Taliansko a Nemecko zatiaľ plánovanú migračnú dohodu nepodpísali

14.09.2018 18:28, aktualizované: 23:06
Salvini Kickl Avramopoulos Viedeň migrácia
Zľava eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a obèčanstvo Dimitris Avramopulos, taliansky minister vnútra Matteo Salvini a rakúsky minister vnútra Herbert Kickl pózujú počas spoločnej fotografie v rámci konferencie EÚ o bezpečnosti a migrácii vo Viedni. Autor: ,

Nemecko a Taliansko zatiaľ nedospeli k dohode o vracaní migrantov, ktorú chceli obe krajiny podpísať na okraji piatkovej konferencie o bezpečnosti a migrácii vo Viedni. Informovala o tom agentúra DPA. Rakúsko navrhlo aj preverovanie žiadostí o azyl už na záchranárskych lodiach.

Na základe takejto dohody by mohlo Nemecko zo svojich hraníc vracať späť do Talianska migrantov, ktorí sa tam pôvodne zaregistrovali a pokračovali v ceste k nemeckým hraniciam. Výmenou za to by bol rovnaký počet migrantov zachránených v Stredozemnom mori posielaný priamo z Talianska do Nemecka.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer už vo štvrtok hovoril o zavŕšení vzájomných rokovaní. Zdroj blízky talianskemu ministerstvu vnútra však zároveň povedal, že žiadna dohoda s Berlínom ešte neexistuje. Seehofer sa snaží dosiahnuť dohodu s Talianskom ako symbolický krok v boji proti migrácii, a to pokiaľ možno ešte pred októbrovými krajinskými voľbami v Bavorsku. Najväčším súperom jeho konzervatívnej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) je totiž krajne pravicová a protimigračná Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini sa v piatok vo Viedni stretol so štátnym tajomníkom nemeckého rezortu vnútra Stephanom Mayerom. Venovali sa detailom dohody, vrátane počtu migrantov, ktorých by mal Rím prijať naspäť a takisto tomu, či by dohoda úplne zamedzila prírastu počtu migrantov v Taliansku.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v predchádzajúcich mesiacoch sľúbila, že uzavrie dohody o migrácii do Nemecka s krajinami v oblasti Stredozemného mora. Nemecku sa už podarilo uzavrieť dohody s Portugalskom, Španielskom a Gréckom. Dohody s týmito štátmi však majú na migráciu do Nemecka len minimálny dopad. Hlavnou počiatočnou destináciou pre migrantov prichádzajúcich do Európy zo severnej Afriky je totiž Taliansko, odkiaľ časť z nich pokračuje v ceste do Nemecka.

Spor Salviniho a Asselborna

V piatok sa Salvini dostal do sporu s luxemburským ministrom zahraničných vecí Jeanom Asselbornom, ktorý na konferencii uviedol, že Európa potrebuje migrantov na kompenzáciu starnúcej populácie. „Luxembursko to možno potrebuje“, povedal Salvini. „My v Taliansku však cítime potrebu pomôcť našim deťom mať ďalšie deti, nie nahradiť deti, ktoré sa nerodia, novými (africkými) otrokmi,“ pokračoval.

Počas prekladu vyjadrenia Asselborn prerušil svojho talianskeho protivníka – očividne znepokojený – aby mu pripomenul, že v minulosti Luxembursko prijalo mnoho talianskych prisťahovalcov. Svoje vystúpenie ukončil slovami „Merde alors“ (vo francúzštine „dočerta“).

Ministri sa na európskych konferenciách zvyčajne zhovárajú za zatvorenými dverami. Salvini však svoje vyjadrenia zverejnil na Facebooku a spor s Asselbornom medializoval na Twitteri.

Preverovanie žiadostí o azyl už na lodiach?

Oprávnenosť žiadostí migrantov o azyl by sa mala preverovať už na palube záchranárskych lodí nachádzajúcich sa v Stredozemnom mori. V piatok to na spoločnej tlačovej konferencii so svojím talianskym rezortným kolegom Matteom Salvinim, ktorá sa konala vo Viedni po stretnutí s predstaviteľmi siedmich severoafrických krajín, navrhol rakúsky minister vnútra Herbert Kickl.

Uvedený postup má podľa neho tiež tú výhodu, že tieto lode budú „stiahnuté z obehu“ a nebudú privážať ďalších utečencov. Na otázku, či má jeho návrh nejakú podporu, Kickl podľa agentúry APA odpovedal: „Myslenie nie je zakázané.“ Podľa neho ide o to, aby boli „veci v pohybe“ a „krok za krokom“ sme sa približovali k systému, ktorý bude mimo Európy rozlišovať medzi migrantmi a ľuďmi majúcimi nárok na ochranu.

Salvini vyjadril podporu Kicklovmu návrhu, ironicky však dodal, že človeka by za to mohli odsúdiť za obmedzovanie osobnej slobody. Salviniho totiž v Taliansku vyšetrujú za to, že približne 150 migrantom, ktorých zachránili v auguste a dopravili ich do prístavu na Sicílii, spočiatku nedovolil opustiť palubu lode.

Na dvojdňovej konferencii Európskej Únie o bezpečnosti a migrácii vo Viedni sa stretli ministri a ďalší vládni predstavitelia z EÚ a viacerých afrických krajín. Afrika a štáty EÚ majú spoločný záujem na ochrane hraníc, riešení príčin migrácie a boji proti pašerákom ľudí, povedal rakúsky minister vnútra Herbert Kickl, ktorý piatkovému stretnutiu EÚ s predstaviteľmi Alžírska, Čadu, Egypta, Maroka, Nigeru, Mali a Tuniska predsedal.

#Taliansko #Nemecko #Rakúsko #migranti #Horst Seehofer #Matteo Salvini
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku