Obama? Romney? Rozhodnú nerozhodní

Jeden za 48 a druhý za 50 bez dvoch. Americký prezident Barack Obama a jeho vyzývateľ Mitt Romney, ktorých zajtra čaká mimoriadne tesný súboj o Biely dom, sa snažia v poslednej chvíli presvedčiť čo najviac váhajúcich voličov, aby im dali svoj hlas. Preferencie demokratického a republikánskeho kandidáta zostávali aj počas víkendu vyrovnané.

05.11.2012 07:50
Barack Obama, Mit Romney , televízna debata Foto:
Barack Obama a Mit Romney sa stretli v prvom televíznom dueli.
debata (6)

Podľa prieskumu televízie ABC News a denníka Washington Post Obamu i Romneyho sa chystá voliť po 48 percent takzvaných pravdepodobných voličov, čiže tých, ktorí sú rozhodnutí odovzdať svoj hlas v utorňajších voľbách. O zvyšné štyri percentá voličov, ktorí sa chystajú prísť hlasovať, len ešte nevedia za koho, sa zvádza tuhý boj. Podľa agentúry Ipsos zostáva medzi pravdepodobnými voličmi dokonca až sedem percent nerozhodnutých. Aj jej prieskum ukázal prakticky nerozhodný stav. Obama síce nad Romneym vedie 47 ku 46, jeho náskok však nepresahuje rozmedzie štatistickej chyby.

V súboji na diaľku si súperi nič nedarujú. „Kandidát Obama sľuboval zmenu, ale nedokázal ju presadiť. Ja tiež sľubujem zmenu, ale v minulosti sa mi to už podarilo,“ citovala Romneyho BBC. „My vieme, ako vyzerá zmena. A rozhodne to nie je to, čo nám ponúka guvernér,“ odkázal mu Obama. „Guvernér Romney je talentovaný predavač. Prebalil staré nápady, ktoré nefungovali, a ponúka ich ako zmenu,“ dodal úradujúci prezident.

Získať väčšinu nerozhodnutých voličov je pre oboch mužov, ktorí chcú budúce štyri roky vládnuť Amerike, nesmierne dôležité. Na dobytie Bieleho domu to však nemusí stačiť. Ešte dôležitejšie je nakloniť si na svoju stranu nerozhodné štáty, kde víťaz aj pri najtesnejšom výsledku berie všetkých voliteľov. Celkove budúci prezident potrebuje aspoň 270 voliteľov. Vo dvoch ľudnatých nerozhodných štátoch Floride a Ohiu ich môže získať 29, respektíve 18, čo z nich robí hlavné bojiská vrcholiacej kampane.

V predvolebnom finiši sa Obama i Romney rozbehli do váhajúcich štátov, kde voliči hlasujú raz za jednu, raz za druhú stranu. Je ich menej ako desať, ale práve tam sa tradične rozhoduje o osude celých volieb. Vo väčšine štátov totiž možno vopred predpovedať, kto vyhrá. Kým západné i východné pobrežné štáty sú tradičnou baštou demokratov, zatiaľ Stredozápad a Juh majú bližšie k republikánom.

Obama, ktorý počas víkend prešiel sedem štátov, sa včera zastavil v Ohiu, na Floride, v New Hampshire a Colorade. Romney sa v rámci putovania z východu na západ USA objavil v Iowe, Ohiu, Colorade i Pensylvánii. Do svojho preplneného cestovného plánu v sobotu obaja zaradil šesťdesiattisícové iowské meste Dubuque, kde sa minuli iba so šesťhodinovým odstupom.

V nerozhodných štátoch sú preferencie oboch kandidátov podobne vyrovnané ako v celoamerickom meradle. Agentúra Ipsos namerala Obamovi jednopercentný náskok v Ohiu, trojpercentný vo Virgínii, Romneymu zase dvojpercentný v Colorade, kým na Floride je stav 47 ku 47.

Obamov volebný štáb sa tvári sebavedome. Už dvadsaťosem miliónov Američanov totiž nasledovalo prezidentov príklad a s odovzdaním hlasu nečakalo na 6. novembra. Podľa prieskumov väčšina z predčasne hlasujúcich podporilo Obamu. „Náš súper prehráva u predčasných voličov v takmer každom hlasovaní v štátoch, o ktoré sa bojuje,“ vyhlásil Jeremy Bird, jeden zo šéfov Obamovej kampane. Podľa jeho odhadu Romney by v utorok v niektorých štátoch musel získať aspoň 60 percent hlasov, aby v nich zvrátil výsledok.

Romney sa však nevzdáva a otvoril nové fronty. Republikánsky kandidát vrhol prekvapujúco veľa síl a finančných prostriedkov na reklamu v Pennsylvánii i ďalších štátoch, kde demokrati rátali so svojím vopred istým víťazstvom. „Zvíťazíme v Pensylvánii a za tri dni zachránime Ameriku,“ vyhlásil sebavedome republikánsky kandidát na viceprezidenta Paul Ryan, ktorý Pensylvániu navštívil deň pred včerajšou zastávkou Romneyho.

6 debata chyba