Reťazce zneužívajú, že Slováci kúpia to, čo vidia na pulte a nejdú inde

Odborník na potravinárstvo Peter Šimko tvrdí, že aj tepelne ošetrená zelenina má stále dostatok vitamínov. "Radšej znížim obsah vitamínov v zelenine a ovocí o 10 percent, moje telo o nič nepríde, ale vyhnem sa vážnej alimentárnej nákaze a možno si zachránim aj život," povedal v online rozhovore s čitateľmi Pravda.sk.

01.07.2011 11:00
Peter Šimko Foto:
debata (4)

Podľa Šimka sú v lete nebezpečné hlavne potraviny živočíšneho pôvodu, vajcia z domáceho chovu, ale aj doma vyrábané klobásky atď. „V technologickej praxi sa tieto parametre sledujú a sú pod kontrolou na rozdiel od domácich podmienok. Predpis hovorí, že salmonelu ničí teplota 70 stupňov, ktorá trvá najmenej 10 minút a tieto hodnoty sa musia udržať v celej potravine, to znamená aj v jej strede,“ uviedol.

Expert z Výskumného ústavu potravinárskeho priznal, že na slovenské pulty prúdi tovar nižšej kvality, ako napríklad do Rakúska. „Považujem za nefér vyjadrenia nadnárodných spoločností, že sa snažia vyhovieť špecifickým požiadavkám slovenského spotrebiteľa. Skutočne sa domnievam, že v pozadí je ekonomika a tým pádom využívanie nižšieho povedomia slovenského spotrebiteľa,“ poznamenal.

„Slovenský spotrebiteľ je stále do značnej mieri imobilný, nemá na výber, príde do hypermarketu a kúpi to, čo tam je, lebo sa mu nechce ísť 30 kilometrov ďalej. Reťazce to vedia a zneužívajú to,“ dodal Šimko.

prof. Ing. Peter Šimko, DrSc, (1957)

  • pochádza z Prievidze. V čase, keď slovenská veda zvádza existenčný zápas, sa stal aj jeho pričinením Výskumný ústav potravinársky centrom excelentnosti pre potravinové kontaminanty a mikroorganizmy na Slovensku s finančnou podporou štrukturálnych fondov EÚ.
  • prof. Šimko je absolventom Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na univerzite pôsobil štrnásť rokov ako odborný asistent, neskôr docent.
  • Od roku 1996 pôsobí vo Výskumnom ústave potravinárskom, kde má ako námestník riaditeľa na starosti vedu a výskum, a trikrát bol aj jeho dočasným riaditeľom.
  • Venuje sa výskumu fyzikálno-chemických interakcií, ktoré prebiehajú medzi obalom a potravinou s cieľom odstraňovať z potravín karcinogénne látky.
  • Je predsedom medzinárodnej redakčnej rady časopisu Food and Nutrition Research, ktorý sa zaraďuje medzi renomované svetové vedecké časopisy v oblasti potravín.
  • Je členom vedeckých rád viacerých univerzít, autor mnohých vedeckých publikácií a kníh.
  • Slovensko zastupoval vo výbore pre potravinové kontaminanty a aditíva (JECFA) pri FAO – Svetovej organizácii pre poľnohospodárstvo a výživu.
  • Prednáša na Fakulte chemickej VUT v Brne predmety Potravinárske technológie, Princípy ochrany a konzervácie potravín, Balenie potravín a Chémia potravín.
4 debata chyba