Kríza je zažehnaná. Žilinskí lekári nakoniec súhlasili so znížením platov

Rokovanie lekárov so šéfom žilinskej nemocnice Štefanom Volákom a ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou sa skončilo dohodou. Lekári napokon súhlasili so znížením nadštandardných platov. Naopak lekári žiadali od riaditeľa, aby stiahol výpovede 18 lekárom. Práve tento krok celú krízu v žilinskej nemocnici spustil.

07.12.2012 12:44 , aktualizované: 20:00
Zvolenská, Volák, Blaško Foto:
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, riaditeľ žilinskej nemocnice Štefan Volák a zástupca lekárskych odborov Peter Blaško na brífingu po rokovaní zástupcov lekárskych odborov s vedením žilinskej nemocnice.
debata (103)

Na otázku novinárov, prečo lekári súhlasili s tým, čo navrhoval šéf nemocnice Štefan Volák ešte vo štvrtok, miestny šéf lekárskych odborárov Peter Blaško odpovedal, že v piatok došlo k dohode, kým ešte vo štvrtok to vyzeralo na jednostranný diktát. Blaško je spokojný, že riaditeľ zrušil výpovede 18 lekárom. 

Presnú sumu zníženia platov lekárov nezverejnili, mesačne by však nemocnica mala na mzdových nákladoch ušetriť 74-tisíc eur, čo predstavuje ročne takmer 900-tisíc eur, píše sa v spoločnom vyhlásení, ktoré podpísal riaditeľ nemocnice Štefan Volák a odborový predák Peter Blaško.

Všetci prepustení lekári sa môžu vrátiť do práce, riaditeľ Štefan Volák zrušil aj nariadenie o nerovnomernom rozdelení pracovného času, zlúčenie oddelení vedenie ešte prehodnotí, podľa riaditeľa sa totiž niektoré zmeny ukazujú ako efektívne. Súčasťou dohody je aj povinnosť lekárov slúžiť ústavné pohotovostné služby, čo doposiaľ bolo iba na dobrovoľnej báze.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zdravotných pracovníkov ubezpečila, že žilinská nemocnica bola fakultnou a koncovou  nemocnicou a tento status si udrží aj v budúcnosti. Riaditeľ nemocnice Volák zdôraznil, že nemocnica začína pracovať v plnom režime a lekári nastupujú do svojich služieb.

LOZ zvažovalo lekárov podporiť štrajkovou pohotovosťou

Lekárske odborové združenie (LOZ) v priebehu dňa zvažovalo aj možnosť vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Neskôr od tejto myšlienky upustilo, čím chce podľa svojho predsedu Petra Visolajského upokojiť situáciu. Zároveň však nevylúčil žiadne ďalšie kroky, ktoré môžu odbory podniknúť, ak sa problém s nadčasmi nevyrieši. Predseda odborov tiež nepoprel, že by sa rovnaký scenár mohol odohrať aj v ďalších nemocniciach na Slovensku.

„Dôvodom, prečo sme štrajkovú pohotovosť stále nevyhlásili, je naša úprimná snaha riešiť nepriaznivú situáciu v žilinskej nemocnici a vytvoriť také podmienky na rokovania, ktoré umožňujú dohodnúť sa,“ uviedol Visolajský. 

O nezabezpečení služieb v žilinskej nemocnici mala byť podľa odborárov šéfka rezortu zdravotníctva informovaná už začiatkom tohto leta. „Takže nejde o nejakú svojvôľu lekárov, ale o to, že na celom Slovensku je akútny problém nadčasov nad rámec Zákonníka práce, čo ohrozuje pacientov,“ vyhlásil šéf lekárskych odborov, ktorý zároveň podotkol, že LOZ za lekármi v Žiline stojí. 

Ministerka Zvolenská potvrdila, že v lete hovorili o vyčerpávaní nadčasov ale vo všetkých nemocniciach, pričom neriešili špeciálne žilinskú. Podľa ministerky však v Žiline lekári nevyužili právo nepracovať viac, ako musia, ale bez upozornenia nenastúpili na svoje služby. „Nedali nám možnosť, aby sme sa v čase, keď neprídu do práce, postarali o pacienta a neavizovali, že do služieb nenastúpia,“ uviedla šéfka rezortu. Ako pokračovala, kým nebudú mať istotu, že o pacientov je postarané 24 hodín denne, neobnovia poskytovanie odkladnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici.

