Obama si nebol istý, či nájdu Usamu doma

Ideme po Usamovi bin Ládinovi alebo nie? Poslať do Pakistanu komando alebo ešte vyčkať? Na tieto otázky pred zabitím najhľadanejšieho teroristu na svete Biely dom nepoznal jednoznačnú odpoveď. Pripustil to poradca pre národnú bezpečnosť Tom Donilon. "Bolo to pravdepodobne 50 na 50, že Usama bin Ládin je tam," uviedol pre televíziu CNN.

09.05.2011 07:39
Usama bin Ládin Foto:
USA zverejnili nahrávky z úkrytu Uamu bin Ládina. Na jednej z nich sleduje terorista v televízii sám seba.
debata (6)

Konečné rozhodnutie o spustení akcie bolo, samozrejme, na prezidentovi Barackovi Obamovi. Ľudia okolo neho však boli nejednotní. „Národná bezpečnostná rada bola v názore rozdelená, keďže nebolo isté, či sa Usama v dome nachádza. Nemali sme jeho jasné zábery,“ povedal Donilon.

Poradca vyhlásil, že Národná bezpečnostná rada mala posledné stretnutie, na ktorom sa hovorilo o zásahu proti bin Ládinovi, vo štvrtok 28. apríla. V piatok ráno o 8:20 Obama Donilonovi nariadil, aby pripravil rozkaz, ktorým Biely dom povolí zásah. V noci z nedele na pondelok bolo po všetkom, Usamu bin Ládina zastrelili špeciálne jednotky v dome v pakistanskom Abbottábáde.

Po tom, čo teroristu príslušníci Navy SEALs zlikvidovali, jeden z členov tímu si ľahol k mŕtvemu bin Ládinovi. Bola to prvotná rýchla identifikácia, keďže Usama mal najmenej 193 centimetrov. Vojakova výška bola okolo 182 centimetrov a telo pri ňom bolo skutočne dlhšie.

Obama však tento postup podľa denníka Washington Post ironicky komentoval. „Poslali sme do tejto operácie americkú helikoptéru za 60 miliónov dolárov. Nemohli sme si dovoliť kúpiť meracie pásmo?“ opýtal sa prezident.

Mnohí Pakistanci odsudzujú zásah amerického... Foto: SITA
Usama bin Ládin, Obama Mnohí Pakistanci odsudzujú zásah amerického komanda proti bin Ládinovi.

Američania našli v budove, kde Usamu zabili, množstvo materiálov. Zverejnili aj nahrávky bin Ládina, ktoré tam objavili. Na jednej so sivou bradou, zakrútený v deke a s čiapkou na hlave pozerá program o sebe. Na ďalšej si zas Usama zase pripravuje prejav. Na túto príležitosť si bradu zafarbil. Hoci na záberoch vyzerá len ako osamelý, starnúci muž posadnutý sám sebou, zdá sa, že Al-Kajdá mal stále pod kontrolou. Doteraz sa hovorilo, že v posledných rokoch bol už len symbol. Podľa amerických tajných služieb jeho sídlo v Pakistane však stále slúžilo ako veliace a riadiace centrum teroristickej si­ete.

„Máme materiál, ktorý sa dá rozsahom porovnať s menšou knižnicou,“ povedal pre CNN Donilon.

Usamov život v Abbottábáde však skôr pripomínal farmára ako teroristu. Jeho spoločníci podľa agentúry AFP chovali stovku sliepok, dve kravy a niekoľko králikov. Zvieratá podľa miestnych obyvateľov zhabala pakistanská armáda. Sliepky vraj zjedli vojaci.

V trojposchodovom obydlí bývalo okolo 20 ľudí, piati pri akcii amerického komanda zahynuli. Prežili tri Usamove manželky a ich deti. Najmladšia zo žien, 29-ročná Jemenčanka Amal vyhlásila, že jej o 25 rokov starší manžel nebol zoslabnutý a chorý, ako sa často predpokladalo. V zeleninovej záhrade sa vraj staral o svoje prírodné liečivá, pestoval najmä melóny.

Medzitým sa ďalej špekuluje, ako dlho bin Ládin v Pakistane žil. Mohlo to byť totiž až sedem rokov.

„Myslíme si, že bin Ládin mal nejakú podpornú sieť v Pakistane,“ uviedol Obama v televízii CBS. "Nevieme však, kto alebo čo táto sieť bola. Nevieme, či v nej mohli byť nejakí ľudia z vlády alebo ľudia mimo vlády. To je niečo, čo musíme vyšetriť a čo je ešte dôležitejšie, musí to preveriť pakistanská vláda,“ povedal americký prezident.

6 debata chyba