Radičová dúfa, že prezident zákony vetovať nebude

Pravdepodobná premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) dúfa, že prezident Ivan Gašparovič nebude blokovať zákony novej koalície. Naznačila to po stretnutí s prezidentom. Gašparovič je spájaný s odchádzajúcou vládou Roberta Fica aj preto, že ho v prezidentskej kampani podporil premiérov Smer. Radičová bola vlani na jar vo voľbách jeho najvážnejšou protikandidátkou.

29.06.2010 17:16 , aktualizované: 18:27
debata (84)

„Dobré zákony nie je dôvod nepodporiť a my budeme predkladať spravodlivé a dobré zákony,“ odpovedala na otázku, či prezident nebude blokovať zákony novej vlády. „Dialóg je najlepšia cesta k tomu, aby sme prijímali správne riešenia,“ dodala. Budúca vládna koalícia obsadí v parlamente 79 miest, opozícia 71 postov. Ak by prezident nepodpísal niektorý zo zákonov, ktoré plánuje nastupujúca garnitúra prijať, muselo by za zákon pri jeho opätovnom schválení hlasovať 76 zo 150 poslancov.

Na stretnutí medzi štyrmi očami prezidenta informovala o stave rokovaní rodiacej sa koalície. Prezident sa však podľa nej zaujímal aj o postoj nastupujúcej vlády k vytvoreniu európskeho finančného ochranného balíka. Radičová uviedla, že do 1. júla dajú „zásadnú odpoveď“, sama ešte predmetnú zmluvu nečítala. Rozhodnutie však je podľa Radičovej v kompetencii súčasného kabinetu, keďže od júla by mal finančný mechanizmus začať fungovať, čo bez podpisu všetkých krajín eurozóny, vrátane Slovenska, možné nebude.

Súčasný premiér Fico tvrdil, že minister financií Ján Počiatek systém neodblokuje, kým sa k nemu štyri strany nastupujúcej vlády verejne neprihlásia. Nová vláda má totiž v súčasnosti parlamentnú väčšinu, pričom sa k záchrannému balíku už dlhšie stavia rezervovane. „Náš postoj je jednoznačný, nechceme blokovať Európsku úniu, chceme rokovať o podmienkach a zaujmeme zodpovedné stanovisko,“ uviedla Radičová. „Určite dáme zásadnú odpoveď tohto znenia, ktoré vám hovorím, aj do 1. júla,“ dodala.

Členovia EÚ sa pred časom dohodli s Medzinárodným menovým fondom na vytvorení balíku špeciálnej finančnej pomoci vo výške 750 miliárd eur na prípadnú podporu štátov, ktoré sa dostanú do hospodárskych ťažkostí. Slovensko, ktorého podpis je nevyhnutný pre spustenie finančného mechanizmu, by malo poskytnúť zhruba 4,5 miliardy eur. To je viac než tretina z naplánovaných príjmov štátneho rozpočtu na tento rok. EÚ rozhodla o novom záchrannom mechanizme po tom, ako sa jeden z členských štátov – Grécko, dostalo pre zlé hospodárenie na pokraj bankrotu.

84 debata chyba