Poisťovne už hradia niektoré lieky iba jeden rok

Zdravotné poisťovne začali preplácať pacientom časť ceny niektorých drahých liekov iba počas obmedzeného obdobia. Napríklad rok. Potom už nie. Ide napríklad o niektoré lieky pri dlhotrvajúcich chorobách srdca a ciev, obličiek či pri osteoporóze. Po uplynutí časového limitu si už pacient musí hradiť z vlastného vrecka ich plnú cenu. A to aj vtedy, keď náhradný, lacnejší liek neexistuje.

21.12.2009 07:45
lekáreň, lieky Foto:
Niektoré lieky si musí pacient po uplynutí časového limitu platiť z vlastného vrecka, hoci ich potrebuje.
debata

Pán Štefan Záhumenský z Trenčianskych Stankoviec prekonal srdcovú príhodu, má upchaté cievy a amputovali mu aj prsty na nohe. Lekár mu na riedenie krvi dlhšie obdobie predpisoval liek Plavix, ale poisťovňa ho od leta uhrádza už iba rok. Preto zaň teraz musí doplácať viac ako 42 eur mesačne.

„Lekár nám odporučil, že by ho mal manžel užívať ďalej. Ale nemôže mu ho predpísať, lebo ho už poisťovňa nepreplatí,“ povedala Pravde manželka pani Elena Záhumenská. Obmedzenie platí od júla tohto roku. A tak Záhumenskí nedoplácajú za jedno balenie lieku 3,90 eura, ale celú sumu – 42,93 eura mesačne. „To je veľa peňazí. Mesačne dáme za všetky lieky viac ako sto eur,“ vyčíslila pani Záhumenská.

Takých prípadov je mnoho, keďže choroby srdca a ciev nie sú krátkodobé a mnohé lieky už musí chorý po infarkte užívať až do konca života.

Hlavný odborník pre kardiológiu Gabriel Kamenský obmedzenie zdôvodňuje vedeckými štúdiami o liečbe akútneho infarktu. " Liek je veľmi dobrý, keď sa pridá k Anopyrinu, ale len počas jedného roka. Keďže nemáme nijaké údaje, ktoré by nás oprávňovali tento liek podávať ďalej, poisťovne sa toho držia," vysvetlil Kamenský.

Po vysadení Plavixu však môžu mať pacienti zdravotné ťažkosti. Preto ich lekári môžu požiadať o výnimku zdravotnú poisťovňu, aby liek smeli predpisovať dlhšie. Aj špecialista pána Záhumenského, kardiológ Peter Loviška z Trenčína, pacientovi viac ráz vybavoval výnimku. „Ale po novom tú výnimku už nepripúšťajú,“ potvrdil lekár.

Pritom podľa kardiológa sú niektorí pacienti od Plavixu, ktorý sa užíva spolu s Anopyrinom, zdravotne závislí. „Nazýva sa to dvojitá protidoštičková liečba. Človek je závislý od dvoch liekov proti zhlukovaniu krvných doštičiek,“ vysvetlil. Touto liečbou boli pacienti najlepšie „nastavení“, aby nedostali ďalšiu cievnu príhodu.

Lieková kalkulačka na ministerstve zdravotníctva uvádza, že Plavix nemá generikum, čiže náhradu, ktorá býva zväčša lacnejšia. Podľa hovorkyne poisťovne Dôvera Zuzany Horníkovej možno za generikum považovať Trombex. Ten obsahuje účinnú látku klopidogrel a je bez doplatku pacienta. „Ale pri ňom tiež platí ten zákaz,“ zareagoval Loviška. Čiže aj Trombex pacientovi po roku poisťovňa prestane preplácať.

Od januára má v lekárňach pribudnúť k lieku Plavix jedenásť generických liekov. Niektoré generiká však pacientom nerobia dobre. „Dva lieky s rovnakou účinnou zložkou môže pacient znášať rozlične. Lebo obsahujú iné pomocné látky,“ zhodnotila farmaceutka Vladimíra Gromová z lekárne v Stupave.

Poisťovne potvrdili, že od 1. júla nemôžu Plavix preplácať dlhšie ako rok. „Zmeny môže vykonávať len ministerstvo,“ zareagovala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková. Takzvané indikačné obmedzenia schvaľuje kategorizačná komisia pre liečivá, ktorá je poradným orgánom na ministerstve zdravotníctva.

debata chyba