Gruzínska ministerka podľahla mučeniu

Predvolebný boj v Gruzínsku sa vedie zbraňami najväčšieho kalibru: týraním, ponižovaním a znásilňovaním.

21.09.2012 08:32
Gruzínsko, demonštrácia Foto: ,
Proti neľudským pomerom v gruzínskych väzniciach protestovali tisíce demonštrantov na čele s príbuznými týraných väzňov.
debata (20)

Desať dní pred hlasovaním, v ktorom vláda prezidenta Michaila Saakašviliho prvý raz za deväť rokov pri moci čelí výzve zjednotenej opozície, utŕžila tvrdý úder. Gruzínskom otriasli videozáznamy brutálneho mučenia v tbiliskej väznici.

Škandál už má prvé obete. Desať dozorcov a dôstojníkov bezpečnostných síl, ktorí bili, kopali a obuškami i rúčkou metly znásilňovali väzňov, skončilo za mrežami spolu s riaditeľom väznice. Saakašvili spravil dokonca to, čo nie je jeho zvykom. Z prípadu vyvodil politickú zodpovednosť, keď prijal demisiu Chatuny Kalmachelidzovej, ministerky zodpovednej za správu väzníc.

„Hovorím všetkým obetiam týchto neľudských činov a celému národu, že Gruzínsko, ktoré spolu budujeme, nemôže a nebude tolerovať takéto správanie – vo väzniciach, ani nikde inde,“ vyhlásil. „Tí, ktorí tieto zločiny spáchali, strávia dlhé roky za mrežami. A rovnako aj tí, ktorí podplatili stráže a tieto hrôzy nafilmovali,“ do­dal.

Tisíckam demonštrantov, ktorí zaplnili námestia nielen v Tbilisi, ale aj ďalších gruzínskych mestách, to však nestačí. Žiadajú aj hlavy ministra vnútra, premiéra i samotného prezidenta. „Miša, odíď,“ skandovali v stredu v centre metropoly.

Odhalené mučenie vo väznici zasiahlo Saakašviliho na najcitlivejšom mieste. Aféra totiž podrýva vieru ľudí v efektivitu a akcieschopnosť silových štruktúr, z reformy ktorých si prezident spravil výkladnú skriňu svojich úspechov. Svojho času Gruzínci vysoko ocenili jeho odvahu, keď kompletne rozpustil skorumpovanú dopravnú políciu a nahradil ju novými dobre vycvičenými a slušne platenými príslušníkmi. Práve týchto dopravných policajtov teraz Saakašvili vysiela do väzníc, ktoré sú v najkritickejšom stave, aby nahradili neschopný a zdiskreditovaný personál.

O tom, že načasovanie škandálu priamo súvisí s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, nik nepochybuje. Podľa ruského experta na južný Kaukaz Alexeja Vlasova úder smeroval nielen na Saakašviliho, ale aj na novú vychádzajúcu hviezdu gruzínskej politiky, premiéra a bývalého ministra – reformátora v rezorte vnútra Vana Merabišviliho. „Keď sa Saakašvili v roku 2013 pod tlakom Západu stiahne z veľkej politiky, práve Merabišvili bude jeho najpravdepodob­nejším nástupcom. Terajší informačný úder ho však silno zasiahne,“ povedal Vlasov pre agentúru RIA – Novosti.

Hoci Saakašviliho vláda si obrazne sypala popol na hlavu, aféru s mučením väzňov sa ešte pokúša propagandisticky obrátiť proti zjednotenej opozícii. Úrady tvrdia, že celý prípad zorganizoval otec jedného z lídrov opozičnej koalície Gruzínsky sen, bývalý generál Tamaz Tamazašvili, ktorý si v škandálnej väznici odpykáva trest. Tamazašvili podľa vyšetrovateľov podplatil dozorcov, aby mučili väzňov a tieto scény nasnímali na video s cieľom diskreditovať vládu pred voľbami. Kompromitujúce nahrávky potom údajne do Belgicka prepašoval jeden z dlhoročných zamestnancov väznice, na ktorého v Tbilisi vydali zatykač.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba