Policajti v civile môžu zastaviť auto, len ak majú pásku na rukáve

Policajt v civile, ktorý bude zastavovať autá, musí mať na rukáve reflexnú pásku s označením polícia. Rozhodlo o tom ministerstvo vnútra.

08.11.2010 12:58 , aktualizované: 21:28
doprava, autá, cesta, kolóna Foto:
Policajti bez uniformy zastavujú autá len výnimočne pri mimoriadnych udalostiach.
debata (47)

Chce tak zabrániť nedorozumeniam, ktoré by mohli vzniknúť, keby policajtov v civilnom odeve vodiči pokladali za stopárov alebo podvodníkov. Označenie je podľa ministerstva dosť viditeľné, aby ho vodiči včas spozorovali. Policajti bez uniformy môžu autá navyše zastavovať len v mimoriadnych situáciách, napríklad pri pátraní po zločincoch či zbraniach.

Možnosť zastavovať autá dala policajtom v civile novela zákona o cestnej premávke z marca tohto roka, ktorú pripravila ešte minulá vláda. Novela však nevysvetlila, ako majú vodiči počas jazdy rozoznať, či naozaj ide o policajta. Nové vedenie rezortu vnútra preto v najbližších dňoch plánuje vydať nariadenie, ktoré spresní podmienky, za akých môže neuniformovaný policajt auto zastaviť.

„Policajti v civile budú viditeľne označení. Zanikne tak obava, že vodiči zastavia gaunerom, ktorí by nové pravidlá zneužili na páchanie trestného činu,“ komentoval opatrenie minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).

Hovorkyňa rezortu Natália Hattalová pripomenula, že oprávnenie na zastavovanie a prehliadku auta majú policajti v civilnom oblečení už vyše 15 rokov na základe zákona o Policajnom zbore. Po stopnutí auta sa však vodičovi musia ohlásiť zvolaním „polícia“ a preukázať sa služobným preukazom alebo odznakom. Zastavovanie takým spôsobom je podľa Hattalovej zriedkavé. „Policajti to robia len výnimočne pri mimoriadnych udalostiach,“ uviedla.

Reflexné pásky so zeleným pruhom a čiernym nápisom polícia majú príslušníci Policajného k zboru k dispozícii už dnes. Podľa odborníkov sú dosť viditeľné na to, aby sa predišlo omylom. „Pokiaľ policajti v civile budú mať takú pásku, je to v poriadku. Vtedy vodič bude môcť rozoznať, že ide o policajta,“ zhodnotil analytik Jozef Drahovský. Čo sa týka samotného zastavovania, podľa neho je dôležité, z akého dôvodu to policajti budú robiť. Ak bude dôvodom doprava – napríklad nehoda alebo iný problém na vozovke, prichádzajúce autá môžu zastavovať alebo usmerňovať aj iní vodiči, nielen policajti.

Iné je to, ak ide o kontrolu. „Všade v zahraničí platí, že kto kontroluje doklady, je v uniforme. Rozhoduje teda to, s akým cieľom budú policajti v civile autá zastavovať. Ak to bude kvôli kontrole, mali by mať uniformu,“ pripomenul Drahovský.

Čo mení vyhláška v zákone o cestnej premávke

  • zastaviť vozidlo môže aj policajt bez rovnošaty, musí však mať reflexnú pásku
  • zastaviť vozidlo môže aj vojak mimoriadnej služby v rovnošate
  • zavádza nové tlačivá žiadostí o udelenie vodičského preukazu
  • profesionálni vodiči sa musia podrobiť psychologickému vyšetreniu, interval medzi opakovanými vyšetreniami nesmie byť kratší ako 12 mesiacov
  • pred skúškami musí žiadateľ preukázať, že na Slovensku má zvyčajné bydlisko alebo študuje aspoň 6 mesiacov
  • definuje novú dopravnú značku Výstražné zariadenie vypnuté
  • definuje nový svetelný signál – červené striedavo prerušované svetlá na priecestí so znamením „Stoj!“
  • dopravné značky umiestnené podľa doterajšej vyhlášky sa musia prispôsobiť novej do konca roku 2016 (pk)
47 debata chyba