Obama priletel do Varšavy, Walesa sa s ním odmietol stretnúť

Americký prezident Barack Obama sa večer vo Varšave, kam prišiel na záver svojej európskej cesty, zišiel s hlavami štátov strednej a východnej Európy. Diskutovali o demokratickej transformácií v tejto časti starého kontinentu a o tom, či by sa stredoeurópske skúsenosti mohli stať inšpiráciou pre iné regióny na svete. V sobotu šéfa Bieleho domu čakajú schôdzky s najvyššími poľskými predstaviteľmi, s ktorými bude rokovať o bezpečnosti, vojenskej spolupráci a energetike.

27.05.2011 19:25
Barack Obama, Poľsko Foto: ,
Americký prezident Barack Obama vo Varšave počas stretnutia s veteránmi druhej svetovej vojny.
debata (11)

Podľa diplomatov chce šéf Bieleho domu svojou cestou do Varšavy rozptýliť obavy, že USA pod jeho vedením majú menší záujem o región strednej a východnej Európy ako v minulosti. „Budeme plnoprávnymi partnermi týchto krajín, pretože sa domnievame, že to bude výhodné aj pre Spojené štáty,“ povedal Obama na začiatku pracovnej večere s prezidentmi krajín od Pobaltia až po Balkán.

Na sobotu má americký prezident naplánované rokovania s poľským kolegom Bronislawom Komorowským a premiérom Donaldom Tuskom. Varšava si od týchto rozhovorov sľubuje silnejšiu vojenskú prítomnosť Spojených štátov na poľskom území, záujem má aj o americké investície do prieskumu ložísk plynu z bridlice. Poľsko má údajne najväčšie zásoby tejto suroviny v Európskej únii. Ak by sa plyn z bridlice v Poľsku vyplatilo ťažiť, mohla by sa táto krajina stať na niekoľko storočí sebestačnou.

V sobotu Obama s Tuskom oznámia dohodu, podľa ktorej v Poľsku vznikne základňa amerického letectva. Využívať ju budú lietadlá, ktoré chcú Spojené štáty niekoľkokrát za rok do Poľska vysielať. Podľa amerických úradov sa na miesto presťahuje len niekoľko členov stáleho pozemného personálu.

Varšava, ktorá je členom NATO od roku 1999, opakovanie naliehala na Washington so žiadosťou o trvalú prítomnosť amerických vojakov na svojom území. Považuje to za jasnú bezpečnostnú záruku, najmä proti čoraz sebavedomejši­emu Rusku.

Podľa plánov Obamovej vlády majú byť v Poľsku od roku 2018 rozmiestnené strely SM-3, ktoré budú súčasťou systému protiraketovej obrany chrániacej krajiny NATO a ich spojencov pred útokmi z krajín ako Irán. Pozvánku k tomu, aby sa na tomto projekte podieľalo, dostalo aj Rusku.

Obama sa stretne s osobnosťami Poľska

Obama sa stretne aj s osobnosťami, ktoré sa v 80. a 90. rokoch najviac zaslúžili o prechod Poľska od totality k demokracii. Pozvánku dostal aj Lech Walesa, niekdajší legendárny vodca nezávislých odborov Solidarita a prvý poľský nekomunistický prezident po roku 1989. „Nehodí sa mi to,“ povedal jeden z najznámejších Poliakov o schôdzke s Obamom. Nepomohlo ani naliehanie prezidenta Komorowského alebo amerického veľvyslanca v Poľsku. Walesa letí do Talianska.

Podľa Walesu návšteva Obamu v Poľsku hmatateľnejšie výsledky neprinesie. „Okrem fotografií nič nezostane. Obrázky sú pekné, ale pre mňa je dôležitý obsah,“ uviedol symbol demokratických premien v strednej Európe z konca 80. rokov.

Vzhľadom na prísne bezpečnostné opatrenia Obama podvečer prechádzal takmer vyľudnenými varšavskými ulicami a bežní Poliaci nemali šancu sa k nemu dostať. Pozdravil sa však s vojnovými veteránmi, ktorí na neho čakali pri Hrobe neznámeho vojaka v centre Varšavy. „Američania s nami bojovali v druhej svetovej vojne. Pre nás je veľmi dôležité, že nám takto preukázali úctu,“ povedala poľskej agentúre PAP Jadwiga Obrembalská, ktorá počas protinacistického varšavského povstania v roku 1944 pracovala ako ošetrovateľka. Obama si uctil tiež obete povstania vo varšavskom gete z roku 1943 a stretol sa aj so zástupcami poľskej židovskej komunity.

Obama do Varšavy priletel z Francúzska, kde sa vo štvrtok a piatok zúčastnil summitu krajín G8.

11 debata chyba