Okupačný štrajk v Rimavskej Sobote sa skončil predčasne

Namiesto niekoľkých dní len sedem hodín trval okupačný štrajk odborárov pred juhokórejskou spoločnosťou Yura v Rimavskej Sobote. Odborári z Banskobystrického a Žilinského kraja ho predčasne skončili po tom, čo sa zamestnanci firmy na výrobu káblových zväzkov rozhodli s odborármi nespolupracovať.

23.06.2010 09:14
Drahoslava Kurjanová Foto:
Drahoslavu Kurjanovú vyhodilo vedenie firmy Yura z práce, lebo zakladala odbory. V pozadí zamestnanci spoločnosti, ktorí sa k blokáde odborárov nepridali.
debata (8)

Odborársky štrajk bol reakciou na zverejnené informácie o diskriminácii zamestnancov vo fabrike, kde vedenie firmy údajne nerešpektuje pracovnoprávne vzťahy a postavilo sa tiež proti založeniu odborovej organizácie v závode.

Odborári z OZ KOVO zorganizovali blokádu areálu fabriky po tom, čo z práce vyhodili zakladajúcu členku odborov v Yure Rimavská Sobota Drahoslavu Kurjanovú. Protestom chceli šéfa firmy Seung Kil Parka prinútiť k tomu, aby si s nimi sadol za rokovací stôl a uznal právo zamestnancov založiť odborovú organizáciu.

Podľa slov predsedu OZ KOVO Emila Machynu okolo štyridsať členov odborov zo stredného Slovenska chcelo celý utorok, noc na stredu, no aj v stredu či v ďalších dňoch blokovať hlavný vchod do fabriky.

„Aby dnu ani von nemohli prichádzať a odchádzať žiadne kamióny. Teda aby sme do fabriky zastavili prívoz materiálu do výroby, ako aj odvoz hotových výrobkov z nej,“ informoval Machyna.

Vedenie firmy chceli doviesť k rokovaniu s odbormi po tom, čo zlyhali predchádzajúce snahy o stretnutie. Medzi protestujúcimi bola aj prepustená odborárka Kurjanová, ktorá už podala trestné oznámenie za neplatnosť jej výpovede. Tá potvrdila, že v závode porušujú práva zamestnancov. „Ľudí nútia pracovať nadčas a vyhrážajú sa im vyhodením,“ podčiarkla.

Šéf firmy Park bol počas štrajku v Rimavskej Sobote, odmietol sa však stretnúť s odborármi. Pre médiá konštatoval, že komunikovať chce priamo so zamestnancami, nie s nejakou organizáciou. OZ KOVO podľa neho obhajuje svoje záujmy, nie záujmy ich zamestnancov.

Odborári vyzývali pracovníkov firmy, aby sa k nim pridali alebo s nimi aspoň diskutovali. Tí odmietli. Podľa názoru Kurjanovej zo strachu z postihov. „Ja som pre nich odstrašujúci príklad,“ zdôraznila. Popoludní prišiel do firmy kamión po výrobky.

Keď sa nedostal k závodu a zamestnanci firmy začali k nemu v debničkách nosiť tovar určený na export, odborári sa rozhodli okupačný štrajk skončiť. Na porušovanie zákonov vo firme chcú poukázať súdnou cestou.

8 debata chyba