Poľskú tragédiu zahaľuje rúško nezodpovedaných otázok

V súvislosti s tragickou leteckou haváriou, pri ktorej na západe Ruska zahynul poľský prezident Lech Kaczynski, jeho manzelka Maria a desiatky ďalších osobností verejného života, sa vynára množstvo nejasností a nezodpovedaných otázok. Toto sú tie najmarkantnejšie:

12.04.2010 12:24
Poľsko, smútok, tragédia Foto:
Poliaci nesú smrť svojho prezidenta ťažko. Vlajky stiahli na pol žrde a na významných miestach kládli vence a zapaľovali sviečky.
debata
Výber otázok, ktoré sa v Poľsku objavili po sobotňajšom leteckom nešťastí:
– Prečo jedným lietadlom letelo toľko dôležitých osôb v krajine? (Prezident, velenie armády, prominentní úradníci prezidentskej kancelárie, poslanci Sejmu, vrátane podpredsedov dolnej komory parlamentu, senátori, šéfovia dôležitých štátnych inštitúcií, vrátane guvernéra Poľskej národnej banky alebo Inštitútu národnej pamäte). Napríklad v USA nesmú prezident a viceprezident lietať jedným strojom, na palube jedného lietadla nesmú byť naraz ani velitelia jednotlivých zložiek americkej armády a dokonca ani nie ich zástupcovia.
 
– Prečo sa piloti rozhodli pristáť, aj keď nad letiskom v Smolensku ležala hmla? Podľa ruských médií navigátori na letisku hovorili pilotovi poľského lietadla, nech pristane v Minsku alebo v Moskve. Na mieste nešťastia bola viditeľnosť okolo 400 metrov, pričom podľa predpisov musí byť pre pristátie viditeľnosť jeden kilometer.
 
– Prečo prezidentský špeciál letel do Smolenska až v deň spomienkových akcií k 70. výročiu katyňského masakru? Kto o tom rozhodoval? Takéto lety sa plánujú s veľkým predstihom, zvažujú sa varianty v prípade zlého počasia, počíta sa s časovou rezervou, aby v prípade možnosti bolo možné pristáť na inom mieste a stihnúť spomienkové akcie.
 
– Pristávali piloti v Smolensku (a vzdali sa tak možnosti pristáť niekde inde), aby spomienkovú akciu stihli za každú cenu? Podľa ruských vyšetrovateľov nie je vylúčené, že príkaz na pristátie v Smolensku dal sám prezident Kaczyński. Poľské médiá pripomínajú, že v auguste 2008 počas rusko-gruzínskeho ozbrojeného konfliktu Kaczyński nariadil pilotovi pristáť v Tbilisi, hoci Gruzínsko bola vo vojnovom stave. „Dôstojník by nemal byť úzkostlivý,“ povedal vtedy prezident novinárom na palube. Pilot ale nariadenie hlavy štátu odmietol vykonať a pristál v susednom Azerbajdžane. Prezident bol na pilota veľmi nahnevaný.
 
– Prečo najvyšší predstavitelia Poľska museli lietať zastaralým lietadlom sovietskej výroby Tu-154? Zakaždým, keď sa politici v minulosti snažili presadiť nákup nových strojov, zdvihla sa proti tomu kampaň v poľských bulvárnych médiách. Keby za rovnakých podmienok prezident letel iným lietadlom, existovala by istá šanca na dobrý koniec. Pilot sa pokúšal ešte pred pádom stroj naviesť do väčšej výšky, ale ako denníku Gazeta Wyborcza povedal jeden zo zamestnancov smolenského letiska, s tak ťažkým lietadlom, ako je Tu-154, to nie je možné.

Všetko o tragédii poľského lietadla v Rusku

debata chyba