Moskva sa k agentom nepriznáva

Nemá miery 90 - 60 - 90 ani pôvab Anny Chapmanovej, najznámejšej tváre z predvlaňajšieho amerického záťahu na ruských špiónov. Štyridsaťšesťročného Аlexandra Fišenka, houstonského podnikateľa s americkým i ruským občianstvom, však úrady v USA považujú zjavne za väčšiu rybu, ktorá im uviazla v sieti, ako vyhostenú šarmantnú agentku.

05.10.2012 08:42
Anna Chapmanová Foto: ,
Anna Chapmanová, členka rozbitej siete ruských špiónov, má v USA nasledovníkov. Či aj ich USA vyhostia v rámci výmeny agentov, však nemajú zďaleka isté.
debata (9)

Fišenkovi a jeho spoločníkom na základe obvinenia hrozí štyridsať- až päťdesiatročný trest väzenia.

Americké ministerstvo spravodlivosti sa pochválilo rozbitím siete, ktorej členovia údajne dodávali vyspelú vojenskú technológiu ruskej armáde a tajnej službe. Podľa Moskvy sú však americké obvinenia Rusov z vývozu vojenských technológii z USA „kriminálneho charakteru“ a netýkajú sa špionáže. Navyše viacerí politici i analytici v Moskve naznačujú, že nová „špionážna aféra“ je len produktom americkej predvolebnej kampane.

Federálni prokurátori v Brooklyne obvinili jedenásť údajných členov skupiny a firmy sídliacej v texaskom Houstone a v Moskve z toho, že protizákonne vyvážali mikroelektroniku zo Spojených štátov a dodávali ju ruskej armáde a Federálnej bezpečnostnej službe, nástupkyni sovietskej štátnej bezpečnosti KGB. Väčšina z podozrivých skončila za mrežami, trom sa podarilo uniknúť, podľa všetkého do Ruska. Obvinení podľa žalobcov z USA vyvážali technické súčiastky, ktoré sa dajú využívať na vojenské a špionážne účely. Používajú sa v radarových a sledovacích systémoch, na navádzanie rakiet alebo v rozbuškách.

Fišenko, ktorý žije za oceánom 18 rokov a už desiaty rok ako americký občan, čelí aj obvineniu z prania špinavých peňazí a z toho, že v Spojených štátoch pôsobil ako agent ruskej vlády. Spolu s manželkou je majiteľom houstonskej firmy Arc Electronics Inc. Jej prostredníctvom vraj nakupoval technicky vyspelé súčiastky, ktorých vývoz americké úrady prísne kontrolujú pre ich možné využitie na vojenské účely.

Americkí vyšetrovatelia pri viac ako dva roky trvajúcom rozpletaní pašeráckej siete na jej členov nasadili telefónne odpočúvanie a sledovali ich elektronickú poštu. Podarilo sa im napríklad získať list, v ktorom sa laboratórium na vývoj elektroniky spadajúce pod FSB sťažuje, že isté mikročipy získané od houstonskej firmy prostredníctvom jej moskovskej pobočky sú chybné a je potrebné ich vymeniť.

Moskva sa k Fišenkovi a jeho druhom ako ku svojim agentom nepriznáva. Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov vyhlásil, že obvinenia z vývozu vojenských technológií vznesené proti ruským občanom „majú kriminálne charakter a netýkajú sa vyzvedačstva“. Šéfka bezpečnostného a protikorupčného výboru Štátnej dumy Irina Jarovaja označila „špiónsky škandál“ za súčasť americkej predvolebnej propagandy. „V USA vrcholí predvolebná kampaň, v ktorej sa vždy nevyhnutne hrá kartou ,lásky k Rusku‘,“ uviedla.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba