Mayová má päť nových podnikateľských rád na pomoc s brexitom

07.11.2018 12:51

Britská premiérka Theresa Mayová sformovala päť nových podnikateľských rád, aby jej pomohli vytvoriť čo najlepšie obchodné podmienky v krajine po brexite.

Ich členmi sú napríklad šéf maloobchodného reťazca Tesco Dave Lewis, šéfka televízie ITV Carolyn McCallová, podnikateľ James Timpson a šéfka Konfederácie britského priemyslu (CBI) Carolyn Fairbairnová.

Každá rada sa stretne trikrát ročne, z toho dvakrát s Mayovou a raz s popredným členom britského kabinetu. Budú im poskytovať rady a politické odporúčania ohľadne veľkých obchodných záležitostí.

Každá skupina bude mať dvoch spolupredsedov s rovnakými právomocami a približne 10 členov zastupujúcich hlavné odvetvia hospodárstva a kľúčové podnikateľské skupiny. Budú medzi nimi vedúci predstavitelia BT, BAE, Rolls-Royce, Prudential, Santander, Tesco, Timpson, ITV a GSK. A tiež predstavitelia CBI, tzv. Inštitútu riaditeľov (Institute of Directors), EEF, Britskej obchodnej komory a Federácie malých podnikov.

Premiérka Mayová požiadala nové konzíliá, aby jej „radili ohľadne príležitostí a výziev, ktorým čelia pri formovaní budúcnosti Spojeného kráľovstva“.

Sir Roger Carr, predseda spoločnosti BAE Systems a spolupredseda výboru, ktorý sa zameriava na odvetvia priemyslu, výroby a infraštruktúry pripomenul, že tieto firmy sú dôležitou súčasťou mašinérie vytvárajúcej bohatstvo krajiny. Dodal, že zlepšenie odbornej prípravy, produktivity a exportu je základným kameňom globálneho úspechu Británie. Spolupráca s premiérkou na riešení týchto problémov je preto vítaným a dôležitým krokom vpred pri dosahovaní kolektívnych rastových ambícií.

Downing Street uviedla, že spolupredsedovia budú zodpovední za prípravu agendy každej rady, čím sa zabezpečí, že všetci členovia budú informovaní o pokroku v otázke kľúčových príležitostí pre svoje podnikateľské sektory.

Táto iniciatíva prichádza niekoľko dní po tom, ako viac ako 70 popredných podnikateľov poslalo list novinám Sunday Times, v ktorom žiadali verejné hlasovanie o dohode o brexite.

Generálny riaditeľ Waterstones a bývalý šéf Sainsbury Justin King boli medzi tými, ktorí varovali, že „deštruktívny tvrdý brexit“ by poškodil britskú ekonomiku.

Zdroj Downing Street zároveň uviedol, že nové referendum o brexite nebude.

#Veľká Británia #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku