Návšteva pápeža vyvolala v Nemecku sklamanie a rozčarovanie

Sklamanie a rozčarovanie vyvoláva v Nemecku prvá štátna návšteva pápeža Benedikta XVI. v jeho rodnej krajine.

26.09.2011 14:40
pápež, Benedikt XVI. Foto: ,
Pápež Benedikt XVI. počas návštevy Nemecka.
debata

So štvordňovou cestou, ktorá sa skončila v nedeľu, boli spájané veľké očakávania týkajúce sa zbližovania katolíckej a evanjelickej cirkvi, postojov k pedofilným škandálom kňazov či reformného procesu v samotnej katolíckej cirkvi. Pápež však akékoľvek zmeny doterajšej vatikánskej politiky odmietol, a tak jediný, kto nebol podľa nemeckých komentátorov jeho návštevou sklamaný, bolo viac než 300 000 nadšených účastníkov bo­hoslužieb.

Motto Benediktovej návštevy znelo: „Kde je Boh, tam je budúcnosť.“ Podľa teológa Hansa Künga by ale správnejšie bolo: „Kde je tento pápež, tam je minulosť.“ V pondeľnajšom vydaní saského denníka Freie Presse teológ napísal, že Nemecko zažilo „len štyri dni kultu osobnosti nástupcu chudobného rybára Petra“, v ktorých nemeckým biskupom a ďalším ľuďom vnútri aj mimo nemeckej cirkvi zostala iba úloha štatistov.

Veľké nádeje boli vkladané predovšetkým do pápežovej cesty do Erfurte, pôsobisko reformátora Martina Luthera, kde sa Benedikt XVI stretol s predstaviteľmi evanjelickej cirkvi. Namiesto posunu v zbližovaní oboch hlavných kresťanských prúdov, ku ktorým sa v Nemecku ku každému hlási vyše 24 miliónov veriacich, však Benedikt otvorene vyhlásil, že toto očakávanie bolo „politickým nedorozumením“.

Podľa Künga tak Joseph Ratzinger, ako znie pápežovo občianske meno, potvrdil, že už 30 rokov patrí k hlavným prekážkam ekumenického porozumenia medzi katolíkmi a protestantmi. „Za úsmevom starého muža sa skrýva tvár strnulého dogmatika, rímskeho tradicionalistu a chladného mocenského politika,“ kritizuje osemdesiatšty­riročného bavorského rodáka uznávaný katolícky teológ.

A nezostal sám. Nespokojnosť vyjadrilo tiež nemecké reformné hnutie My sme cirkev a denník Frankfurter Rundschau výsledok rokovaní v Erfurte a spoločné omše v augustiniánskom kláštore, kde Luther pôsobil ešte ako katolícky mních, označil za „ekumenickú katastrofu“.

Bez odozvy zo strany pápeža zostali aj výzvy k zmene prístupu cirkvi k rozvedeným katolíkom alebo k ženám, ktoré zazneli i z úst nemeckého prezidenta Christiana Wulffa a po ktorých v Nemecku volá mnoho bežných veriacich. Pre nich podľa Süddeutsche Zeitung predstavuje Benediktova návšteva najväčšie sklamanie. Pápežovou cestou vraj tak hrozí prehĺbenie „priekopy v katolíckej cirkvi krajiny“. Bilanciu Benediktovej misie potom hlavný denník katolíckeho Bavorska zhŕňa parafrázou známeho Cézarovho výroku: „Prišiel, hovoril, sklamal.“

Veľkým rozčarovaním sa netaja ani obete sexuálneho zneužívania duchovnými v cirkevných zariadeniach, ktorých odhalenie vlani vážne otriaslo aj nemeckou katolíckou cirkvou. Od Benediktovej prítomnosti v Nemecku očakávali jasný signál kňazom a biskupom, ktorý zabráni opakovaniu týchto zločinov a ich zatajovaniu. Toho sa však nedočkali. Pápežovo symbolické stretnutie s niektorými postihnutými navyše zastrešujúca organizácia obetí odsúdila ako „nečestné a bezvýznamné gesto muža, ktorý by mohol veľmi ľahko deti chrániť, zdráha sa to však urobiť“.

debata chyba