Schwarzenberg sľúbil Havlovi, že boj za pravdu a lásku nikdy neustane

Hlavne slová o slobode a nutnosti za ňu bojovať zazneli vo svätovítskej katedrále v prejavoch na pohrebe prezidenta Václava Havla. Minister zahraničia a Havlov priateľ Karel Schwarzenberg sľúbil, že on aj iní sa budú ďalej usilovať o pravdu a lásku, o ktoré sa Havel snažil.

23.12.2011 15:24
Karel Schwarzenberg, pohreb, Havel Foto:
Minister zahraničných vecí a bývalý Havlov kancelár Karel Schwarzenberg sa prihovára k smutočným hosťom na štátnom pohrebe Václava Havla.
debata (21)

Podľa bývalej šéfky americkej diplomacie Madeleine Albrightovej bol málokto viac Čechom ako zosnulý prezident, ktorý patril k najrešpekto­vanejším mužom planéty. Aj keď podľa prezidenta Václava Klausa so zosnulým Václavom Havlom mnohé odchádza, neodchádza s ním myšlienka, že za slobodu stojí prinášať obete.

„Svedomie vnímal ako ľudský orgán, ktorý je potrebné pravidelne vyživovať a posilňovať tým, že je vystavovaný nepriazni počasia. Slobodu si cenil nie ako cieľ sám o sebe, ale prostriedok, ktorým nakoniec dosiahneme to, že pravda zvíťazí,“ povedala Albrightová .

15:40:28:

Podľa nej Havel ako prezident vdýchol nový život nielen Českej republike, ale aj humanistickým tradíciám Komenského a Masaryka. Havlove myšlienky ale hovorili ku všetkým. „Ako svetoobčan vnášal svetlo do miest najhlbšie temnoty a vytrvalo pripomínal, čo sme si navzájom povinní,“ dodala.

Klaus: Na Havla budeme spomínať s úctou

Klaus vo svojom prejave pripomenul, že do prezidentského úradu nastúpil práve po Václavovi Havlovi. Podľa Klausa s Havlom odišiel prezident, politik, intelektuál, umelec a človek, na ktorého bude krajina spomínať s vďakou, úctou a rešpektom.

„Nie sme veľký národ, a preto ani veľkých postáv nemáme na rozdávanie, napriek tomu sme často dopúšťali, aby bolo ich dielo deformované,“ ​​uviedol Klaus. Verí, že Václava Havla nič také nečaká.

Aj keď podľa Klausa s Václavom Havlom nepochybne mnohé odchádza, vďaka „dôslednosti jeho celoživotných postojov“ naopak mnohé neodíde. Vyjadril potom niekoľko myšlienok, ktoré zostanú či by mali zostať. Zmienil sa hlavne o slobode. Povedal, že neodchádza myšlienka, že sloboda je hodnota, za ktorú stojí prinášať obete. Podľa Klausa neodchádza ani myšlienka, že slobodu je možné stratiť, keď sa o ňu nedostatočne stará. Ak ju berú komukoľvek a kdekoľvek, ohrozuje to „aj našu slobodu“. Menšinový názor nutne nie je nesprávny a musí sa o ňom premýšľať, priblížil Klaus ďalšie myšlienky.

Schwarzenberg  sľúbil za pravdu a lásku

Minister zahraničných vecí a bývalý Havlov kancelár Karel Schwarzenberg v katedrále sľúbil, že za pravdu a lásku, o ktoré sa usiloval zosnulý Václav Havel, sa bude on aj iní usilovať naďalej. „Pán prezident Havel, za pravdu a lásku a ich víťazstvo budeme naďalej bojovať. Neustále. Môžete sa na nás spoľahnúť,“ uviedol Schwarzenberg.

Minister a šéf TOP 09 tiež spomínal na kamarátov, spolupracovníkov a priaznivcov Havla z Česka i Slovenska. Uviedol, že by ich býval rád videl aj v katedrále.

Súčasný minister vyzdvihol Havlovu pokoru i to, že za komunizmu prinútil ľudí o tomto „neporiadku“ premýšľať. "Jedno heslo bolo pravda a láska. Iba láska nás prinúti načúvať pravde toho druhého, pravde iných. To je tá láska, ktorá nás tiež vedie k pokore, čím Václav Havel predčil nás všetkých. To je hlboký zmysel hesla pravda a láska, ktorému sa ľudia často vysmievali a veľmi mu ho vyčítali. Napriek tomu je to podstata ľudského boja, "povedal Schwarzenberg.

Duka poukázal na plný chrám

Václav Havel dokázal vzbudiť nádej medzi Čechmi, a tým ich zjednotiť, povedal pražský arcibiskup Dominik Duka. Vo svojom prejave uviedol niekoľko svojich osobných spomienok na Havla.

„Nie je náhodné, ale zákonite prirodzené, že v posledných dňoch svojho života hovoril o tom, že sa nemusíme báť ani budúceho roka ani krízy, ak budeme jednotní,“ povedal Duka v prejave, v ktorej sa symbolicky obracal k zomrelému Havlovi.

Podľa arcibiskupa sa proti všetkým očakávaniam splnili všetky Havlovej sny. Padol komunistický režim, ktorý sa pri moci držal s pomocou armády Sovietskeho zväzu, v Československu a neskôr Českej republike bola obnovená sloboda a demokracia.

Duka pripomenul, že sa Chrám svätého Víta sa úplne zaplnil na konci novembra 1989, kedy bola Anežka Přemyslovna vyhlásená za svätú. Podobne je podľa neho katedrála zaplnená aj dnes, na Havlovom štátnom pohrebe.

Prvý ponovembrový prezident podľa neho vstúpil do chrámu „pod ochranou svätej Přemyslovny“ a v piatok katedrálu naposledy opustí „v roku, ktorý nesie jej meno“.

21 debata chyba