Máš problém s nariadeniami? Nebudeš zarábať

Zamestnávatelia nezaobchádzajú s ľuďmi férovo, tvrdí partia chlapov z obce Maňa, ktorí sa ocitli na hrane. Miroslav Horník, Ľubomír Vojtek a Viliam Kontoš dostali vyhadzov a v poslednom roku robia kde-tu. Ich zárobky sú do tristo eur a stále nemajú istotu.

15.07.2011 12:43
Chlapi bez práce Foto:
Chlapi z obce Veľká Maňa, ktorí pracujú na protipovodňových prácach v obci. Zľava Ľubomír Vojtek, Miroslav Horník a Viliam Kontoš.
debata (29)

Niektoré „novinky“ schválenej novely Zákonníka práce podľa nich aj tak už fungovali a teraz budú posvätené zákonom. Horník napríklad z firmy vo Vrábľoch dostal bleskovú výpoveď. ,,26. februára si nás zavolali do kancelárie, že od prvého marca sme bez práce. Hotovo. Koniec. Majiteľ sa zbalil a odišiel." Bolo to bez akejkoľvek výpovednej lehoty. Odstupné dostal.

Aj ostatní z partie opisovali podobné výpovede po krachu ich firmy. Nasledovali márne pokusy nájsť si prácu. ,,Do Vrábeľ do priemyselného parku vás zoberú, ale len na dohodu. To znamená asi tri mesiace roboty, počas ktorých vás hocikedy môžu vyhodiť. Nemáte dovolenku ani stravné," prezradil Kontoš.

Horník sa skúšal zamestnať až pri 80 kilometrov vzdialenej Trnave. Tu však klamal inzerát. „Sľubovali plat 400 eur, preplácanie cestovného, ubytovanie a stravu. Plat bol však 300 eur a ostatné sa nepreplácalo…“

Horník sa po neúspešných mesiacoch dopracoval k číslu 181. Taký bol jeho celkový mesačný príjem – sociálna dávka a príspevky. Vyplatil účty a zostalo mu asi 20 až 30 eur. Jeho jedálny lístok na desať dní vyzerá asi takto: ,,Kuracia zmes na polievku s kosťami, dve mrkvy, petržlen, cestoviny. Uvarím si to v štvorlitrovom hrnci a potom to rozlievam do kelímkov od masla a strčím do mrazničky. Na večeru mám chlieb s maslom. To je všetko."

Teraz je o čosi lepšie, keď pracuje na protipovodňových prácach v Mani a mesačne dostáva v čistom 300 eur. Tak to bude do októbra. A čo cez zimu? ,,Na dávku nebudeme mať nárok. Pracovali sme len pol roka. Nuž každý staraj sa sám o seba." dodal Vojtek.

Pocity nespravodlivosti majú aj niektorí ľudia s viac-menej stabilnou prácou. Jana Blažejová z okresu Topoľčany pracuje za pásom už niekoľko rokov. Striedajú sa jej tri zmeny – ranná, nočná, poobedná. Po zmienke, že by jej niekto mohol nariadiť prácu aj dva týždne na nočnej, sa nepekne pozrie.

„Už po pár dňoch je človek totálne dezorientovaný. Zobudíte sa a nemáte šajnu, aký je deň. Kolegovia chodia často na vyšetrenie kvôli bolestiam žalúdka. Bolí vás hlava. V domácnosti nedokážete za celý ten týždeň nič urobiť.“ Má možnosť vyjednávať so zamestnávateľom úpravu? „Nočná sa nariadi a hotovo. Nikto sa s tebou nebaví. Keď máš problém robiť nočné, dostaneš výpoveď…“

29 debata chyba