Maďari sa rusovského kaštieľa domáhajú v Bruseli

Maďarskí benediktíni sa chcú sťažovať na Slovensko na európskych fórach. Nepáči sa im predstava, že by sa o štyri roky jedným z hlavných dejísk slovenského predsedníctva EÚ mal stať rusovský kaštieľ, na ktorý si robia nárok.

08.08.2012 13:52
Rusovce, zámok Foto:
Kaštieľ v Rusovciach.
debata (59)

Pannonhalmský arciopát Asztrik Várszegi sa ozval iba niekoľko dní po tom, čo slovenská vláda rozhodla o rekonštrukcii kaštieľa, ktorý by jej mal slúžiť na reprezentačné ú­čely.

„Žiadame vládu Slovenskej republiky, aby zvážila svoje rozhodnutie, objasnila aj na medzinárodnej úrovni vlastnícke práva rusovského kaštieľa, rokovala a dohodla sa s legitímnymi dedičmi a až potom prijala rozhodnutie,“ píše hlava maďarských benediktínov vo vyhlásení zverejnenom na portáli denníka Kisalföld.

Neogotický kaštieľ postavený v štyridsiatych rokoch 19.¤storočia aj s priľahlými hospodárskymi budovami a nehnuteľnosťami podľa arciopáta zanechali riadnym závetom benediktínom v Pannonhalme belgická princezná Stephanie a maďarské knieža Elemér Lónyai. Vdova po habsburskom korunnom princovi Rudolfovi a jej druhý manžel v Rusovciach prežili takmer štyri desaťročia. Ušli odtiaľ až koncom vojny, keď sa v kaštieli usídlili najskôr nemeckí a potom sovietski vojaci. Utečenci s modrou krvou našli útočisko v pannonhalmskom arciopátstve, kde sú pochovaní. Obaja do roka zomreli.

Ešte predtým však podľa Várszegiho svoj majetok prepísali na benediktínov. Tí, ako tvrdí, boli legitímnymi majiteľmi kaštieľa už vtedy, keď Rusovce v októbri 1947 pripadli Československu a princeznej s kniežaťom nové úrady na základe Benešových dekrétov nehnuteľnosti vza­li.

„Časť dedičstva nachádzajúcu sa v Rakúsku benediktíni po desaťročia nerušene vlastnia a užívajú. Proces prinavrátenia druhej časti – rusovského kaštieľa s jeho nehnuteľnosťami – sa však na Slovensku už pätnásť rokov ťahá a ako legitímni dediči nemôžeme uplatniť náš právny nárok,“ píše Várszegi.

Maďarskí benediktíni sa o kaštieľ súdili od rozpadu Česko-Slovenska. Prvostupňový i odvolací súd na Slovensku rozhodli, že rád si nárok na nehnuteľnosť uplatnil nesprávnym spôsobom. Sťažnosť benediktínov pred štyrmi rokmi odmietol i Ústavný súd. Rád ešte podal dovolanie na Najvyšší súd, ktorý by mohol rozhodnúť do dvoch mesiacov.

Arciopát pripomína, že benediktíni opakovane navrhovali Bratislave mimosúdne vyrovnanie. „Boli sme pripravení na to, že po doriešení vlastníckych práv ponúkneme nehnuteľnosť Slovenskej republike na reprezentačné účely, kultúrne a cirkevné podujatia,“ píše. Neuspeli však, preto sa obrátili na fóra EÚ, tvrdí Várszegi a dodáva: „Európskej únii nemôže byť ľahostajné, keď pri blížiacom sa úniovom predsedníctve Slovenska bude vybratý za jedno z jeho dejísk taký kaštieľ, ktorého vlastnícke práva boli usporiadané spôsobom protichodným s európskymi hodnotami.“

Premiér Robert Fico včera vyhlásil, že vládu majetkové spory o kaštieľ neznervózňujú. Ako povedal pre agentúru Sita, každý, kto cíti nejakú skrivodlivosť pri domáhaní sa majetku, sa vždy obracia na všetky možné inštitúcie. „Ale toto je vec, ktorá nemá nič spoločné ani s Európskou komisiou, ani s Európskou radou, s ničím, to je súdny spor a o tom musí rozhodnúť súd,“ vyhlásil Fico.

Štát podľa neho momentálne ťahá v sporoch s benediktínmi za dlhší koniec.

Vláda sa chce pustiť aj do dokončenia rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky s tým, že by sa nej podieľali podnikatelia.

© Autorské práva vyhradené

59 debata chyba