KĽDR odpálila raketu, Obama sa hnevá, večer sa schádza BR OSN

KĽDR odpálila raketu dlhého doletu, ktorá preletela cez Japonsko. Potvrdila to japonská vláda i americké ministerstvo zahraničných vecí. Pchjongjang tvrdil, že vynesie na obežnú dráhu komunikačný satelit, ale japonská, juhokórejská a americká rozviedka ho podozrievali, že avizované vyslanie družice je len krycí manéver pre test rakety dlhého doletu Tepodong-2.

05.04.2009 08:00
Kim Čong-il Foto:
Severokórejský vodca Kim Čong-il
debata

Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap však raketa skutočne nesie družicu.
Severná Kórea vopred informovala medzinárodné úrady, že plánuje odpálenie rakety i plánovanú trasu rakety, ktorá ju mala zaviesť nad severné Japonsko. Podľa oznámenia z Tokia strela skutočne cez túto oblasť preletela a odhodila prvé nosné stupne do Japonského mora a do Pacifiku. Japonská vláda oznámila, že prelet nespôsobil žiadne škody a japonská armáda sa nepokúsila raketu zostreliť.

Obama označil krok KĽDR za „porušenie pravidiel“

Americký prezident Barack Obama, ktorý sa v Prahe zúčastní summitu USA – EÚ, v nedeľu vo vyhlásení odsúdil severokórejské odpálenie rakety dlhého doletu. Označil ho za jasné porušenie pravidiel a krok, ktorým sa KĽDR ešte viac izolovala od medzinárodného spoločenstva.

Obama dodal, že KĽDR sa musí prestať usilovať o získanie zbraní hromadného ničenia, ak chce dosiahnuť uznanie v rámci medzinárodného spoločenstva. USA sa budú podľa neho stále usilovať o denuklearizáciu Kórejského polostrova prostredníctvom šesťstranných rozhovorov.

Americký prezident vyzval Severnú Kóreu, aby sa zdržala ďalších „provokatívnych akcií“. „Týmto provokatívnym činom Serverná Kórea ignorovala svoje medzinárodné záväzky, odmietla jasné výzvy k zdržanlivosti a ďalej sa izolovala od spoločenstva národov,“ uviedol vo vyhlásení.

O KĽDR bude rokovať Bezpečnosť rada OSN, USA hrozí trestom

Japonsko pre odpálenie rakety požiadalo o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Rada sa zíde o 21:00 stredoeurópskeho času. O schôdzku požiadalo len niekoľko minút po tom, čo KĽDR odpálila raketu dlhého doletu. Protestuje proti tomu, že Pchjongjang nebral ohľad na predchádzajúce protesty Tokia proti preletu niekoľkostupňovej rakety nad japonským územím. Nevypočul ani výzvy Číny a USA, aby od zámeru upustil v záujme mieru a ázijskej stability.

Japonskí činitelia označili krok KĽDR za „krajne poľutovaniahodný“ a dodali, že aj keby bola strela skutočne raketou s komunikačným satelitom, porušila by tým rezolúcie OSN.
Diplomati v OSN uvádzajú, že Spojené štáty, Veľká Británia, Francúzsko a Južná Kórea už začali rokovať o možnej rezolúcii Bezpečnostnej rady, ktorá by pritvrdila už existujúce sankcie proti KĽDR. Tieto sankcie zaviedli v roku 2006 v snahe prinútiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojho jadrového programu a zastavila testy rakiet dlhého doletu.

debata chyba