Za žilinských lekárov sa postavili sesterské odbory. „Naše odborové združenie deklaruje nielen solidárnosť s Lekárskym odborovým združením, ale zvažuje a bude koordinovať ďalšie kroky na obhajobu pracovných práv a udržanie zamestnanosti v žilinskej nemocnici,“ povedala prezidentka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Iveta Svetlanská. Združenie vyzvalo riaditeľa žilinskej nemocnice, ako aj ministerku zdravotníctva k prijatiu rýchlych a optimálnych opatrení na odstránenie sociálneho napätie, ktoré znášajú i hospitalizovaní pacienti. „Domino efekt je nastavený a táto nešťastná hra sa automaticky dotkne i sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov,“ skonštatovala Svetlanská.

Lekári žilinskej nemocnice vo štvrtok podali hromadné vypovedania zo služieb. Podľa Visolajského išlo o prejav solidarity s kolegami z ortopédie a nesúhlasu s povolaním vojenských lekárov do ich nemocnice. Rozhodnutie žilinských lekárov nenastúpiť do pohotovostných služieb len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom označila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská za neetické a nemorálne, právnici už preverujú, či nejde aj o trestný čin.

Výpoveď z ústavných pohotovostných služieb podalo vo štvrtok 134 z 228 tamojších lekárov. Vedeniu nemocnice sa však podarilo zabezpečiť služby žilinskými lekármi, ktorí nepodali výpovede, a tromi lekármi z vonku. V prípade potreby by malo byť pripravených ďalších 29 vojenských a aj deväť policajných lekárov.

Žilinskí lekári vypovedali pohotovostné služby po tom, čo dostali od vedenia nemocnice k prvému decembru výpovede, dôvodom mala byť ich nadpočetnosť. Zo solidarity sa k nim postupne pridávali i ďalší kolegovia. Na obnovení riadneho chodu oddelení sa nedohodli žilinskí lekári s vedením nemocnice ani po niekoľkohodinovom štvrtkovom dialógu.

Žilinskí lekári možno spáchali organizovaný zločin, myslí si Glváč

Žilinskí lekári možno spáchali organizovaný zločin tým, že vo štvrtok odignorovali pohotovostné služby len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom, myslí si minister obrany Martin Glváč.

Zvolenská je presvedčená, že lekári porušili Zákonník práce a právnici skúmajú, či nejde aj o trestný čin verejného ohrozenia. Zvolenská v piatok nad ránom s okamžitou platnosťou stopla všetky plánované a odkladné operácie, pretože podľa nej nie je možné, aby lekári v denných zmenách do 15:30 vykonávali odkladné operačné výkony a potom sa nevrátili k svojim pacientom.

„Pretože prax by mohla vyzerať tak, že lekár ráno príde, pooperuje a o 15:30 odíde a nechá pacienta na JIS-ke, napriek tomu, že je riadne zapísaný na službu. Takáto situácia je život a zdravie ohrozujúca, je v rozpore s etikou a osobne si myslím, že je potrebné preskúmať, či nie je aj v rozpore s trestným právom. Určite túto vec preskúmame a pokiaľ dospejeme k názoru, že áno a že bola naplnená skutková podstata niektorého z trestných činov, najmä čo sa týka verejného ohrozenia, určite sa obrátime aj na orgány činné v trestnom konaní,“ povedala Zvolenská. „Ako právnik by som chcel doplniť, že tu môže ísť aj o naplnenie skutkovej podstaty, ktorá môže byť páchaná organizovanou skupinou, pretože vo štvrtok o pol tretej, to čo sa tu dialo, to vyzeralo, že to naozaj niekto organizoval, čiže to môže naplniť aj vyššiu sadzbu,“ dodal Glváč.

Ministerka zdravotníctva by nemala problém aj s takouto formou protestu, pokiaľ by to lekári včas oznámili. Je podľa nej ale nemorálne a neetické pre obhajobu nadštandardných platov odísť od pacientov a oznámiť to len niekoľko desiatok minút pred začiatkom služby. „Tu sú lekári, ktorí zarábajú viac ako tritisíc eur. My hovoríme o nadštandardných podmienkach z hľadiska, že pri rovnakej práci ako zvyšní kolegovia v nemocniciach po celom Slovensku dostávajú nadštandardné ohodnotenie. Reagovať pritom tak, že opúšťame oddelenie niekoľko minút predtým, ako máme nastúpiť službu, to je mimoriadne neetické a nemorálne,“ dodala Zvolenská.

Zvolenská sa v noci zo štvrtku na piatok vrátila z Bruselu, aby v žilinskej fakultnej nemocnici zastavila všetky plánované a odkladné operácie a zrušila tak aj koncovú funkciu nemocnice. Rozhodnutie žilinských lekárov nenastúpiť do pohotovostných služieb len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom považuje ministerka zdravotníctva za neetické a nemorálne, právnici už preverujú, či nejde aj o trestný čin.

103 debata chyba