Parlament nie je uznášaniaschopný, schôdza o Borecovi sa odkladá

Národná rada SR v pondelok ani po druhýkrát nebola uznášaniaschopná, prezentovalo sa iba 69 poslancov.

19.11.2012 08:25 , aktualizované: 12:20
Tomáš Borec Foto:
Minister spravodlivosti Tomáš Borec
debata (62)

Schôdza o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi sa tak začne v utorok o 9:00, po dvoch neúspešných prezentáciách to konštatoval predseda parlamentu Pavol Paška.

Tak ako pri prezentácii o 9:00 aj o 10:00 sa prezentovalo minimum poslancov za Smer, v prvom prípade 12 vládnych zákonodarcov, v druhom desať. Opozícia má v národnej rade 67 poslancov. Parlament je uznášaniaschopný, ak je prítomná nadpolovičná väčšina 76 zákonodarcov.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec mal dnes ako prvý člen druhého kabinetu Roberta Fica čeliť odvolávaniu v parlamente. Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ po tom, ako vládny Smer v stredu minulý týždeň zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k stavu v justícii.

Fico: Opozícia je v absolútnom rozklade

Opozícia je podľa premiéra a predsedu Smeru Roberta Fica v absolútnom rozklade, preto prichádza s návrhmi na odvolávanie ministrov, na ktoré nemá žiadne dôvody, ale nepríde do parlamentu. Ako povedal Fico novinárom, opozícia nielenže sa rozbíja, ale nie je schopná prísť do parlamentu presadzovať vlastné návrhy.

„Nie sme tu na to, aby sme plnili sľuby rozbitej a rozhádanej opozície. Mysleli si, že mimoriadnou schôdzou prekryjú obrovské problémy, ktoré majú vo vnútri. My tieto hry s opozíciou hrať nikdy nebudeme. Návrh opozície je čisto účelový so snahou prekryť bordel, ktorý majú medzi sebou,“ vyhlásil Fico s tým, že politický systém sa musí stabilizovať, nie rozkladať, ako to robí pravica. Zdôraznil, že Smer dá opozícii toľko hlasov, koľko potrebuje na uznášaniaschopnosť.

Vláda podľa Fica má záujem, aby sa v NR SR diskutovalo o situácii v slovenskej justícii, ale neexistuje žiadny dôvod, aby bol odvolávaný minister spravodlivosti. „Robí množstvo užitočných krokov. Ak niekto spolitizoval justíciu, tak Lucia Žitňanská a Daniel Lipšic,“ konštatoval. Schôdza podľa neho dnes mohla byť, keby tu opoziční poslanci sedeli a pracovali.

V utorok opäť desiati poslanci za Smer podľa Fica podporia uznášaniaschopnosť.

Opozícia by si mala podľa predsedu NR SR Pavla Pašku (Smer) urobiť poriadok vo vlastných radoch. „Opozícia si nie je schopná zabezpečiť celé svoje kvórum, teda 67 ľudí v parlamente,“ povedal novinárom. Kritizoval opozíciu, že sa nepotrebovala dohodnúť s vedením parlamentu na tom, kedy by sa mohlo rokovať o stave justície. „Ponúkol som zaradenie tohto bodu na riadnu schôdzu, ktorá sa začne na budúci týždeň,“ povedal, pričom opozícia to odmietla.

„Skupina poslancov bez toho, aby sa pokúsila komunikovať s vedením parlamentu, okamžite predložila návrh na odvolanie ministra spravodlivosti. Je to nezodpovedné a smiešne,“ uviedol.
Paška tiež zdôraznil, že pri hlasovaní o uznášaniaschop­nosti parlamentu zohľadnil neúčasť ospravedlnených poslancov, ktorí sú na zahraničných cestách a preto sa prezentovalo viac poslancov za Smer. Pripomenul, že v rokoch 2002 – 2006 opozícia pri takýchto návrhoch spolu sedela. Vtedy to bolo s HZDS a KSS. „Vystupovali sme tam, kde sme sa dohodli, ako opozícia,“ dodal.

Podľa Freša v parlamente nastal bezprecedentný okamih

Na pôde NR SR nastal bezprecedentný okamih, ktorý nemá pamätníka od čias mečiarizmu. Vyhlásil to líder SDKÚ Pavol Frešo v reakcii na zablokovanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

„Nastal okamih, kedy sme chceli dvakrát v NR SR diskutovať a pán minister Borec diskusiu odmietol z neakceptova­teľných dôvodov. Každý vie, aký neporiadok je v súdnictve, neverím, že niekto nie je pobúrený tým, čo sa deje Michalovi Kováčovi, filmárke Zuzany Piussi či rozsudkom v kauze Štefan Harabin a prokuratúra,“ vyhlásil Frešo.

On sám považuje za neprípustné, aby sme sa vracali do čias mečiarizmu, kedy sa potláčala parlamentná demokracia a kedy sa všetko to zlé, čo sa dialo, v tejto budove tvárilo, že neexistuje. „Na schôdzu prídeme aj zajtra a chcem vyzvať všetkých, aby prišli. Budeme ale ďaleko tvrdší, lebo nepripustíme, aby sa demokracia demontovala v priamom prenose,“ apeloval.

Argument Smeru, že schôdzu neumožnili, lebo tu nebola ani celá opozícia, Frešo odvetil, že ten, kto chce demontovať demokraciu a ten kto sa bojí diskusie, ten si nájde výhovorku vždy. „Aj keď sa sem postavíme všetci, tak potom bude problém so záclonou alebo vzduchotechnikou. Toto nie je o tom, či nejakí dvaja ľudia majú dobrý alebo zlý dôvod na to, či tu sú alebo nie. Je to o vôli diskutovať,“ povedal.

Lucia Žitňanská (SDKÚ) si myslí, že tým, že Smer zablokoval schôdzu, preberá plnú zodpovednosť aj za to, že „môžeme byť v budúcnosti svedkami populistických a radikálnych návrhov, ktoré povedú k horšiemu stavu justície“.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) odmieta kritiku Freša, že nechce diskutovať o stave justície.

„Ja som pripravený na debatu o justícii. Dôvody, ktoré sú na strane opozície, však nemajú žiaden vecný základ. Chápem to ako politickú potrebu. Som tu, som pripravený diskutovať, no nezodpovedám za parlamentnú matematiku. Neviem, prečo pán Frešo povedal, že som odmietol debatu,“ upozornil minister.

Smer nás vracia pred rok 1998, tvrdí Most-Híd

Smer podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára ukázal aroganciu, zneužil väčšinu a vracia spoločnosť pred rok 1998. „Takéto niečo sme už zažili. Vrátili sme sa pred rok 1998, keď Vladimír Mečiar v roku 1994 po vyhratých voľbách povedal, že vyhrali sme, zvyknite si. Takýmto spôsobom odbúravať základné princípy demokracie je neprípustné,“ vyhlásil Bugár pred novinármi.

Podľa Bugára Smer ukázal aroganciu tým, že neumožnil rokovať o vážnej téme, ktorú za problém považuje podľa prieskumov aj 69 percent občanov. „Je to arogancia Smeru aj preto, že predseda NR SR podpísal dvom opozičným poslancom, aby reprezentovali SR v zahraničí. Tí tu nemohli byť, rovnako ani poslanci, ktorí sú v nemocnici, alebo chorí. Hovoriť, že oni zabezpečia desať poslancov je arogancia najvyššieho stupňa. Opozícia vždy bude v menšine,“ povedal Bugár s tým, že Smer zneužil väčšinu, aby znemožnil diskutovať o vážnej téme.

Vládny Smer predviedol teatrálne divadlo, ktorým znemožňuje diskusiu o stave slovenskej justície. Vyhlásil to líder KDH Ján Figeľ.

„Smer sa bojí diskusie. Dôkazov, že vláda jednej strany sa nechce deliť o moc, je za tých sedem mesiacov viac. Odmietame takéto zneužívanie parlamentných počtov. Je to nielen proti duchu demokracie, ale aj proti zmyslu ústavných povinností,“ zdôraznil.

Figeľ tvrdí, že ak tento postup Smeru bude pokračovať aj v utorok (20. 11.), KDH to pomenuje ešte explicitnejšie a bude hľadať ďalšie kroky, ktoré napomôžu riešeniam.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský povedal, že má zlý pocit, lebo to, čo sa dnes stalo, považuje za začiatok demontáže zastupiteľskej demokracie na Slovensku. „Poslancom sa upiera právo diskutovať, kontrolovať, ale aj navrhovať riešenia. Ak takáto arogancia moci by mama pokračovať ďalej, vyjadrujem istú obavu z politického vývoja na Slovensku,“ uviedol s tým, že KDH nechce politický zápas, ale politickú súťaž.

62 debata chyba