Popradu pomôže kruhový objazd

Kľúčová križovatka v Poprade bude bezpečnejšia. Miestny dopravný uzol, spájajúci štátnu cestu č. III/3080 Slovenského odboja - Hraničná so sídliskom Západ z centra mesta do časti Veľká smerom na Vysoké Tatry, sa zmení na kruhový objazd. Investíciu schválilo mestské zastupiteľstvo ešte v roku 2015, no stavať sa začalo až minulý týždeň.

28.09.2017 14:00
debata (2)

Výstavbu križovatky, ktorá je najdôležitejšou popradskou stavbou roka, schválili poslanci spolu s výstavbou ďalšej kruhovej križovatky na Ulici Ludvíka Svobodu na sídlisku Juh. Kým túto sa podarilo vybudovať a spojazdniť už koncom vlaňajška, tá strategická na výjazde smerom na Tatry prišla na rad až teraz.

„Zmluva so zhotoviteľom bola podpísaná 23. júna, samotné stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť 21. septembra, keď sa aj práce začali,“ povedal hovorca Popradu Marian Galajda. Pre Poprad má výstavba tohto kruhového objazdu nielen strategický, ale aj bezpečnostný význam. Podľa sčítania dopravy Slovenskej správy ciest z roku 2015 ňou prejde denne vyše 10-tisíc automobilov.

Na intenzitu premávky tu má vplyv aj výjazd z blízkeho obchodného centra, ktorý je aj frekventovaným peším ťahom k autobusovej i vlakovej stanici. Preto toto miesto bývalo častým miestom dopravných nehôd, neraz s tragickými následkami.

Samospráva na investíciu vyčlenila 250-tisíc eur

„Táto križovatka sa pre nás stala problémom, ktorý sa spolu so zvyšujúcou sa intenzitou dopravy každý rok stupňoval. Preto sme sa ho rozhodli riešiť jej prestavbou. Nový kruhový objazd by mal zásadným spôsobom zvýšiť bezpečnosť a priechodnosť kritického dopravného uzla v meste,“ vyhlásil primátor Popradu Jozef Švagerko.

Na kľúčovú investíciu v Poprade miestna samospráva vyčlenila sumu 250-tisíc eur a finančnou injekciou vo výške 300-tisíc eur prispel aj Prešovský samosprávny kraj. Je riešená ako združená, keďže ide o križovatku štátnej cesty a mestskej komunikácie. Križovatka, ktorá sa zmení na kruhový objazd, bola úplne uzavretá už 18. septembra, a to z dôvodu rekonštrukcie vodovodu a kanalizácie, ktorá je tiež súčasťou prestavby. Uzávera bola i bude vyznačená dočasným dopravným značením.

Vzhľadom na očakávanú hustotu dopravy na obchádzkovej trase samospráva i polícia žiadajú vodičov o zvýšenú opatrnosť a vzájomnú toleranciu. „Okresný inšpektorát v Poprade bude počas výstavby križovatky vykonávať dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,“ zdôraznil jeho riaditeľ Štefan Takáč.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poprad #kruhový objazd