Kaddáfího armáda prenechá boj v Misuráte miestnym kmeňom

Líbyjské vládne sily chcú opustiť Misurátu a rokovania aj boj s povstalcami tu prenechať členom miestnych kmeňov. Uviedli to líbyjské vládne zdroje.

23.04.2011 09:40 , aktualizované: 20:52
Líbya, povstalci, tank Foto: ,
Líbyjskí povstalci počas modlitby pri zničených tankoch Kaddáfího síl.
debata (44)

Dôvodom majú byť vzdušné útoky NATO aj príliš dlhá doba bojov. Tretie najväčšie líbyjské mesto Misuráta leží asi 200 kilometrov východne od Tripolisu a je najvýznamnejšou baštou povstalcov na západe Líbye. Vojaci ho obliehajú už osem týždňov.

Podľa lekárov si tu v sobotu boje vyžiadali najmenej 25 mŕtvych a 100 zranených. Medzi zranenými, ktorí zaplavili misurátsku nemocnicu, sú aj Kaddáfího vojaci.

„Od ôsmej hodiny ráno sme prijali desať mŕtvych a päť desiatok ranených, čo je normálne bilancia za celý deň,“ povedal agentúre AFP lekár jednej z misurátských nemocníc. Podľa reportéra AFP sem každé tri až štyri minúty prichádzali sanitky a privážali predovšetkým ranených Kaddáfího vojakov.

Niektorí z nich agentúre Reuters povedali, že dostali rozkaz z mesta odísť. Pri pokuse o ústup sa vraj dostali pod paľbu ozbrojencov. „Včera (v piatok) nám povedali, aby sme sa stiahli,“ povedal jeden. Iný potvrdil, že armáda nad Misurátou stratila kontrolu.

Hovorca povstalcov o niečo neskôr oznámil, že mesto je slobodné a že povstalci vyhrali. „Z Kaddáfího vojakov boli niektorí zabití a iní utekajú preč,“ uviedol podľa Reuters. Správu však nebolo možné overiť z ​​nezávislých zdrojov. Povstalci podľa agentúr ústupu prorežimných síl najskôr veľmi neverili.

"Keď sa problém v Misuráte (v dohľadnej dobe) nevyrieši, vydajú sa do mesta ľudia z okolitých kmeňov a budú s povstalcami vyjednávať. Ak to nepomôže, budú s nimi bojovať. (…) Armáda doteraz presadzovala operačné rokovania, ale to kvôli vzdušným útokom (NATO) nie je účinné, "konštatoval podľa DPA Chálid Kaimo, námestník líbyjského ministra zahraničia Abdala Atího Ubajdího.

Hovorca líbyjskej vlády Músa Ibrahim podľa Reuters potvrdil, že vláda už začala príslušníkov niektorých kmeňov z okolia Misuráty vojensky cvičiť a vyzbrojovať.

Američania prvýkrát útočili s pomocou bezpilotných lietadiel

V sobotu ráno, len niekoľko hodín potom, čo vláda ohlásila svoju novú taktiku proti rebelom v Misuráte, bol hlásený vzdušný útok NATO na centrum Tripolisu. Neďaleko predpokladaného bunkra líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vraj zahynuli traja ľudia. Hovorca Ibrahim podľa Reuters opísal, že útok sprevádzala „veľmi silná explózia“. Reportéri agentúry Reuters žiadny výbuch nezaznamenali, ale počuli nad mestom prelietavať lietadlá a rinčanie skiel v oknách.

Spojené štáty v sobotu uskutočnili prvé nálety s pomocou bezpilotného lietadla. Informoval o tom samotný Pentagon dva dni po tom, ako odobril využívanie tohto spôsobu boja na pomoc povstalcom. Americké ministerstvo zahraničných vecí však nespresnilo, kde sa útok odohral, ani čo bolo jeho cieľom.

Prezident Barack Obama vo štvrtok prvýkrát od vypuknutia nepokojov proti vodcovi Muammarovi Kaddáfímu odobril vyžívanie lietadiel bez posádky aj na iné ako prieskumné účely. Administratíva to zdôvodnila „humanitárnymi“ pohnútkami, pod čím mala na mysli pomoc rebelom. Tým sa napriek prebiehajúcej leteckej operácii Severoatlantickej aliancie (NATO) predovšetkým v meste Misráta stále nedarí poraziť Kaddáfího jednotky. Použitie bezpilotných amerických lietadiel preto privítali.

Nálety zničili takmer 40 percent Kaddáfího síl

Nálety koaličných síl pod velením NATO zničili podľa šéfa zboru náčelníkov americkej armády takmer 40 percent vojenských síl líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

Tvrdí to šéf zboru náčelníkov americkej armády admirál Michael Mullen. Konflikt medzi vládnymi silami a povstalcami podľa neho napriek tomu môže smerovať do slepej uličky. Patová situácia nastala najmä v oblasti miest Adždabíja a Brega.

„Som si istý, že sily NATO budú pokračovať v oslabovaní vládnych síl,“ vyhlásil Mullen, pričom zároveň vylúčil možnosť vyzbrojenia povstalcov. Admirál je presvedčený, že jediným riešením situácie je odchod Kaddáfího a jeho synov z moci.

Konflikt v Líbyi sa začal v polovici februára. Odvtedy si vyžiadal tisíce mŕtvych. Z krajiny utieklo pred bojmi vyše 200 000 ľudí. Koaličné sily odštartovali letecké útoky na základe rezolúcie OSN 19. marca.

© Autorské práva vyhradené

44 debata chyba