatené za dopravu zamestnancov. Táto výhoda bude pre podnikateľov platiť len v prípade, ak k bránam podniku nepôjde žiadny spoj mestskej hromadnej dopravy. V prípade existujúceho verejného spojenia môžu firmy do nákladov dať peniaze zaplatené za prepravu len vtedy, ak sa na platení autobusového spojenia budú podieľať aj samotní zamestnanci. Podľa návrhu zákona má byť príspevok pracujúcich ľudí minimálne vo výške 30 percent.

Ďalej jeden z pozmeňujúcich návrhov umožní považovať za daňový výdavok napríklad obstarávaciu cenu kúpených akcií alebo obchodného podielu vo firme. Nový majiteľ si tento náklad bude môcť započítať aj v prípade, ak akcie alebo obchodný podiel vo firme získa v rámci dedičského konania prípadne darovaním. Zároveň neziskové organizácie nebudú musieť platiť žiadne dane z reklamných príjmov.

Športovci doplatia dane

Celkovo sa do novely zákona dostalo až 83 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Zavádza sa úplne nový pojem Patent boxu, ktorý firmám umožní platiť polovičnú daň z príjmu dosiahnutého predajom vyvinutého počítačového softvéru. V praxi tak IT firma zaplatí namiesto 21-percentnej dane len 10,5-percentnú daň. Vedu aj výskum má podporiť aj zvýšenie superodpočtu z 25 na 100 percent. Dnes si firmy z jedného do vedy investovaného eura môžu odpočítať náklady vo výške 1,25 eura a v budúcom roku sa táto suma zvýši na rovné 2 eurá.

Navrhované zmeny zákona majú byť aj kladivom na daňových špekulantov, ktorí dnes štátu legálne platia minimálne dane vďaka založeniu schránkovej spoločnosti v rôznych daňových rajoch. Tieto zmeny sa dotknú aj úspešných športovcov, ktorí doteraz žiadne dane z príjmu platiť nemuseli, ak na Slovensku v priebehu jedného roka strávili menej ako 183 dní. Napríklad úspešný slovenský cyklista Peter Sagan oficiálne žije v Monaku, kde sa platí nulová daň z príjmu. Všetky zmeny majú pomôcť príjmom budúcoročného rozpočtu, o ktorom v stredu začali rokovať slovenskí poslanci a schválenie konečnej verzie je na pláne do konca tohto týždňa.

Aké zmeny v odvodoch, daniach a príjmoch sa schvaľujú v parlamente

 • Oslobodenie príjmov dôchodcov do 200 eur/mes. od daní a odvodov pocíti 84-tisíc penzistov.
 • Zmeniť sa má zdaňovanie celosvetových príjmov, dotkne sa to hlavne známych športovcov, ktorí neplatili dane v SR kvôli trvalému pobytu v zahraničí.
 • Poslanci rokujú o štátnom rozpočte na rok 2018, ktorý počíta od septembra aj so zvýšením platov pedagógov o 6 %.
 • Zvýšenie platov v štátnej a verejnej službe od januára o 4,8 %. Na rast platov pôjde z rozpočtu okolo 131 mil. eur.
 • Dôchodky stúpnu a štátnu kasu to vyjde asi na 94 mil. eur. Starobné penzie stúpnu väčšinou o 8,40 eur/mes. (pri penziách nad 1050 eur/mes. o 0,8 %).
 • Dobrovoľný 13. a 14 plat čiastočne oslobodený od daní a odvodov sa bude schvaľovať začiatkom budúceho roka, zamestnanci si môžu prilepšiť pri odmene 500 eur v hrubom od 16 do 150 eur, štát má prísť asi o 30 miliónov eur.
 • Zvýšenie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých na úroveň čistej minimálnej mzdy. Príspevok by sa tak mohol dostať približne na 400 eur. Opatrenie sa dotkne asi 54-tisíc ľudí.
 • Jednorazový príspevok na presťahovanie za prácou nad 70 km bude 4000 eur pre jednotlivca, 6000 eur pre manželov. Hore pôjde aj príspevok na dochádzanie za prácou zo 135 na 200 eur.
 • Firmy, ktoré poskytujú svojim pracovníkom dopravu do zamestnania, si budú môcť znížiť dane o náklady na túto dopravu v plnej výške bez ohľadu na sumu úhrady prijatej od zamestnancov v prípade, že neexistuje iná forma dopravy. Na účely oslobodenia nepeňažného príjmu zamestnanca od dane musí byť splnené toto: neexistuje iný spôsob dopravy do práce, zamestnanci sa podieľajú na nákladoch – vo výške 30 až 60 percent. Pričom túto dopravu využíva aspoň 30 percent pracovníkov.
 • Nová podpora kúpeľníctva vo výške odpočítateľných 50 eur z daní na rok. Sumu 50 eur si bude môcť daňovník odrátať aj na manželku/manžela a dieťa. Zmena sa dotkne asi 60-tisíc ľudí a štát vyjde na 2 milióny eur.
 • Skrátenie doby odpisov v kúpeľníctve. Výsledkom bude nižší základ dane – kúpele tak budú platiť nižšie dane. Zahrnúť sa budú môcť aj opravy na budove.
 • Minimálna mzda od januára 2018 stúpne zo 435 na 480 eur v hrubom. Ľudia pracujúci za minimálnu mzdu tak na výplatnej páske uvidia mesačne približne o 35 eur viac.
 • Zdvojnásobenie príplatkov za prácu v noci a cez sviatky, opatrenie sa dotkne do 1 milióna ľudí a vyjde v roku 2018 na 647,5 milióna eur – z toho súkromné podniky majú dať 614 miliónov eur a štátne asi 33 miliónov eur. Polepšia si aj verejní zamestnanci.
 • Oslobodenie príjmov z reklám pre neziskové spoločnosti do výšky 20000 eur. Organizácie budú môcť použiť oslobodené príjmy napríklad na podporu a rozvoj športu, podporu vzdelávania či ochranu ľudských práv.
 • Zavádza sa takzvaný Patent box – od dane do výšky 50 percent budú oslobodené aj príjmy za poskytnutie práva na použitie vynálezu chráneného patentom či technického riešenia chráneného úžitkovým vzorom, rovnaké oslobodenie by malo platiť aj pre softvér.
 • Od januára nahradí zvýhodnené hypotéky pre mladých daňový bonus na zaplatené úroky vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok.
 • Obstarávacia cena akcií či obchodného podielu vo firme bude môcť byť braná ako daňový výdavok. Nový majiteľ si ich bude môcť započítať aj v prípade ,ak akcie alebo obchodný podiel vo firme získa v rámci dedičského konania alebo darovaním.
 • Výdavky na vedu a výskum sa budú môcť odpočítať cez superodpočet – teda z každého investovaného eura namiesto 1,25 eura až rovné 2 eurá.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#odvody #zamestnanci #úľavy #zamestnávatelia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku