Paška: Zablokovanie schôdze je normálne, my máme silný mandát

Zablokovanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca vládnym Smerom-SD považuje predseda parlamentu za normálne, obštrukcia podľa neho patrí k štandardným parlamentným nástrojom.

19.11.2012 14:46 , aktualizované: 15:16
Pavol Paška Foto:
Šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) na krátkom brífingu s novinármi, počas ktorého reagoval na výroky opozičných politikov.
debata (133)

„To, že sa snažíme spolupracovať a že sa snažíme o široký dialóg, neznamená, že vládne opozícia. Máme silný mandát, získali sme ho v demokratických voľbách. Doposiaľ ho máme veľmi silný, potvrdzuje to každý prieskum verejnej mienky. Nehodlám alternovať a nahrádzať pravicovú atomizovanú opozíciu tým, že budeme ustupovať od našej politiky a od našich hodnôt,“ konštatoval Paška.

Opozícia nevládne, podľa Pašku „môže hovoriť o veciach, kritizovať a ponúkať riešenia“. Potvrdil, že o problematike, ktorú nastolila opozícia, sa v parlamente hovoriť bude, lebo sa tomu nie je možné procedurálne vyhnúť. Ak parlament nebude uznášaniaschopný ani v utorok, Paška musí zaradiť bod mimoriadnej schôdze na nasledujúcu riadnu schôdzu. O stave v justícii sa tak bude v pléne hovoriť najneskôr počas decembrového zasadnutia NR SR. Paška zdôraznil, že Smer-SD prijíma iné názory, ale „väčšina s legitímnym mandátom je tu na to, aby realizovala svoj program a svoju víziu krajiny“.

Opozícii zároveň odkázal, že keď vládla, tak v parlamente robila veci, z ktorých Paškovi stávali vlasy dupkom. Poukázal napríklad na hlasovanie o kandidátovi na generálneho prokurátora alebo skutočnosť, že pravicová koalícia neodsúhlasila v parlamente možnosť vystúpiť v pléne pre predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. „Snažil som sa celý život spájať a nie rozdeľovať,“ konštatoval predseda parlamentu s tým, že verí v udržanie konštruktívneho dialógu medzi koalíciou a opozíciou na pôde národnej rady.

V utorok sa na začiatku mimoriadnej schôdze zaprezentuje desať poslancov Smeru-SD. Aby 67-členná opozícia mala dostatok hlasov na uznášaniaschopnosť – 76, môže jej chýbať maximálne jeden poslanec.

Borec: Za parlamentnú matematiku nemôžem

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) odmieta kritiku predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša, že nechce diskutovať o stave justície. Vyhlásil to dnes po tom, ako vládny Smer-SD zablokoval otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcela opozícia Boreca odvolať.

„Ja som pripravený na debatu o justícii. Dôvody, ktoré sú na strane opozície, však nemajú žiaden vecný základ. Chápem to ako politickú potrebu. Som tu, som pripravený diskutovať, no nezodpovedám za parlamentnú matematiku. Neviem, prečo pán Frešo povedal, že som odmietol debatu,“ upozornil minister.

Obvinenia, že odmietam parlamentnú debatu, sú také absurdné ako dôvody, na základe ktorých časť opozície žiada moje odvolanie," reagoval na priebeh parlamentnej schôdze Borec. Dodal, že rešpektuje postup poslancov vo vzťahu k návrhu na vyslovenie nedôvery a zopakoval, že o príčinách problémov justície a o riešeniach, ktoré ministerstvo spravodlivosti pripravuje, je pripravený diskutovať. Pripomenul, že o aktuálnych problémoch v justícii, napríklad o imunite sudcov a zmrazovaní platov sudcov, sa bude rokovať v utorok na pôde Národnej rad SR pod záštitou predsedu parlamentu za účasti predstaviteľov súdnej moci a poslancov koalície i opozície.

Nastal okamih, kedy sme chceli dvakrát v parlamente diskutovať a pán minister Borec diskusiu odmietol z dôvodov neakceptovateľných. Každý vie, aký neporiadok je v súdnictve, neverím, že niekto nie je pobúrený tým, čo sa deje Michalovi Kováčovi, filmárke Zuzane Piussi či rozsudkom v kauze Štefan Harabin a prokuratúra, vyhlásil Frešo.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) v pondelok rozhodol o odložení mimoriadnej schôdze na utorok ráno po dvoch neúspešných pokusoch o jej otvorenie. V sále bolo pri prezentácii len 69 poslancov, na uznášaniaschopnosť parlamentu je potrebných aspoň 76. Pri prvom pokuse chýbali opozícii desiati poslanci, z vládneho Smeru-SD ich bolo neprítomných až 71. Podobne to bolo aj pri opakovanom pokuse.

133 debata chyba