Rusi kritizujú silnejúce útoky na Líbyu. My bránime ľudí, tvrdia Briti

Rusko v stredu ostro odsúdilo zosilnenie leteckých útokov na hlavné mesto Líbye. Podľa ministra zahraničia Sergeja Lavrova ide o hrubý odklon od mandátu Bezpečnostnej rady OSN dovoľujúceho spojenecké vojenské akcie v mene ochrany civilného obyvateľstva. NATO v uplynulých dvoch dňoch zosilnilo nálety na Tripolis. V noci otriaslo mestom osem explózií.

25.05.2011 11:28
Tripolis, Líbya Foto:
Kúdoly dymu sa vznášali nad hlavným mestom Líbye.
debata (11)

Skoro ráno sa začali nálety, ktoré podľa očitých svedkov citovaných agentúrou AFP trvali vyše pol hodiny. Výbuchy sa ozývali najmä v blízkosti Kaddáfího rezidencie. Už pondelkové nálety pozorovatelia označili za doteraz najsilnejší útok na líbyjskú metropolu. Explózie boli tak silné, že otrasy bolo cítiť aj v hoteli, kde sú ubytovaní zahraniční novinári.

Tripolis v stre­du navštívi prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma, aby sa stretol s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfim. Podľa neoficiálnych zdrojov má Zuma s Kaddáfim rokovať ako člen panelu Africkej únie pre riešenie konfliktu v Líbyi o jeho možnom odchode.

Britský minister zahraničia William Hague vyvracal obavy, ktoré vyslovil bývalý šéf britskej armády Richard Dannatt, že sa západné štáty nechali vtiahnuť v Líbyi do konfliktu podobného vojne v Iraku. Dannatt upozornil na paralelu so situáciou v Iraku v roku 2003, keď Američanmi vedená koalícia zosadila Saddáma Husajna a následne sa potýkala s krvavou vzburou.

Hague zdôraznil, že v Líbyi takáto situácia jednoznačne nenastane. „Po odchode Kaddáfího bude nutné ukázať potrebný politický vývoj , a o tom samozrejme rokujeme s povstaleckou prechodnou národnou radou,“ uviedol minister.

Šéf britskej diplomacie zároveň uviedol, že NATO zosilnilo vojenský tlak na Kaddáfiho režim. „Tento spôsob akcií je súčasťou tlaku na ochranu civilného obyvateľstva v rámci rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedol Hague.

11 debata chyba