Figeľ: Prezidentovo rozhodnutie nie je hodné hlavy štátu, ale Gašparoviča

Predseda KDH Ján Figeľ vidí za nevymenovaním Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora snahu prezidenta Ivana Gašparoviča splatiť dlh Smeru, ktorý ho v prezidentskej kandidatúre podporoval a ktorého je "akoby členom".

03.01.2013 12:05
Ján Figeľ Foto:
Líder KDH Ján Figeľ
debata (52)

Figeľ uviedol, že prezidentovo rozhodnutie nie je hodné hlavy štátu, ale je hodné Ivana Gašparoviča. „Toto rozhodnutie znamená ťažký hazard s dôverou občanov v zákonnosť a spravodlivosť na Slovensku. Prezident politizuje situáciu na záver svojho mandátu, zrejme tým spláca dlh strane, ktorej je akoby členom,“ povedal Figeľ. Prezidentovo odôvodenie nevymenovania považuje aj s Hrušovským za chabé. „Je to vata, nie argumenty spochybňujúce Jozefa Čentéša,“ vyhlásil.

Premiéra Roberta Fica sa šéf kresťanských demokratov pýta, „či má toto divadlo“ poslúžiť k tomu, aby sa šéfom prokuratúry stal Ficov spolužiak Jaromír Čižnár. Figeľ zároveň nevylúčil, že v prípade novej voľby šéfa prokurátorov sa opozícia na hlasovaní nezúčastní. O spoločnom postupe chce KDH rokovať s partnermi z Ľudovej platformy, SDKÚ a Mostom, a následnej aj s ostatnými opozičnými stranami.

V súvislosti s novou voľbou nevylučuje Figeľ ani rokovania so Smerom. Do budúcnosti avizuje legislatívne zmeny, ktoré majú znížiť mieru politiky v oblasti prokuratúry. „Aby sa posilnila transparentnosť, demokratickosť a odbornosť pri fungovaní prokuratúry,“ povedal Figeľ.Bývalý predseda Národnej rady Pavol Hrušovský nerozumie tomu, ako môže prezident SR nerešpektovať rozhodnutie najvyššieho slovenského zákonodarného orgánu, keď napríklad návrh predsedu vlády na vymenovanie ministra rešpektovať musí. Pritom vláda je podľa Hrušovského nižšie postavená ako národný parlament.

„V štruktúre ústavných orgánov v Ústave SR je prezident zaradený za najvyššiu zákonodarnú moc Národnú radu ako druhý v poradí pod výkonnú moc. Mne z toho vychádza jediné, že Národná rada je viac ako vláda, viac ako premiér. A ak má prezident na základe rozhodnutia nálezu Ústavného súdu SR povinnosť rešpektovať vôľu premiéra, tak sa čudujem, že prezident odmieta rešpektovať vôľu Národnej rady ako najvyššieho zákonodarného orgánu,“ zdôraznil Hru­šovský, ktorému sa nepozdáva takéto narúšanie ústavných vzťahov medzi jednotlivými ústavnými orgánmi. Poslanec zároveň varuje pred nebezpečenstvom vytvoreného ústavného precedensu.

52 debata chyba