Nový šéf NKÚ tento rok nemusí byť zvolený

Úspešná voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu bude podľa všetkého ešte dlhým príbehom.

02.12.2012 15:00
NKÚ, Najvyšší kontrolný úrad Foto:
Budova NKÚ
debata (7)

Hoci sa opozícia dohodla na nominantovi Sulíkových liberálov Vladimírovi Klimešovi, jeho šanca uspieť je veľmi malá. Naznačujú to viaceré signály z vládneho Smeru, bez ktorého nebude zvolený nikto.

Poslanci majú voliť predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) už o niekoľko dní. „Zotrvávame na našom pôvodnom stanovisku, že toto miesto patrí opozícii. Uvidíme, či je to kandidát celej opozície,“ zareagovala predsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková. Vládna strana už v minulosti svoj súhlas s kandidátom podmieňovala zhodou celej opozície. Rovnako tvrdila, že dodá chýbajúci počet hlasov na zvolenie nominanta opozície a ak napriek tomu neuspeje, bude to signalizovať rozdiely v opozícii. Či Smer využije takýto model opäť, Laššáková nepovedala. „V túto chvíľu neviem povedať, ako sa zariadime. Ešte sa v klube dohodneme,“ podotkla.

Viacerí oslovení poslanci Smeru nechceli verejne povedať, či Klimeša podporia. Niektorí dokonca hovorili, že im meno kandidáta ani nič nehovorí. Objavili sa aj názory, že prekážkou je jeho blízkosť k SaS. Klimeša za vlády Ivety Radičovej nominovala SaS za člena predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu. Predtým bol konateľom a riaditeľom vydavateľskej spoločnosti Trend Visual.

Podľa politológa Michala Horského kategorická požiadavka Smeru o jednotnom hlasovaní opozície neumožňuje variabilné a legitímne spôsoby dohody strán pri voľbe príslušných kandidátov. „Po tohtoročných skúsenostiach s dodržiavaním parlamentných procedúr a voľby kandidátov opozície sa zdá, že mantra jednotnej účasti všetkých opozičných poslancov a ich podpore na kandidátovi prestáva fungovať,“ zhodnotil politológ.

Predseda klubu SaS Juraj Miškov nechcel hovoriť, či sa SaS vzdá možnosti nominovať svojho človeka na čelo NKÚ a prenechá túto možnosť inej strane. „Nebudem sa dopredu vyjadrovať. Zvážime si túto vec vnútri strany a rozhodneme sa,“ poznamenal. Zdôraznil, že Slovensko je v situácii, keď sa každý deň presviedča, že potrebuje mať výkonné kontrolné mechanizmy. „Máme totálne znefunkčnenú Generálnu prokuratúru, kde už rok a pol nie je riadne zvolený generálny prokurátor, máme presluhujúceho predsedu NKÚ a takisto nie je tento úrad plne funkčný. Tento štát začína zlyhávať v oblasti kontroly,“ zhodnotil Miškov.

Podľa predsedu SDKÚ Pavla Freša, ak má Smer nejaké výhrady voči opozičnému kandidátovi, mal by ich veľmi jasne a zrozumiteľne povedať. „Čakáme, že Smer bude ten aktívny,“ vyhlásil Frešo.

Kandidatúru Klimeša podporili svojimi podpismi predsedovia všetkých opozičných strán a poslaneckých klubov. V minulosti neuspel ako kandidát na šéfa NKÚ exposlanec SaS Kamil Krnáč. Súčasný predseda kontrolného úradu Ján Jasovský mal skončiť ešte vo februári, ale vo funkcii bude až do okamihu zvolenia svojho nástupcu. Parlament mal pôvodne voliť aj dvoch podpredsedov NKÚ. Voľba sa však neuskutoční. Smer chcel navrhnúť kandidátov, ale nakoniec to neurobil. Chce si najskôr počkať na zvolenie šéfa úradu.

Kolaps však hrozí Ústavu pamäti národa (ÚPN). Súčasnému predsedovi Ivanovi Petranskému sa končí funkčné obdobie už v januári. Po jeho odchode by sa ústav ocitol bez štatutára. Poslanci na tejto schôdzi totiž jeho nástupcu nezvolili. Nepochodil ani kandidát strán KDH, SDKÚ a Mostu-Híd exposlanec František Mikloško, ani kandidát SaS Michal Dzurjanin. Smer chce prísť s vlastným kandidátom, Petranského však podľa Laššákovej nenavrhnú.

Opozícia sa nerozhodla, ako zareaguje. Podpredseda KDH Pavol Abrhan chce hovoriť s Mikloškom, či bude znovu kandidovať. „Je evidentné, že Smer Mikloškovi nedal ani hlas. Ísť znovu do voľby a je dopredu jasné, že bude neúspešná, je zbytočné,“ domnieva sa Abrhan. Mikloško Pravde povedal, že zatiaľ svoju opätovnú kandidatúru necháva otvorenú.

Pavol Frešo je presvedčený, že ťažko sa bude hľadať lepší kandidát ako Mikloško, ktorý aj svojím životom dokázal, že sa na spomínanú funkciu hodí. „Skôr je to o tom, že ľavičiari, ktorí boli zlúčení s postkomunistickou SDĽ, majú problém s tým, aby tento ústav poriadne fungoval,“ dodal Frešo.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba