SND vinníkov nepotrestalo

Hoci verejná inštitúcia premrhala vyše 436-tisíc eur, porušila viacero zákonov a tí, čo za to zodpovedajú, naďalej sedia na svojich miestach, Slovenské národné divadlo v tom problém nevidí.

27.11.2011 19:07
nová budova SND, Slovenské národné divadlo Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Za vážne nedostatky, ktoré tam odhalila finančná kontrola ministerstva kultúry, nechce potrestať nikoho. O prácu prišli len traja zamestnanci divadla, zatiaľ čo hlavní vinníci vyviazli bez trestu. V divadle stále pôsobí aj jeho bývalý šéf Ondrej Šoth.

Opatrenia voči osobám, ktoré sú zodpovedné za odhalené nedostatky, malo SND ministerstvu kultúry pôvodne odovzdať do konca októbra, ale požiadalo o odklad do polovice novembra. Rezortu nakoniec zaslalo správu o splnení opatrení na nápravu zistených nedostatkov, kde sa personálnym otázkam venuje len niekoľko riadkov. Milan Vajdička, ktorého minister Daniel Krajcer (SaS) dočasne poveril vedením divadla, odvolal iba riaditeľa sekcie obchodu a vzťahov s verejnosťou Juraja Martinyho. Zároveň sa rozlúčil s vedúcou oddelenia marketingu Ľudmilou Lukáčovou a manažérom prenájmov Branislavom Šóošom, ktorým po reorganizácii zrušil miesta.

Proti nikomu inému už Vajdička nezakročil. Uspokojil sa s tým, že ich napomenul. „Individuálne boli zodpovední pracovníci upozornení na povinnosť dodržiavať všeobecne platné právne normy, interné akty riadenia a povinnosti vyplývajúce z pracovných náplní a zároveň boli upozornení na možnosť uplatnenia postihov voči nim podľa Zákonníka práce v prípade opakovaného zistenia nedostatkov,“ napísal šéf SND v správe pre ministerstvo.

Vedenie divadla tak pokračuje v prístupe, ktorý si zvolilo po zverejnení záverov finančnej kontroly, keď ich odmietlo uznať. Podľa informácií z divadelného prostredia Vajdička totiž neprepustil najväčších vinníkov, iba „malé ryby“. Ak sa vychádza z ministerskej kontroly, tak zodpovednosť okrem Šotha nesie najmä ekonomická riaditeľka SND Edita Pirohová, riaditeľ umelecko-dekoračných dielní Peter Šugár, no aj dočasný šéf SND Vajdička. V čase kontroly stál totiž na čele technicko-prevádzkového úseku, takže zodpovedá za pochybenia pri verejnom obstarávaní. Vajdička dokonca neprepustil ani svojho predchodcu Ondreja Šotha, ktorému dal miesto „lektora baletu“.

Ako na Vajdičkove opatrenia zareaguje rezort kultúry, nie je zatiaľ jasné. „Akceptovali sme až tretiu upravenú verziu prijatých opatrení SND. Ich plnenie bude predmetom kontroly,“ povedala hovorkyňa rezortu Eva Chudinová. Práve Krajcer pritom v septembri po zverejnení výsledkov kontroly vyhlásil, že bude „dôrazne žiadať odstránenie a nápravu všetkých zistených nedostatkov“. Odvtedy sa však k situácii v SND stavia skôr vyhýbavo.

Minister sa neponáhľa ani s vypísaním výberového konania na nového riaditeľa SND, ktoré chcel pôvodne vyhlásiť v čo najkratšom čase. Vajdička by mal totiž funkciu zastávať nanajvýš do marca budúceho roka. Rezort chce ešte pred konkurzom zorganizovať okrúhly stôl, ktorý by nastavil kritériá na výber generálneho riaditeľa SND a niektoré systémové zmeny. „Termín rokovania je určený na 30. novembra,“ informovala Chudinová.

V prípade SND preveruje niekoľko anonymných podaní na únik informácií počas ministerskej kontroly aj Okresná prokuratúra Bratislava I. „Teraz sa tým zaoberá polícia, je to však len na začiatku, takže si bude treba počkať asi dva-tri týždne,“ vysvetlil hovorca krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek. Správne konanie proti divadlu vedie aj Správa finančnej kontroly, ktorá v divadle počas auditu zistila 16 nedostatkov a uložila i pokuty.

Pravda o stanovisko požiadala aj SND. Podľa jeho hovorkyne Izabely Pažitkovej sa však pre zaneprázdnenosť nestihli vyjadriť.

2 debata chyba